deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, Lector světových tratí

Tentokrát zde máme test modelu, na jakém se vyhrávají závody Světového poháru v cross-country. Ostatně již samotný dodatek v názvu to jasně naznačuje. Lector World Cup je absolutním vrcholem nabídky německé značky Ghost a jen těžko si lze představit ultimativnější závodní bike - jak z pohledu konstrukce rámu, tak i osazení, a na samý vrchol patří rovněž cenovka 254 990 korun. Pokud však prostudujeme použité komponenty a přihlédneme k celkové váze kola 8,45 kilogramu včetně pedálů, uvědomíme si, že pojem vysoká cena může být relativní, neboť v tomto případě je každá investovaná tisícovka vyvážena výraznou gramovou redukcí. Je to podobné, jako bychom u rallyového speciálu řešili, že jeho mnohamilionová cenovka není adekvátní. Věřte nám, že je, přestože základní Fabia stojí nová jen lehce přes dvě stě tisíc...

Špičkové gramhoničské díly, superlehká devětadvacítková kola s karbonovými ráfky, upside-down vidlice Rock Shox RS1 se stovkovým zdvihem, a to vše navěšeno na nádherně zpracovaném rámu s nezaměnitelným rukopisem designérů. Jeho ostře řezané rysy dovolují hru světla a stínu, přičemž prolamování hran hlavové trubky nás navrací do doby vrcholného kubismu. Dojem je ještě umocněn černo-bílou kombinací, a pokud by byl pod designem podepsán Pavel Janák či jiná architektonická veličina dvacátých let minulého století, vlastně bychom se vůbec nedivili. Lector World Cup je skutečně příkladem dokonalého souznění tvaru a použité grafiky.

Konstrukce rámu nese označení Ultra Lightweight Carbon UC a v testované velikosti M působí velmi kompaktně, navíc i v matném laku vynikají mohutné profily trubek. Ta spodní se šestiúhelníkovým průřezem je doslova obří a velká chlapská ruka ji ani neobejme, přičemž svou šířkou trubka plynule přechází v celou šíři středového pouzdra s integrovanými ložisky. V témže rozestupu pak na tuto partii navazují mohutné řetězové vzpěry a použitá konstrukce je doslova prototypem maximálního možného výkonu. Ve stejném duchu se nese také široká sedlová trubka ve spodní části přecházející ve čtvercový profil, opět s ohledem na maximální boční tuhost. V kontrastu s tím vším se při bočním pohledu může zdát horní trubka, což je ovšem spíše jen optický klam daný použitou grafikou. Minimalismus je však příznačný pro sedlové vzpěry zadní stavby, samozřejmě s požadavkem maximální schopnosti pohlcovat otřesy. Tomu nahrává také zvýrazněný sloping rámu, z nějž pramení nejen funkční přesazení sedlové trubky, ale i snížené napojení sedlových vzpěr, jejichž větší „položení“ je alfou a omegou pro možnost propružení. Přesto zde nejde o jakýkoli kompromis - primární byla tuhost a přenos energie, ale i precizní vedení do zatáček, čemuž nahrává také použití pevných os.

Zaměříme-li pozornost na detaily, zaujme hlavová partie i čisté tvarování zadní stavby s krásně provedeným Post Mount úchytem. Nemůže chybět precizně vyřešené vnitřní vedení lanek i hadice brzdy, v čemž se rám výborně doplňuje s vidlicí. Použitá grafika působí tak, jako by byly vidlice i rám od úplného počátku navrhovány společně. Převody počítají hlavně se současným „závodním“ standardem 1x12, nicméně rám umožňuje rovněž dodatečnou montáž přesmykače, což chválíme.

Osazení je složeno z toho nejexkluzivnějšího, co se za peníze dá koupit. Připomínku jsme měli snad pouze k převodníku na testovaném kole, jenž měl pouhých 32 zubů. Sériová verze však naštěstí disponuje třicet čtyřkou, což je ve spojitosti s desítkovým nejmenším pastorkem podstatně vhodnější pro závodní nasazení. Sestava dílů od Tune je bezchybná a byla by naším favoritem i v případě, že bychom si sami osazovali kolo bez jakýchkoli finančních omezení. Třeba karbonová podsedlová objímka je doslova detailem k pomazlení. U zapletených kol a pár dalších dílů se testovaný bike lehce odlišuje od sériové modifikace 2017. Takže zatímco my jsme měli nasazena kola s ráfky od AX Lightness, „sériovka“ spoléhá na kompletní kola od Tune, také s karbonovým ráfkem, a to samé se týká rovněž sedlovky a řídítek. Když už jsme zmínili kola, sluší se dodat, že testovaný model je nabízen jak se „sedmadvacítkami“, tak devětadvacítkami, my jsme měli k dispozici 29“ verzi. Skvěle pracovaly brzdy Sram Level Ultimate a totéž platí o řazení XX1 Eagle. Někdo by možná nasadil šestatřicítkový převodník, aby se o rychlost neochuzoval ani ve sjezdech, trochu by tím však utrpěly vrchařské dovednosti.

Lektor závodního segmentu

Asi se dalo dopředu očekávat, že z hlediska jízdního projevu nebude mít kolo slabinu. Nemá. Zrychlení je fantastické a autentické pocity jezdce se dají stěží popsat slovy. Výborná tuhost rámu i vidlice, hodně nízká obvodová hmotnost zapletených kol a perfektně se odvalující pláště Thunder Burt v šířce 2,25 – zde není prostor na to, aby výkon nebyl maximální. Snad pouze vzorek obutí je dle našeho názoru až moc zaměřen na rychlost a jeho jemné středové členění se již v lehčím blátě rychle zalepí. Osvědčená klasika Racing Ralph by se nám zde proto líbila více, neboť by nabídla o dost více univerzality.

Geometrie je čistě závodní, tedy i ona je orientována více na výkon nežli na nějaké parádičky. Současně však nízká váha vybízí k tomu, aby si jezdec odskakoval terénní zlomy a odlepil obě kola od země při každé sebemenší příležitosti. Takže i když nebyl bike prvoplánově laděn na proplouvání točitých pěšin a klopenek, dokáže přesto pobavit. Preference ideální směrové stability není neotřesitelná, takže zatímco na přímých úsecích jede Ghost skoro jako po kolejích a my se můžeme soustředit pouze na záběr do pedálů a akceleraci, jakmile přijdou zatáčky, ukáže svou druhou tvář a popasuje se s nimi opravdu se ctí. Je ideálním společníkem pro ostrou jízdu typu „brzda-plyn“, tedy dobrzdit z velké rychlosti těsně před zatáčkou, tou se prosmýknout a okamžitě prudce akcelerovat na původní rychlost. Právě v tomto je přeborníkem, stále techničtější tratě cross-country s umělými překážkami jsou jeho přirozeným kolbištěm. V tom mu pomohou i velká kola, která si skvěle poradí s hodně členitým podkladem a kamenitými pasážemi. Za sucha jsou famózní i použité pláště, které ve výjezdech dokonale přilnuly k podkladu a současně nabídly solidní tlumení otřesů.

Tím se plynule dostáváme k jízdnímu pohodlí, zajištěnému vpředu vidlicí RS1 a vzadu sestavou rámu a sedlovky. Stovkový Rock Shox po dobu testu odváděl svou práci spolehlivě. O něco vyšší progresivita chodu odpovídala čistě závodnímu segmentu – tato vidlice nebyla navržena pro trailové pohupování. Dálkové ovládání hydraulického lockoutu bude i přesto v permanenci poměrně často, celkové ladění kola vyloženě svádí k tomu, abychom se při sebekratším asfaltovém přesunu zbytečně neokrádali o jakékoli setiny sekundy. Největším překvapením však byla schopnost sestavy rám - sedlovka zahladit ostrost rázů, a to přes značnou šíři sedlové trubky. Špičková sedlovka s velmi tenkou stěnou je zásadním stavebním kamenem komfortu. Zde se všechny tyto stavební kameny snoubí do skvěle fungujícího celku, takový je zkrátka topmodel značky Ghost.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: 29 Ultra Lightweigh Carbon UC

Vidlice: Rock Shox RS1, 100 mm

Kliky: Sram XX1 Eagle, 34 z.

Brzdy: Sram Level Ultimate, 180 / 160 mm

Řazení: Sram XX1 Eagle 1x12

Přehazovačka: Sram XX1 Eagle

Kazeta: Sram XX1 Eagle 10-50 (12)

Kola: Tune Carbon Skyline

Pláště: Schwalbe Thunder Burt 2,25“

Řídítka: Tune Turnstange 750 mm

Představec: Tune Geiles Teil 4.0

Sedlovka: Tune Schwarzes Stück 31,6 mm

Sedlo: Tune Re4mer

Hmotnost: 8,45 kg (vel. M, s pedály)

Cena: 254 990 Kč

 

 

datum: 07.09.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign