deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, Leader Fox Trion

Domácí Leader Fox pro novou sezónu přichystal dvojici úplně nových devětadvacítkových celoodpružených biků Harper a Trion, sázejících na totožný základ se čtyřčepovou koncepcí. Luxusnější Harper využívá osazení Shimano Deore a dálkový lockout obou pružících jednotek Manitou, my jsme naopak otestovali dostupnější variantu Trion, spoléhající na kompletní sadu Alivio kombinovanou rovněž s jednotkami Manitou, byť „pouze“ s předním lockoutem na řídítkách. Zásadní z hlediska zájmu zákazníků zde ovšem bude nejen fantastická torzní tuhost rámu a optimální průběh pružení, ale především cenovka 27 990 korun. Za tyto peníze jen těžko seženeme jiný, takto schopný a současně atraktivní 29“ full. My jsme otestovali předsériovou podobu, kdy finální verze bude odlišná jen v pár detailech – například nabídne kratší zadní stavbu a širší ráfky, bude tedy preferovat alespoň částečný trailový přesah, jemuž ostatně nahrává také zdvih 120 milimetrů.

 

Kolekce Leader Fox 2019 je doslova našlapaná novinkami, z nichž nejvíce zástupců má tradičně segment elektro-biků se středovým motorem a jihočeský výrobce dokonce představil i velmi zdařilý koncept elektro-silničky s unikátním pohonem Fazua. To jen pro představu o tom, co nového nás u Leader Foxe čeká, nyní ale zpět k testovanému fullu. Model Trion je o rovných sedm tisíc korun levnější nežli vyšší Harper, přičemž z hlediska poměru cena/výkon budou zcela jistě bodovat oba dva.

Z hlediska konstrukce rámu na první pohled zaujme optická mohutnost zadní stavby a především vodorovného vahadla. Záměrně ale v případě robustnosti píšeme přívlastek „optická“, neboť vahadlo je z vnitřní strany výrazně odlehčené a v žádné partii rámu není zbytečný nadbytek materiálu. Výrobce se zde ale od samého počátku vydal cestou maximální odolnosti a ve všech čepech použil co nejkvalitnější průmyslová ložiska od osvědčeného českého výrobce. Přední trojúhelník vsadil na efektní profilace hlavních trubek, kdy u té spodní najdeme pagodovitý průřez s dvojím prohnutím a hydroformingem tvarovaným rozšířením přední části, navazující na nezbytnou kónickou hlavu. Typickým poznávacím znakem rámů Leader Fox je mírně obloukovitě prohnutá horní trubka se zploštěním zadní části a toto řešení nemůže chybět ani u nových fullů, kde je doplněno šikmou výztuhou mezi ní a trubkou sedlovou, u níž pro změnu nepřehlédneme nezbytné zalomení. Výrazným detailem jsou robustní zadní patky pro pevnou osu, dále nemůže chybět efektní vnitřní vedení bovdenů či praktický úchyt přesmykače koncepce Side-Swing.

Jak už jsme zmínili v úvodu, výsledkem všech použitých konstrukčních řešení je nekompromisní tuhost, a to jak boční v okolí šlapacího středu či jeho pozice vůči ose zadního kola, tak i celková torzní. Klasická osa vpředu určitě ničemu nevadila, neboť tuhost konstrukce vzduchové vidlice Manitou Markhor je i bez pevné osy rovněž nadprůměrná a jezdec si užívá nejen ničím nerušený přenos síly, ale také torzní tuhost kola jako celku při nájezdu do série klopených zatáček. V tomto směru musíme výrobci vyseknout poklonu.

 

Příjemný společník

Spojení použité čtyřčepové koncepce, sto dvacítkového zdvihu a celkové bytelnosti rámu samozřejmě zavání trailbikem, v reálu však bude testovaný full spíše spolehlivým a přátelským společníkem pro celodenní brouzdání krajinou pod klasickými hobby jezdci. Užijí si na něm do sytosti klíčové pohodlí v běžném terénu, tedy jak na lesních a polních cestách, tak klikatících se pěšinách, ale i v kamenitých pasážích a na povrchu plném kořenů. S použitou geometrií se Trion nezalekne ani hodně technických výjezdů, kde jej sice logicky limituje celková hmotnost, ale kombinace citlivě pracujícího zadního odpružení, delší zadní stavby a největšího průměru kol zde skutečně i z téměř nezkušeného bikera udělala rozeného „vrchaře“, který se popere i s nějakým tím terénním schodem, jenž se kolu ve stoupání připlete do cesty. V tomto směru bude jistě výhodou také stovkový představec, který jezdce usadí sportovněji do středu těžiště kola, za přispění menšího průhybu řídítek.

Stejně tak ve sjezdech je bike hodně jistý a klíčovou směrovou stabilitu by mohl skoro vyučovat. Přitom dokáže být současně i dostatečně živý, máme-li právě před sebou točitý singletrack, a díky aktivnímu řízení se do zatáček vrhá až nečekaně srdnatě. A to přes délku zadní stavby, která však bude u sériové verze znatelně kratší, jak jsme zmínili v úvodu. Daná úprava se promítne do dnes skoro až klíčového „fun-factoru“, takže bike půjde ochotněji na zadní a po přitažení řídítek si s ním užijeme také odskakování hran. Pro tentýž účel by nebyl od věci třeba i kratší představec, záleží na prioritách konkrétního jezdce. Přesto však Trion nadále zůstane v prvé řadě příjemně stabilním strojem, kladoucím důraz na pohodlí v běžném terénu.

Jako perfektně naladěné hodnotíme odpružení, kdy obě jednotky Manitou výrazně převyšují standardy dané cenové kategorie. Vidlice i zadní tlumič zkrátka působí velmi kultivovaně a máme radost, že se Manitou začíná zase o něco více prosazovat na scéně. Nejde jen o příkladné využití zdvihu a citlivost z jeho kraje, velmi dospěle vypadá rovněž páčka dálkového lockoutu vidlice. U tlumiče pak páčka nastavující kompresi disponuje celkem čtveřicí pozic, takže vedle modů otevřeno/zavřeno zde máme ještě další dvě polohy, s jejichž pomocí přitáhneme kompresi a navýšíme tak imunitu vůči nežádoucímu pohupování, aniž bychom znatelněji blokovali pružení samotné. Naprosto zásadní je zde ale fakt, že ani v plně aktivním režimu systém neruší jezdce citelnějším pohupováním, což je vzhledem ke čtyřčepu a rozměrnému vahadlu velmi příjemné zjištění. Tomuto rámu by tedy pro běžné hobby ježdění bohatě stačil tlumič s módy otevřeno/ zavřeno, a tak je použitý Manitou McLeod příjemným bonusem navíc.

Detaily dotváří celek a sada Shimano Alivio v současné generaci působí hodně dospěle jak designově, tak i funkčně. Devět pastorků v kombinaci s „trojplackou“ nabídne ideální převody pro jakýkoli terén, přesmykač Side-Swing pracuje doslova sametově a „OEM“ brzdy Shimano se 180/160mm kotouči a trochu delšími páčkami představují spolehlivé parťáky, přestože brzdný výkon logicky není tak ostrý jako se špičkovými modely. Osvědčenou klasiku představují rovněž pláště Schwalbe Smart Sam v šíři 2,25, byť právě obutí by bylo první na řadě, pakliže bychom se rozhodli kolo odlehčit. Určitou třešničku na dortu u všech sportovních modelů Leader Fox představuje sedlo Selle Royal Verve. Na první pohled se zdá celkem obyčejné, ale už po prvních metrech jízdy zjistíme, že je naprosto fantastické a nabízeným komfortem patří na samý vrchol. Jihočeský výrobce si dokonce zadal úpravu jeho designu, kdy se použitá grafika barevně shoduje s dalšími prvky kola, třeba s ráfky, podsedlovou objímkou, gripy či podložkou pod představcem. I podobné zdánlivé detaily dotváří celek.

Máme-li shrnout naše dojmy z kola, pak je samozřejmě potřeba vyzdvihnout nejen tuhost rámu či průběh pružení, ale také vydařené jednotky Manitou a hlavně finální cenu. Za osmadvacet tisíc je Trion hodně povedeným 29“ fullem a zvažovali bychom, zda dát přednost jemu, nebo zda preferovat o sedm tisíc dražší Harper na Deore a se zadním dálkovým lockoutem. V obou případech se totiž jedná o dobře utracené peníze a jako první zkušenost s kompletním odpružením se tato novotou vonící dvojice fullů od Leader Foxe zdá být perfektní volbou.

 

Plusy: průběh pružení + možnosti nastavení tlumiče, tuhost rámu, vyvážené osazení, poměr cena/výkon, skvělé sedlo

 

Minusy: pro někoho delší představec

 

Tabulka:

 

Rám: Al 6061

Vidlice: Manitou Markhor, 120 mm

Tlumič: Manitou McLeod

Kliky: Shimano Alivio, 40-30-22

Brzdy: Shimano MT200, 180/160 mm

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano Alivio 11-36

Náboje: Formula

Ráfky: Weinmann

Pláště: Schwalbe Smart Sam, 2,25“

Řídítka: ExeRace, 720 mm

Představec: ExeRace

Sedlovka: ExeRace

Sedlo: Selle Royal Verve

Hmotnost: 14,95 kg (vel. 20“)

Cena: 27 990 Kč

 

 

datum: 02.03.19 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign