deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, Look 675 Light

Francouzský Look si zachovává designovou neokoukanost a konstrukční výjimečnost. Tentokrát zde sice máme model, jenž nevyužívá unikátní integrované kliky či typickou sedlovku E-Post, což však rozhodně nesnižuje jeho kvality. Naopak, jsme přesvědčeni, že právě 675 Light je jedním z nejlepších silničních strojů nejen v rámci nabídky značky, ale i na trhu. Přestože v kolekci nalezneme luxusnější a dražší modely, právě 675 Light volí profesionálové na klasiky, tedy na jednorázové závody vyžadující kombinaci rychlosti a komfortu. V tomto ohledu stroj exceluje - je to ryzí závoďák s akcelerací rakety a bezchybnou ovladatelností, současně však nadmíru pohodlný.

Námi testovaná varianta s mechanickou verzí letošní sady Dura-Ace a s vysokými karbonovými ráfky Mavic Cosmic je samozřejmě jen jedna z možností finálního osazení. Mnohem důležitější je z našeho pohledu poměrná cenová dostupnost „entry“ verze, kdy se sadou Shimano Ultegra a s koly Aksium vychází na 84 900 korun. Což sice není málo, ale vzhledem k použití naprosto dokonalého závodního rámu jsou to vlastně přijatelné peníze. Pokud však chcete nechat volbu osazení na své fantazii a možnostech, tak rámový set včetně originálního představce vychází na 56 900 korun, a to v týmových barvách s označením „Pro Team“.

Nyní již k samotné konstrukci. Karbonový rám s označením materiálu „UD HD carbon ultra-light“ a hmotností devět set gramů vsadil na pro Look typickou konstrukci s integrovaným představcem A-Stem, přesněji s jeho velmi čistým tvarovým splynutím s hlavou a horní trubkou. Současně tato koncepce opticky zvyšuje hlavu a zkracuje přední rámový trojúhelník. Nepřehlédnutelný je použitý sloping, který je díky tvarové integraci představce nezbytný. Charakteristická je rovněž mohutná, obdélníkově zploštělá spodní trubka nebo „baculatě“ působící partie okolo středového pouzdra, samozřejmě s integrovanými ložisky. Integrace, tedy ta optická, se dotkla i podsedlové objímky, jejíž hrana je zakrytá s linií horní trubky – vydařený detail.

Řetězové i sedlové vzpěry zadní stavby jsou nekonvenční. Na svých koncích (nahoře s monostay konstrukcí) poměrně mohutné a uprostřed výrazné zploštění. Zkrátka vše pro kombinaci tuhosti a současné schopnosti pohlcování otřesů. Z téhož důvodu to rám nepřehání s robustností sedlové trubky, jejíž vnitřní průměr 27,2 mm dovoluje sedlovce o to výrazněji pracovat v předozadním směru. A vlastně to samé platí u přední vidlice, kombinující ideální torzní tuhost se schopností pružit. Samotný kónický sloupek a plochá ramena tomu sice příliš nenahrávají, ale korunka je vpředu pod brzdou lehce „uskočená“, aby zde nebyl nadbytek materiálu. V reálu je nabízený komfort skutečně výrazný, zvlášť když jej od aerodynamicky pojatého rámu v takovéto míře z principu snad ani nečekáme.

Ke krásným detailům, na nichž si konstruktéři Looku dávají záležet, patří třeba vnitřní vedení řadicích lanek. Ta vstupují vpředu zboku do spodní trubky, aby z ní před středovým pouzdrem opět vystoupila a procházela přes standardní plastový smyk, jak jsme byli zvyklí donedávna. Takže mechanici budou spokojeni, neb natažení nových lanek nebude představovat žádný velký problém. Následně lanko přehazovačky opět vstupuje do řetězové vzpěry, takže estetice bylo učiněno zadost, a nesmí chybět ani příprava na Di2.

Letecký den s Lookem

Závodní geometrie, perfektní torzní i boční tuhost, skoro až návykové zrychlení – zde není jakýkoli prostor ke kritice. Navíc se celkové naladění jízdního projevu povedlo natolik, že ani nemusíte být vytrénovanými závodníky, abyste z tohoto kola vyždímali maximum. Jeho povaha totiž udělá z průměrných silničářů hrdiny a z těch opravdu zkušených snad dokonce legendy. Naladění ovladatelnosti není pocitově, při prvním osahání, ostré jako břitva, svou jízdní stabilitou působí při jízdě přímým směrem vyloženě nezáludně. Jakmile se s ním však dostaneme do serpentin a položíme jej do zatáčky, jako bychom měli najednou pocit, že limity trakce a bezpečné rychlosti leží dále, než jsme normálně zvyklí. Přesně takto na nás totiž 675 Light působil.

Pokud si shrneme dosavadní hodnocení, tak máme před sebou závodní silnici s hmotností 6,8 kilogramu, reagující přesně tak, aby byl spokojen jak náročný závodník, tak i zmlsaný hobby jezdec. Geometrie zkrátka zaslouží pouze superlativa a totéž platí o tuhosti rámu a s ní souvisejícím přenosu energie. Že zde výrobce nepoužil svou typickou aerodynamickou sedlovku E-Post, byl nejspíš záměr a podařilo se docílit skutečně nečekané schopnosti zahladit ostrost otřesů při jízdě po nekvalitním asfaltu. Navíc lze hovořit o zcela vyvážené nabídce pohodlí – kombinace přední vidlice HSC 675, zploštělých vzpěr zadní stavby a karbonové sedlovky průměru 27,2 mm je jako celek jednoznačně výhra. Mezi čistě závodně zaměřenými modely patří testovaný Look k těm nejpohodlnějším.

V případě posedu jsme po lehkém laborování nakonec zvolili otočení 120mm představce, čímž jsme řídítka dostali o pár centimetrů výše. Posed se tak stal pro běžné ježdění nejen na závodních tratích o dost příjemnější, aniž by to bylo na úkor rychlosti a určité vrozené nekompromisnosti. A navíc tím jakkoli neutrpěl ani design - plynulé navázání představce na horní trubku působí esteticky dokonale, ať už je v kterékoli z obou pozic.

Akcelerace námi zkoušeného modelu byla samozřejmě ovlivněna špičkovými koly Cosmic SLE, jejichž přítomnost byla o to citelnější při rychlostech nad třicet či spíše nad pětatřicet kilometrů za hodinu. Jinými slovy, na tomto kole se snad ani nedá jezdit pomalu. A byť je dnes móda silnic na kotoučových brzdách, s pevnými osami a podobnými prvky, tak podobná závodní klasika nám při jízdě dokáže, že není a dost možná ani nikdy nebude překonána...

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

(sériové osazení)

Rám: UD HM carbon ultra-light

Vidlice: HSC 675

Kliky: Shimano Ultegra 52/36

Brzdy: Shimano Ultegra

Páky: Shimano Ultegra Dual Control

Přehazovačka: Shimano Ultegra

Přesmykač: Shimano Ultegra

Kola: Mavic Aksium

Kazeta: Shimano 105 11-32 (11)

Pláště: Continental Ultra Sport II 25

Řídítka: Zipp Service Course

Představec: Look A-Stem

Sedlovka: FSA SLK carbon

Sedlo: Selle Italia Q-Bik

Hmotnost testovaného modelu: 6,8 kg (vel. L)

Cena: 84 900 Kč (Ultegra + Aksium)

Rámový set: 56 900 Kč

 

 

datum: 31.12.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign