schindler_brezen_2019 mojekolo.cz/komponenty/plaste/?vyrobce=continental

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

TEST, Maxbike Tana 29

Maxbike Tana 29

Domácí Maxbike je díky možnosti nakonfigurovat si komponentové osazení každého kola značkou s nejvariabilnější nabídkou. Standardní kolekce sice zahrnuje většinou komplexní sady bez namixování, ale zákazník má možnost volby jak typu a barvy rámu, tak různorodých komponentů, s okamžitým zobrazením případného doplatku, či naopak snížení ceny. Testovaný devětadvacítkový hardtail ze středních pater nabídky jsme jezdili v sériové verzi, kterou bychom ovšem ve finále upravili jen minimálně.

Devětadváca pro zábavu

Ne vždy lze o devětadvacítce tvrdit, že je to zábavné kolo, se kterým si jezdec může dělat prakticky, co se mu zamane. V tomto případě musíme předeslat, že model Tana nás prostě bavil. Testovali jsme nízký 17“ rám s kruhovým průřezem trubek, navařenou výztuhou pod hlavou a esovitě prohnutými trubkami zadní stavby. Jednoduchost a konstrukční střízlivost se vyplatila a přinesla perfektní torzní tuhost v záběru, v ideálním poměru s tlumicími schopnostmi. Vedení bovdenů pod horní trubkou, klasický vnější IS úchyt pro brzdu na zadní patce, závitové středové pouzdro a nekónická hlavová trubka, ovšem za rozumný příplatek lze zvolit lepší rám s kónickou hlavovou trubkou a PM úchytem brzdy.

Ačkoliv se na to dnes příliš nehraje, uniformitu osazení nesoucí snad na všech dílech logo Deore musíme pochválit. Funkčnost všech komponentů pohonu a řazení je příkladná, a pokud jezdec až tolik neřeší hmotnost a upřednostní životnost, bude rozhodně spokojen. Vyzdvihnout musíme rozhodně funkci brzd, které se mohou směle rovnat dávkováním účinku, předvídatelností a výkonem dražším konkurenčním modelům. Hodně odolné a přitom akceleraci docela přívětivé se ukázaly ráfky Remerx Hurry, které byly původně konstruované pro fourcross, takže jejich bytelnější profil jednak vydržel hrubší zacházení, celková šířka přispěla ke stabilitě pláštů v zatáčkách. Abychom ale komponentové osazení pouze nechválili, určitě bychom vyměnili sedlo, které bylo až příliš pohodlné, a kolu by určitě slušel sportovněji střižený kousek. Totéž platí pro levnější gripy, šířka řídítek byla vzhledem k velikosti rámu ještě v normě.

Ačkoliv jsme jezdili nejmenší velikost rámu, výška řídítek byla, díky delšímu sloupku vidlice a podložkám pod představcem, srovnatelná s běžnou dvacítkou, takže jezdec odpovídající postavy asi sáhne po pilce a bude zkracovat a upravovat. Naopak, rám délkou posedu dokonale padne 180cm cyklistovi, pro něhož půjde o ideální kompromis mezi sportovním kolem a bikem pro zábavu. Jezdec menšího vzrůstu, pokud si troufne na velká kola namísto nového středního průměru, získá spíše XC či maratonský stroj s komfortním posedem a rozumnou délkou, pro manévrování na úzkých klikatých stezkách. Zkrátka geometrii se podařilo namixovat výborně a je pouze na jezdci, jak moc hodlá vozit vytaženou sedlovku. Pokud to bude po vzoru Kulhavého či jeho zesnulého kolegy Standerra, kteří měli vždy nízký rám s dlouhou sedlovkou, pak se kolo v rukách jezdce promění v dokonale poslušnou hračku.

V odpovídající kombinaci výška jezdce/velikost rámu je kolo od začátku velice poslušné a ochotně reaguje, ačkoliv díky hlavovému úhlu netrpí typickou devětadvacítkovskou postavenou vidlicí, která jindy dohání nedotáčivost. Tana si jezdce okamžitě získá perfektní točivostí bez nepříjemného pocitu, že by mohl v prudkých pasážích přepadnout přes řídítka. Vyšší rychlosti jsou tak o dokonalém vedení směru s hbitou reakcí na podněty od řídítek, a dokonce ve vzduchu si lze občas dopřát i nějakou tu parádičku. Bike totiž hravě odskakuje hrany po zadním a i přes výšku těžiště s dobrou prostupností terénem umožní v zatáčkách razantní naklopení a hbitou změnu směru. Vyšší pozice řídítek ve sjezdech nahrává stabilitě, a přitom v opačném směru jsme neměli problém s nutností krotit přední kolo vůči nadzvedávání do vzduchu. Geometrie je tedy přívětivá k jízdě oběma směry a bike v žádném případě nepůsobil na nerovnostech a ve sjezdu nějak roztřeseným dojmem, naopak vše bylo plynulé. Na rovině pak kolo překvapivě lehce drží tempo, což je kromě rychlejších plášťů také zásluhou celkově tuhého rámu, který jezdce neokrádá o vynaloženou energii, a jediný její pohlcovač je tak v přední vidlici. Ta sice slušně reaguje i na jemnější nerovnosti a dokáže vyžehlit i větší rázy, nabídne ovšem jen vnější regulaci odskoku a lockout z řídítek, takže ze sedla se celkem slušně zhoupne. Lockout tak logicky přišel občas ke slovu, ale jinak nemáme výhrady, a pokud by chtěl někdo lehčí kousek, stačí změnit konfiguraci v objednávce.

Tana je tedy cenově příznivý hardtail, který dokáže zvládnout bez větších ambicí maraton či XC, ale také svého jezdce může bavit při delší zábavné jízdě v techničtějším terénu. Pokud bychom hledali dostupný závodní hardtail, měnili bychom zde asi jen vidlici, sedlo a gripy, ale jako kolo pro každodenní zábavu a sport je tato verze zcela vyhovující.

 

Plusy: tuhost, komfort, ovladatelnost, stabilita

Minusy: objemnější sedlo

 

Technické specifikace

Rám: Alu 7005 D.B.

Vidlice: SR Suntour XCR RL-R, 100 mm

Kliky: Shimano Deore, 24-32-42

Brzdy: Shimano Deore

Řazení: Shimano Deore, 3x10

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Remerx Hurry

Pláště: Schwalbe Rapid Rob

Kazeta: Shimano HG62, 11-34

Sedlo: Velo Plush Gel

Sedlovka: ZOOM

Řídítka: ZOOM

Představec: ZOOM

Hmotnost: 13,15 kg

Cena: 24 990 Kč

 

 

 

datum: 17.02.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

BP Lumen Teasi One BP Lumen Limar X-Ride
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign