deluxe-cycling

mojekolo.cz/komponenty/plaste/?vyrobce=continental

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Pells F7 Race 1

Brněnská firma Pells vždycky sázela na spíše závodní orientaci než na free pojetí jízdy a popravdě to u jejích kol přineslo své ovoce. Nejinak je tomu u celoodpružené novinky, která jako jediná z domácích značek vsadila na souosý čep zadní stavby, který byl až donedávna předmětem patentových sporů.

Krása v jednoduchosti

Přestože je bike komplexním celkem, zde se vše točí kolem souosého zadního čepu Split Pivot, s nímž přišel konstruktér Dawe Weagle, jeho čep sdružující ložiska zadní stavby a osu zadního náboje používalo oficiálně několik značek, aby se ovšem současně soudil s firmou Trek, která svůj ABP čep dělala bez zaplacení patentu. Nakonec dal soud za pravdu konkurenci, protože čep sám o sobě není rozhodující, neboť každá značka používá jinou délku a úhly ramen zadní stavby, včetně odlišných pozic hlavního čepu spodní kyvky. Cesta je tedy volná a navíc v Evropě téměř úplně, takže budiž sláva souosému čepu.

Rám Ef sedmičky jako by navazoval na populární řadu Razzer, což na pohled evokuje spodní trubka kruhového průřezu s rozšířením u středového pouzdra a výztuhou pod hlavou. Horní trubka rovněž vyznává kruh a předek tak až na kónickou hlavovou trubku a výztuhu sedlové vyhlíží celkem střízlivě. Naopak zadní stavba je vzorem bytelnosti a hranaté profily trubek bychom směle zařadili do trail či enduro segmentu. Asymetrická spodní kyvka se otáčí na masivním čepu nad středovým pouzdrem a eloxovaný souosý čep svítí už z dálky. Tím prochází pevná rychloupínací osa diametru 142x12 a s patkou přehazovačky upevněnou na zadní straně vyhlíží celek i přes naprostou jednoduchost technicky velmi vyspěle.

Sedlové vzpěry pak navazují před sedlovou trubkou na ramínko přepákování k tlumiči, jehož chod byl přesně naladěn podle parametrů kinematiky zadní stavby. Oproti všem současným trendům je zde vedení lanek řešeno po spodní straně horní trubky, takže se nic neskrývá v útrobách rámu, středové pouzdro je také závitové, ale masivní PM úchyt zadní brzdy už ctí modernu.

Zdvihy 112 mm vzadu a 120 mm vpředu jasně cílí na maratonský a XC segment, čemuž odpovídá i komponentové osazení. Tlumič i vidlice Rock Shox nabídly lockout z řídítek, přičemž tlumič má dokonce hydraulicky ovládaný. Sada pohonu SLX a XT pak nesnesla díky precizní funkci žádných výtek, snad jen 38 zubů většího převodníku bude někomu ve sjezdu možná málo. Shimano rovněž dodalo náboje pro pevné osy a v kombinaci s ráfky Mavic a rychlými plášti Schwalbe Racing Ralph to byla velice odolná a přitom slušně akcelerující kombinace pro rychlejší povrch. Na blátě pak vzorek plášťů lehce ztrácel, ale pro suché a středně tvrdé závodní tratě to bude doslova neprůstřelná kombinace. Přestože zde vládne Shimano, u brzd se sázka na o dost ostřejší kotvy od značky Avid vyplatila. Jezdec totiž díky jejich ostrému projevu zastaví doslova na fleku, aniž by si musel příliš namáhat prsty stiskem páčky. Osazení tedy závodně naladěného jezdce rozhodně nezklame, což si dovolíme tvrdit i o projevu kola jako celku.

Citlivost nade vše

Systém odpružení přináší určitá specifika v podobě vyššího tlaku v tlumiči, takže jsme chvilku ladili tlak a odskok, aby byly obě jednotky ve vzájemné souhře. První dojem po nasednutí byl jednoznačný, tohle nebude trailbike, ale 27,5“ raketa na XC a maraton. Posed je totiž lehce sportovně natažený, řídítka středně vysoko a jezdce ohromí vynikající torzní tuhost celku. Se záběrem do pedálů se ukázala dominantní citlivost zadní stavby vůči všemu, co se pod kola dostane. Tlumič se čtvrtinovým SAG při tlaku 250 PSI pro 90kg jezdce doslova vyjídal z povrchu každé smítko a zadní stavba se jen lehce pohupovala v rytmu šlapání. Spolu s ukázkovou citlivostí a příjemnou progresivitou přední vidlice tak toto odpružení opravdu patří k těm nejjemnějším, aniž by zdvih působil bezedným dojmem, ale naopak se povedlo nastavit křivku progresivity ve sportovním režimu. Ač se tedy zadní stavba lehce pohupuje, nemá na ni tah řetězu výraznější vliv a navíc propružuje víc v sedle než při spurtu ze sedla, a přitom netuhne pod brzdou. Souosý čep tedy splnil svoji funkci a odpružení perfektně vystihuje závodní zaměření tohoto kola.

Tuhost rámu a především obě pevné osy jezdce neomylně provedou všemi zatáčkami, které kolo řeže s dokonalou přesností, a i když je geometrie trochu delší, úhel vidlice a celkový projev jezdce nijak výrazně neomezují ani v technických pasážích, kde v nejvyšší nouzi pomohla občas zadní brzda a smyk. Ve výjezdech a především na rovině kolo reaguje naprosto ukázkově a rychlé XC okruhy s rozbitým povrchem mu budou hodně po chuti. Stoupání sice občas poprosilo o aktivaci lockoutu tlumiče, ale není to pravidlem, a propružení je díky progresivitě ve zcela přijatelné míře.

 

Naopak, ve sjezdu bylo odpružení tím, co dokonale žehlilo a přitom nijak nezkreslovalo křivku povrchu, takže má jezdec dokonale přesnou odezvu od zadního kola, aby mohl stroj provést v plné rychlosti všemi nástrahami terénu. Perfektní držení směru a současně ochota kdykoliv zatočit se ve sjezdových pasážích vyznamenaly, ovšem XC pojetí ukázalo určité limity v nejprudších pasážích, kde bylo nutné jít za sedlo, protože odskakování hran pouhým přitažením řídítek zde není charakteristickou vlastností.

Ef sedmička je, jak už bylo výše napsáno, ryzím XC a maratonským bikem s perfektně vyladěným odpružením nabízejícím dokonalou citlivost a minimální ztráty energie. Pokud hodláte jezdit s batohem a ve volných šortkách po trailech, asi nebude vaším šálkem kávy, ale jste-li vyznavač lycra kraťasů a maximálního výkonu na závodní trati, pak je to ideální volba.

 

Galerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: Pell's Custom Tube Set, 4bar Sctive Link, 112 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch XX

Vidlice: Rock Shox Reba RLT, 120 mm

Kliky: Shimano SLX, 26/38

Brzdy: Avid Elixir 5

Řazení: Shimano SLX, 2x10

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano SLX, 15 mm, 12x142 mm

Ráfky: Mavic XM319

Pláště: Schwalbe Racing Ralph

Kazeta: Shimano HG-62, 11-36

Sedlo: Pells Shark

Sedlovka: Pells XR2

Řídítka: Pells XR68

Představec: Pells RX67

Hmotnost: 13,15 kg

Cena: 58 990 Kč

 

 

 

datum: 31.03.15 - kategorie: Technika
id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign