deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, Merida Ride Disc 3000

Dnes je téměř povinností mít v kolekci silničních kol model, který nabídne vyšší míru komfortu pro rozbité tratě některých silničních podniků, případně pro maratony či každodenní jízdu na horším povrchu. A pokud jej značka nabízí, pak nutně pod tlakem módních trendů nesmí zapomenout ani na kotoučové brzdy. Obojí v sobě spojuje osvědčený model Ride s přepracovaným designem rámu, který kromě komfortu počítá i s odlišným zatížením vidlice i zadní stavby kvůli diskovým brzdám.

Inovace přínosem?

Typické tvary si model Ride ponechal u rámů bez kotoučovek, takže níže posazené sedlové vzpěry v této řadě nechybí. Námi testovaná verze je ovšem od základu překopaná, protože zde na rám působí další síly navíc. Přední rámový trojúhelník má dominantní hlavovou partii, zaměřenou na maximální tuhost, což se projevilo na dokonalé odezvě při vedení kola. Spodní trubka směrem ke středovému pouzdru lehce nabývá na objemu, kdežto u té horní je tomu právě naopak. Její profilace je za hlavou hodně široká a směrem dozadu zeštíhluje i zužuje svůj průřez, aby elegantním obloukem přešla do sedlových vzpěr. Ty přinášejí zcela nový pohled na konstrukci, než na co jsme byli v posledních letech nadvlády subtilních trubiček pro maximální tlumení zvyklí. Boční pohled tolik neprozradí, ale zezadu ukážou vzpěry i můstek hodně poctivou šířku, která nemá s aerodynamikou mnoho společného. Solidní výška řetězových vzpěr a napojení v hodně dimenzovaných patkách pak prozrazuje, že proti kroutivým silám od kotoučové brzdy bude tato zadní stavba dokonale imunní.

Popravdě je a navíc to jde i bez pevné zadní osy, která je u silniček s kotoučovkami hodně častá. Ačkoliv je celek tuhý a netečný k silám od brzdy, na komfortu zadní stavba díky aplikaci lněných vláken a konstrukci nijak netratí. Naopak, i přes nepříliš komfortní sedlo byla i na hodně rozbitém povrchu znát razantní převaha zadní partie v absorpci nerovností nad celkem vidlice-kokpit. Dimenzovaná hlavová trubka, masivní ramena přední vidlice a pevná 15mm osa náboje prostě nemohou nabídnout kvůli působení kotoučovky takové tlumení jako u klasiky. Částečně to tedy zachrání 25mm obutí, ale předek byl prostě k nerovnostem o poznání galantnější než zadek a jezdci je občas představil v plné parádě. Celkově ale patří ride v této verzi k pohodlným silničkám, protože zatímco předek nabídne průměr, tak zadek jezdce doslova rozmazluje, takže v součtu i v reálu je to pohodlnější sportovní model a všechny inovace zde provedené nebyly bezúčelné, naopak, kolo je kompaktní, nabídne skvělou torzní tuhost a dokonalou odezvu na pobídky od řídítek.

Výletní i výkonný

Model Ride je o čisté radosti z jízdy, ne o trápení se v závodním posedu, a jeho filozofie staví na tom, že jde o kolo pro sport i zábavu. To splňuje dokonale, protože posed je od prvního okamžiku ideálně natažený a testované elko (56 cm) dokonale sedlo jezdci s výškou 190 cm. Ruce v přirozené pozici i pro celodenní švih, sportovně natažený posed, ale záda dostatečně vzpřímená. Snad jen řídítka s kruhovým profilem úchopové části nás zrovna nerozmazlovala, ale jejich nižší spodní oblouk zajistil brzdové i řadicí páky v perfektním dosahu i bez vymezovacích vložek. Kdybychom ale chtěli závodnější charakter posedu, pod představcem je, díky množství podložek, kde ubrat.

Skvělá akcelerace daná tuhostí celku je hlavně ze sedla dokonalá, protože opřít se o vidlici je prostě jistota a rám energii neužírá. Naopak, kola nejsou z nejrychlejších a pláště s univerzálním hrubším vzorkem také, na druhou stranu je to kolo pro zábavu a blíží se svým pojetím k v současnosti hodně módním silničkám pro horší cesty. Ovladatelnost je totiž dokonalá a kolo je svým projevem hbité a hravé, ačkoliv nevyžaduje za každou cenu ruku zkušeného jezdce. Sklopit jej do zatáčky je díky geometrii hračka a tuhá přední vidlice pak nabídne dokonale jisté opření. Perfektní držení směru, přesná odezva na řízení a poslušnost v zatáčkách, to je skvěle namixovaný koktejl, který si bude jezdec za jízdy vychutnávat plnými doušky.

Co se komponentů týče, mix sad Tiagra a 105 s klikami FSA prokázal svoji funkčnost, byť řazení i přes hladký a přesný chod není tak rychlé, jak jsme tomu zvyklí od vyšších jedenáctkových sad. Každopádně, za danou cenu a na karbonovém rámu je to velmi prakticky zvolený mix a převody v kopcovitém terénu potěší i méně zdatné jezdce.

Současná kotoučová extravagance pak v tomto případě velmi příjemně překvapila. Mechaniky TRP totiž uvádějí do pohybu obě destičky současně, takže není třeba nastavit je kvůli krátkému kroku na páce příliš blízko kotouči, tudíž zbytečně neškrtají. Destičky se zajely asi po třiceti kilometrech v kopcovitém terénu a na páce byl projev sice nepatrně měkčí než u ráfkové klasiky, na druhou stranu, proti řadě konkurenčních kotoučovek byl mnohem tvrdší a přesnější. Dávkování sice není proti klasice tak přesné za sucha, ale na mokré vozovce při oblevě byl nástup účinku rychlý a hlavně výkon byl konstantní. Zadek jsme snadno dostali do smyku, takže vše je v pořádku. U přední brzdy pak je to o citlivějším dávkování, ale jezdec si rychle zvykne. Pokud tedy kotoučovky na silnici za každou cenu, tato varianta má určitě naše požehnání.

Pochválit musíme i pláště, jejichž hrubší vzorek na bocích se ukázal na mokrém podkladu, zbytcích uježděného sněhu a všudypřítomné posypové drti jako dokonale jistý průvodce. Není to ten nejrychlejší závodník, ale na domácí silnice za každého počasí je to pohodlí a neprůstřelná jistota.

To by se ostatně dalo tvrdit o diskovém modelu Ride 3000 jako celku obecně, protože je kolem, které nezklame závodníka a nadchne rekreačního sportovce/výletníka. V tomto případě tedy inovace osvědčeného modelu splnily očekávání a jezdec si jízdu na něm prostě užije.

 

 

Technické specifikace:

Rám: Ride disc CF2

Vidlice: Ride carbon disc 15

Kliky: FSA Gossamer, 34/50

Brzdy: TRP Spyre-C, 160 mm

Řazení: Shimano Tiagra, 2x10

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano Tiagra

Ráfky: Merida Comp

Náboje: Bearing disc

Pláště: Maxxis Dolomites, 25

Kazeta: Shimano CS-4600, 12-30

Sedlo: Merida Race 5

Sedlovka: Merida carbon

Řídítka: Merida Anatomic road

Představec: Merida Pro

Hmotnost: 9,15 kg

Cena: 44 990 Kč

 

datum: 16.03.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign