Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

TEST, Merida One - Twenty 7900

Merida One-Twenty 7900

Držet se několik let podobné koncepce celoodpruženého rámu a postupně ji ladit, to musí přinést své ovoce. A právě tohle se povedlo Meridě s nově koncipovaným 27,5“ modelem One-Twenty, jemuž nebude cizí, kromě maratonu, ani hodně technické trail ježdění.

Osvědčené v novém duchu

Laik by možná na první pohled neřekl, že kolo je nějak výrazně inovované, ovšem opak je pravdou. Hydroformingem tvarované trubky si zachovávají pro značku typickou profilaci, ovšem horní oblouk známý z letoška dostal zcela opačné prohnutí směrem dolů. Rovněž zadní stavba pozicí hlavního čepu a vahadla připomíná již zavedené, ovšem zadní patka je na pevnou 12mm osu, vahadlo má přepracovaný tvar, sedlová trubka je nad středovým pouzdrem razantně prohnutá vpřed a hlavně tlumič je spodním čepem uchycen na prodlouženou část spodní kyvky, takže jde o plovoucí provedení. Přesmykač na navářku a hned čtveřice bovdenů vstupujících pod hlavou do spodní trubky jsou dalšími z mnoha změn, které vytvářejí zcela novou podobu oblíbeného modelu.

Když jsme u detailů, vnitřní vedení bovdenů přehazovačky, přesmykače, blokace sedlovky a tlumiče pak lze snadno servisovat díky přístupu zespoda před středovým pouzdrem, kde vše kryje plastový dílec. Bovden lockoutu tlumiče a sedlovky pak vstupuje do sedlové trubky zezadu.

Zdvihy 120 mm vzadu a 130 mm vpředu krotí jednotky Fox se společným ovladačem tří pozic komprese CTD, který už sice není tak rozměrný, ovšem pro maximální funkčnost vyžaduje přesné naladění napnutí obou lanek. Drobná odchylka totiž znamená, že vidlice je už zamčená, kdežto tlumič ještě pracuje ve středním režimu, po vyladění je to ovšem radost přidávat si v každém výjezdu nebo na asfaltu na výkonu blokací jedinou páčkou. Nutno podotknout, že systém s plovoucím tlumičem přinesl výrazný nárůst komfortu v podobě citlivějšího pružení, ovšem s o něco větším zanořováním do zdvihu, takže jsme ve výjezdech občas vozili páčku lockoutu na střední pozici Trail. Ve sjezdech ovšem chod odpružení v kombinaci s koly 27,5 palce rozhodně nepřipomínal po léta známých 120 mm zdvihu, ale celkově jsme měli dojem, jako by pod zadkem bylo o 20 mm víc. Celkově je tedy projev odpružení pocitově o kategorii výš, a kdybychom nebrali v potaz průměr trubek a střední míru torzní tuhosti rámu, pak bychom se nebáli si na tomto modelu střihnout i nějaké to lehčí enduro. Ambice na to chodem odpružení i celkovým projevem jednoznačně má.

Geometrie se totiž oproti předchozí verzi změnila v prodloužení horní trubky a zadní stavby a také úhel vidlice se snížil o stupeň, takže výrazně narostla stabilita ve sjezdech, aniž by kolo ztrácelo ve stoupání či na rovině. Kratší představec poplatný současným trendům totiž přední trojúhelník spolehlivě zkrátil a v ovladatelnosti přidal na razantnější odezvě řízení a jistějším vedení v zatáčkách nebo v rozbitém terénu. Ve sjezdu a hlavně do zatáček kolo získalo hodně plusových bodů, přitom ve výjezdech je to stále univerzál na švihově pojatý maraton i celodenní jízdu v těžkém terénu. Položenější úhel vidlice sice navýšil sjezdařské schopnosti, ale na druhou stranu tímto krokem ani nasazením větších kol neutrpěla točivost, která patří k velice slušnému průměru. Projet zatáčku v náklonu nebo z ní vystřelit pod plynem lehce na zadním, to je naprostá hračka. Jen hodně utažené točky dají lehce znát delší geometrii a položenější vidlici, takže přijde ke slovu využití smyku zadního kola. 

Komponentové osazení nejvýše postaveného modelu rovněž přispělo k vynikajícímu projevu, protože sadě XT lze opravdu jen máloco vytknout, a totéž se týká i brzd se stejným logem a 180mm kotouči. Novinkový dezén plášťů dokonale tlumil, a hlavně výborně seděl i na mokrém podkladu, chválíme i tvar a šířku řídítek. Snad jen méně pohodlné sedlo nemusí být vyznavačům dlouhých vyjížděk zrovna po chuti.

V celkovém hodnocení je jasné, že zatímco starý One-Twenty byl maratonský a spíše na výkon zaměřený bike, nejmladší provedení je kolem skvěle mixujícím zábavu s výkonem, prostě univerzál každým coulem a v každém směru, který navíc jezdci už při prvním nasednutí okamžitě padne do ruky.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: Alu 6066, One-Twenty Lite, 120 mm

Tlumič: Fox Float CTD

Vidlice: Fox F32 CTD, 130 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 24/38

Brzdy: Shimano Deore XT, 180 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: Shimano Deore XT (15mm, 12mm)

Ráfky: DT Swiss 533D

Pláště: Schwalbe Nobby Nic, 2.25“

Sedlo: Prologo Nago Evo

Sedlovka: Rock Shox Reverb Stealth

Řídítka: FSA Afterburner Riser 740

Představec: FSA  Afterburner 6

Hmotnost: 14,2 kg

 

 

 

 

datum: 18.11.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign