deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, Maxbike Tana 29

Nejen hardtaily či krosy domácí značky Maxbike si lze díky jejich konfigurátoru osadit doslova na přání, platí to i pro celoodpružené modely, kde jsme právě jednu takovou vylepšenou konfiguraci modelu Tana otestovali. Tana je přitom nejdostupnější z trojice nabízených verzí, ovšem v našem případě zůstalo sice osazení Deore, ale proti základu jsme si výrazně polepšili odpružením Rock Shox a výplety Mavic.

Uhlazenost kontra hrubost

Tana, stejně jako její dva sourozenci, disponuje zadní stavbou se souosým čepem (Split Pivot), spojujícím v jeden prvek jak čep oddělující sedlové a řetězové vzpěry, tak osu zadního náboje. Samotný přední trojúhelník přitom se zadní stavbou koresponduje hranatými profily trubek, což platí jak pro masivnější spodní, tak z bočního pohledu lehce subtilnější horní. Obě se přitom napojují hladkým svarem na kónickou hlavovou trubku, takže celek působí uhlazeným dojmem. Ten nenarušuje ani kompletní vnitřní vedení bovdenů a hadice ve spodní trubce, ovšem na zadní stavbě už je vše taženo vnějškem. Zatímco u hlavy nebo v napojení horní trubky na sedlovou má rám vyhlazené svary, úchyt tlumiče, vahadla nebo zadní stavba, tam všude jsou housenky svarů přiznané.

Hlavní čep zadní stavby je kvůli svému většímu průměru zárukou jistoty, což ostatně díky většímu průměru hranatých profilů trubek platí pro celou zadní stavbu. Tady se opravdu materiálem nešetřilo, a jak partie kolem patek, společného čepu nebo postmount úchyt zadní brzdy, to vše působí spíše enduro či alespoň trailovým naddimenzováním než XC zaměřením. Jako by v sobě kolo snoubilo uhlazený styl na přední, a naopak hrubý na zadní partii. Stomilimetrový zdvih pak jasně určuje, kam kolo směřuje, a potvrzuje to i celková geometrie.

Jak jsme již zmínili, bike má v základu tlumič SR Suntour, vidlici téže značky a kola na ráfcích Remerx. Testovaný model je tedy oproti základu za 45 990 korun dražší o 12 500 korun, ale rozhodně to má smysl. Zatímco za tlumič a výplety je příplatek relativně minimální, největší částku spolkla vidlice. Odpružení je ale to, co určuje spolu se systémem kvalitu funkce celoodpruženého kola. Kdybychom měli laborovat, zda a za co připlatit, pak bychom určitě volili zmíněný tlumič a k němu namísto základní vidlice Raidon třeba model Axon. Výplety by mohly zůstat, cena by se tak zvedla jen o 3500 korun proti základu a jistota kvalitního odpružení by zde byla.

Nad sadou Deore možná před pár lety leckdo ohrnoval nos, ovšem její aktuální desítkové provedení šlape jako hodinky, tvar převodníků není tak daleko od dražších sad a brzdové páky kopírují aktuální sadu XTR. K funkci komponentů nemáme výhrady, stejně jako k volbě převodů, optimálních pro široké rozpětí terénu. Pláště pak svým vzorkem patří do středního až trochu hrubšího terénu, takže dostatečně rychlé, ale i stabilní univerzály.

Citlivost až neskutečná

Systém se souosým čepem a horním ramínkem přepákování na tlumič obecně patří k citlivějším řešením,a Tana není výjimkou. Naladit odpovídající charakteristiku zadního odpružení si tak vyžádalo trochu vyšší tlak, abychom dosáhli zhruba 25% zanoření tlumiče, mimochodem s velice citlivým počátkem zdvihu a příkladnou progresivitou, začínající už těsně před polovinou jeho hodnoty. Přední vidlice Reba pak je klasikou, která je v XC a maratonské kategorii jako doma a tady se předvedla jako ideální partnerka k zadnímu tlumiči. Sice by bylo ideální použít nějaké výplety s velkým průměrem dosedací plochy nábojů, protože vidlice na to má upravené patky Torque Caps, ale s pevnou osou výpletů Mavic to nebyla nějaká zbytečně poddajná kombinace.

Posed je jasně XC zaměřený a testovaná velikost L zvládla i 190cm jezdce, jehož usadila i díky sedlovce s ofsetem více dozadu a ruce lehce natáhla v závodním stylu. I přes dvojici podložek pod představcem jsou řídítka ve sportovní výšce, takže žádný trailbike nebo výletní kolo, na to bychom možná nasadili pod představec i třetí podložku. Naopak na ostré XC jsme neměli pocit, že bychom s dvojicí podložek chtěli otáčet představec směrem dolů. Sportovní režim má tedy kolo nastavený už v základu. A projevil se už s prvním záběrem do pedálů, protože akcelerace je docela slušná a tuhá zadní stavba nebo středová partie neukázaly ani v nejmenším chuť někam se uhýbat. Celková torzní tuhost je pak spíše na střední úrovni, ale hlavová partie a zadek jsou příkladně tuhé. Citlivé odpružení je zpočátku lehce znervózňujícím činitelem, protože zadní stavba má kvůli němu tendenci pohupovat se do zdvihu. Tah řetězu nemá na odpružení vliv a pod brzdou rovněž funguje skvěle, takže na rovině jsme častěji sahali na páčku lockoutu. V sedle si na lehké pohupování lze po čase zvyknout, ze sedla to pak nebylo tak výrazné, a když jsme na silnici zamkli páčkou z řídítek i předek, stala se z kola totální XC zbraň. 

Co trochu omezuje ve výjezdech a při ne zrovna kruhovém šlapání, je naopak výhodou v terénu. Tenhle systém prostě dokáže z povrchu vyzobat i ty nejjemnější nerovnosti a série kořenů jsou doslova oslavnou ódou na jeho projev. Rychlé rozbité úseky prostě systém dokonale vyžehlí, jen bylo třeba lehce si pohrát s rychlostí odskoku, abychom umírnili progresivnější tlumič po velkých rázech. Jakmile jsme naladili optimum, lehké pohupování do rytmu šlapání bylo odpuštěno a užívali jsme si až přehnanou citlivost „jen“ stovkového zdvihu.

Ruku v ruce s projevem odpružení jde i celkový výkon a chování kola. Má prostě rychlost v krvi a nejvíce mu sedí rychlé tratě, delší zatáčky a především stoupání. Na rovině prostě kolo umí skvěle držet tempo i směr, přitom si spolehlivě poradí i s ostřejšími zatáčkami, byť úplně zavřené točky nemá zase tak moc v lásce. Do výjezdu pak dokáže zdolat až neskutečný sklon, a to není až tak nutné přesouvat těžiště příliš dopředu. Zadek skvěle kopíruje terén, takže adheze je vynikající, stačí jen mít na to fyzičku. Prostupnost rozbitým terénem je i přes ideální výšku těžiště dobře nastavená, takže jsme si nemuseli hlídat pedály kvůli kontaktu se zemí. V opačném směru je ryzí XC orientace znát na menší ochotě odlepit přední kolo od země pouhým přitažením řídítek, takže obě kola naráz ve vzduchu ano, ale nějaké parádičky na zadním rozhodně ne. Tana je prostě kolo pro rychlou švihovou jízdu i v hodně rozbitém terénu a maratonská trať mu rozhodně bude sedět.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

(testovaná verze)

Rám: Al 7005 T.B., 100 mm

Vidlice: Rock Shox Reba RL, Solo Air, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RL

Kliky: Shimano Deore, 26/36

Brzdy: Shimano Deore, 180 mm

Řazení: Shimano Deore 2x10

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Kola: Mavic CrossRide, 100x15, 142x12 mm

Pláště: Continental X-King, 29x2.2“

Kazeta: Shimano HG500, 11-42

Sedlo: DDK

Sedlovka: Zoom

Řídítka: Zoom

Představec: Zoom

Hmotnost: 13,45 kg

Cena: 57 490 Kč

 

 

datum: 10.05.18 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign