Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test - Pinarello F3:13

Model F3:13 je novinkou letošní sezóny v nabídce klasické italské značky a je reakcí na úspěch loňské novinky nazvané F4:13. Typ F3:13, jak uvádí značka Pinarello ve svých prospektech, je jakýmsi „menším bratrem“ modelu F4:13 a sdílí s ním kompletní tvarování rámu i použitou geometrii. Zásadnější rozdíl je jen v použitém materiálu, tedy především v hustotě uhlíkových vláken, v jejich vrstvení a samozřejmě ve finální hmotnosti rámu, která je u F3:13 oproti dražší verzi přibližně o sto padesát gramů vyšší. Naším testem prošla nádherně červená F3:13 v základní verzi, tedy s osazením Campagnolo Veloce a s koly Most Duel, jejíž cena je bez deseti korun rovných sedmdesát tisíc. V nabídce je ale tentýž model také s osazením Sram Rival či Shimano Ultegra, cena se pak podle toho dostane na částku 82 990 či 83 990 korun. 
Ke značce Pinarello jsme ale zvolili Campagnolo zcela záměrně, klasika zkrátka vyžaduje klasiku a „kampu“ na svém sněhobílém Pinarellu vozil i Miguel Indurain. Pinarello s Campagnolem to je zkrátka něco jako červené Ferrari…

Model F3:13 je nejnižším „karbonem“ v nabídce značky, nad ním jsou již jen typy Galileo a Angliru z duralových trubek s karbonovými vzpěrami zadní stavby. I z tohoto důvodu nenabízí výrobce F3:13 s „top“ osazením a snaží se tak celokarbonový monocoque rám s luxusním logem Pinarello spíše přiblížit běžnému uživateli.

 

 Nezbytná ONDA

Profilovat a profilovat, to je, oč tu běží. Na rámu F3:13 byste těžko hledali snad jen kousek zcela rovné trubky bez nějakého ohybu, průhybu či zvlnění. To vše je korunováno pro značku charakteristickou profilací ONDA použitou u sedlových vzpěr zadní stavby a u ramen přední vidlice. Jedinou zcela rovnou „linku“ tak nabízí sedlová trubka. Horní trubka vzdáleně připomíná mostní oblouk, ta spodní pak svým průřezem pyramidu. Dalšími výraznými prvky jsou esovitě prohnutá spodní ramena zadní stavby a relativně dlouhá monostay vzpěra. Ačkoliv se vám základní tvary rámu mohou zdát známé, při bližším zkoumání jsou zcela odlišné od dalších karbonových rámů na trhu. Pouze fakt, že se některé konstrukční prvky staly u karbonu moderními, má na svědomí jejich výraznější rozšíření. Pinarello F3:13 i přes určitou optickou příbuznost s dalšími koly nevzniká ve stejné formě jako jiné značkové či méně značkové karbonové rámy. Má formu společnou pouze s jedním kolem na trhu a tím je Pinarello F4:13!

Hlavně komfortně
Geometrie kola je téměř totožná s nedávno testovaným modelem Galileo, na jehož ovladatelnost jsme nešetřili slovy chvály. A F3:13 je svou celkovou hbitostí a rychlostí galileu podobná. Mezi oběma koly je ale obrovský rozdíl především v nabízeném jízdním komfortu. Zatímco galileo bylo doslova nekompromisní a nabídlo jak absolutní tuhost a s ní spojený dokonalý přenos energie z jezdce na pohyb vpřed, tak i minimální schopnost pohlcovat otřesy, F3:13 jde zcela opačnou cestou.
Tuhost rámu je dobrá, nikoliv však omračující. Zato po stránce pohodlí zde jezdec dostane opravdu hodně. Takže v případě, že galileo bude doma na kritériu, kde nástup střídá nástup, F3:13 ocení jezdec například na silničním maratonu, kde povrch asfaltových komunikací není vždy úplně stoprocentní.
Boční tuhost rámu v okolí středového pouzdra je u F3:13 velice dobrá, takže ani silová jízda v sedle nemá za následek kroucení rámu. Při spurtu, kdy dochází k torznímu namáhání rámu, již k mírnému kroucení dochází, rozhodně ovšem v přijatelných mezích.
Na výborné ovladatelnosti se kromě úhlu hlavové trubky podílí především krátký přední rámový trojúhelník. V druhé největší velikosti (57 cm, měřeno střed-střed) je rozvor pouhých 999 mm. V zatáčkách je krátký rozvor rozhodně výhodou, ovšem obavy z přílišné neposednosti na rovných úsecích jsou zcela zbytečné, F3:13 vede přímý směr velice jistě.
Zmiňovaný jízdní komfort lze u F3:13 čekat opravdu výrazný. Celokarbonová konstrukce spolu s nezbytnou profilací ONDA a s vhodně orientovanými vlákny zvládnou hodně a překážkou výslednému jízdnímu pohodlí není ani určitá optická mohutnost jak hlavních trubek rámu, tak i vzpěr zadní stavby. Přední vidlici s celokarbonovou konstrukcí bychom v případě duralového rámu asi označili za velice pohodlnou, v tomto případě ji ale rám svou schopností pohlcovat otřesy zastínil.

Akcelerace je velice dobrá, ještě by ji ale zlepšilo použití o něco lehčích kol. Pinarello Most Duel jsou sice pevná a na pohled atraktivní, určitá dieta by ale kolům prospěla. Celková hmotnost 8,4 kg bez pedálů je ale vzhledem k osazení komponenty Campagnolo Veloce a dalšími díly střední třídy přijatelná. Váha samotného rámu je v testované velikosti 57 cm něco přes 1300 gramů.

Ve vlastní režii

Řada komponentů kola nese logo Most, což je vlastní komponentová značka Pinarella. Kromě kol najdeme toto logo také na pláštích, klikách, řídítkách, představci, sedlovce a sedlu. Použití těchto dílů ale rozhodně není z důvodu nižší ceny, spíše jde o odlišení od konkurenčních značek.
Obutí Most Ewiva nás přesvědčilo jak svou vydařenou směsí, tak i velice jemným dezénem. Nabídne velice dobrou adhezi i slušnou životnost. V případě klik může být pro někoho zarážející použití čtyřhranu. Celková tuhost klik ale dala najevo, že v případě správné konstrukce nemusí ani čtyřhranný spoj osy a klik patřit do starého železa.
Bílé kožené sedlo s logem Most pochází očividně od Selle Italia a jeho název XLR v sobě záměrně neskrývá podobnost s SLR. Totožná je i hmotnost, rozdíl je tedy pouze ve výšivce. A Selle Italia SLR XP patří mezi závodníky jednoznačně k nejoblíbenějším sedlům, takže i zde sáhlo Pinarello určitě správně.
 
datum: 09.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign