Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test pláště Rubena Charibdis

Pláště Charybdis s duhovými barvami šampiónů na boku prošly testováním během letní závodní sezóny. Česká značka vyrábí tento model v několika kvalitativních provedeních.

Testovaná verze je to nejkvalitnější, tedy aramidová patka a hustota vláken v kostře pláště na hodnotě 127 TPI. Vysoká hodnota TPI umožňuje nahustit plášť na vysoký tlak, aniž by hrozila jeho deformace. Navíc větší počet vláken je přínosem i v odolnosti proti proražení.

Další technologická vymoženost je příměs Silica, která zajišťuje plášti lepší přilnavost za mokra. Zde je to v provedení Medium Compound, tedy střední tvrdost, která není tolik lepivá jako měkká verze pro mokrý podklad a vzorek by měl vydržet déle. Tyto technické vymoženosti se však promítly i do ceny, která se vyšplhala na 950 korun.

Vzorek běhounu je poset drobnými špunty, které jsou lehce šípovitě uspořádány. Boční členy mají ostřejší tvar pro lepší uchycení. Nasazení pláště je díky aramidové patce hračka. Důležité je dobré porovnání na ráfku jako prevence proti házivosti po finálním nafoukání.

Aramidová patka je na tom s usazením v ráfku naštěstí lépe než drátěné provedení, takže tento model nijak výrazně neházel. Ačkoliv je vzorek výraznější než u rychlých gum pro závodní XC, menší špunty mají velmi malý valivý odpor a plášť po silnici jede lehce.

Profil je kulatý bez výrazných odvalovacích ploch, takže plášť zabírá po celém povrchu podle míry naklonění. Při jízdě to znamená, že plášť dobře sedí na většině povrchů a ani za mokra s ním nebyl problém. Dokonce kamenitý povrch nepřipravil žádné překvapení v podobě ustřelení či klouzání.

Do stoupání vzorek dobře zabírá a při brždění síla odpovídá výšce vzorku. V zatáčkách je jistý a dobře vede stopu díky kulatému profilu. Tlumení rázů odpovídá šířce, ale o tom to při závodním XC není. Tam je to o hmotnosti, která je 625 gramů.

To sice není žádný zázrak, ale na druhou stranu se Charybdis nepodařilo prorazit nebo proříznout, což se u lehčích plášťů stane snadno. Opotřebení vzorku je průměrné a záleží na jízdním stylu. Jemnější špunty se rychle obrzdí na hrubém asfaltu, ale v terénu je to standard. Za jízdní vlastnosti a odolnost však udělujeme tomuto modelu jedničku a hodnotíme jej jako dobrý plášť pro závodní XC a maratóny v náročnějším terénu.

datum: 13.10.06 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign