Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Leader Fox Benton 29“

Z kolekce jihočeského Leader Foxu jsme si tentokrát do testu vybrali devětadvacítkový hardtail Benton 29“. Kompletní sada Shimano SLX, vzduchová vidlice Rock Shox Recon Silver nebo špičkové obutí Schwalbe s dodatkem Evo a šířkou 2,1“ – to vše jsou prvky informující o tom, že se s tímto kolem můžeme bez obav postavit na start závodu, ať už XC či maratonu. Cenovka 32 900 korun však stále patří mezi dostupné, přestože v nabídce značky patří Benton 29“ k tomu nejlepšímu. Pokud bychom měli hned na začátku shrnout naše dojmy, tak se jedná o hodně povedenou devětadvacítku, rychlou, univerzální z hlediska terénních dovedností a nakonec i designově atraktivní. Za nás zkrátka dobře utracených třiatřicet tisíc.

Použitou geometrii bychom označili za zlatý střed, a to jak délkou předního trojúhelníku, tak hlavovým úhlem. Konstrukční prvky nás odkazují na ostatní sportovní hardtaily značky, třeba na nedávno testovaný „sedmadvacítkový“ Argus. Nechybí bytelně působící spodní trubka výchozího vejčitého průřezu, který je po celé délce proměnný a zatímco nahoře se zplošťuje vertikálně, dole u středu horizontálně. Tedy bi-axiální klasika pro navýšení boční tuhosti. Tentýž požadavek, tedy co nejvyšší odolnost vůči nežádoucímu kroucení, čiší ze široké sedlové trubky. Zajímavě působí kónická hlava, s hranou ve spodní části a přesazením nahoře. Další prvky už respektují především komfort jezdce, tedy obloukovitě prohnutá horní trubka s typickým zploštěním či výrazně plochý průřez sedlových vzpěr.

Mezi povedené detaily patří odlehčené můstky zadní stavby a především patky, které se v této podobě poprvé objevily již v kolekci 2017. Jejich základní tvar, kdy od náboje směrem dopředu klesají, je výhodou z hlediska oddálení řetězu od pravé vzpěry, čímž se minimalizuje jejich vzájemný kontakt při otřesech ve sjezdech. Je zde i dostatek prostoru pro umístění brzdy „dovnitř“ trojúhelníku. Důležité je hlavně přizpůsobení patek pro pevnou osu, opakující se také u předního kola. Při důkladnější obhlídce objevíme také výrazné vnitřní odlehčení patek.

Samostatnou kapitolu představuje provedení vnitřního vedení řadicích bovdenů, které působí celkem luxusně, navíc je dokonale funkční. Jedná se o integraci celých bovdenů, od řadicích páček až k měniči vedoucích bez přerušení, což je ideál z hlediska odolnosti vůči vniknutí nečistot. Platí to nejen u přehazovačky, ale také u přesmykače typu Side Swing s přímou montáží. Tedy další prvek, který určitě není v dané cenové hladině standardem. Systém Side Swing je přínosem z hlediska snížení ovládacích sil při změně převodu. A nakonec, i přes důraz na použití většiny moderních konstrukčních prvků, včetně pevných os, zůstalo středové složení klasické, závitové. Další plus pro Benton 29“.

V terénu

Zaměříme-li se na jízdu samotnou, tak prvním, co nás upoutá, je až nečekaný jízdní komfort. Ten je výsledkem symbiózy několika faktorů, kdy se k výhodám pramenícím z největšího průměru kol přidává luxusně pracující vidlice nebo sedlo Selle Royal Verve, které jsme chválili již v testu Argusu. Především je ale čitelná práce, kterou vykonává samotný rám, přestože většinou nelze od cenově dostupného duralu, nebo spíše od duralu všeobecně, očekávat v tomto směru právě zázraky. Sestava zploštělých sedlových vzpěr a podobně ploché horní trubky skutečně v reálu dokázala lehce ztlumit ostrost rázů, a to přes použití hodně širokého průřezu sedlové trubky.

Ovladatelnost u testované velikosti 20“ podporují řídítka šíře 720 mm a stejně tak 90mm představec. Na rozdíl od některých jiných modelů jsou zde řídítka mnohem více ergonomicky zahnuta k jezdci, z čehož pramení velmi příjemný úchop a lehké zkrácení posedu. Díky velkým kolům, která sama o sobě poskytují ve sjezdech obrovskou porci jistoty, zde bylo možné již v sériovém nastavení o něco snížit „předek“, takže pod představcem najdeme pouze jednu podložku. To vše činí posed příjemným a sportovním současně a také hmotnost 12,6 kilogramu je natolik příznivou hodnotou, že lze počítat se sebevědomým zrychlením, podpořeným lehkými a rychlými plášti i tuhostí rámu. Naladění, typické pro sportovní až závodní cross-country, nám od prvních metrů vyhovovalo.

Benton 29“ dokáže být jak rychlým sporťákem, tak přátelským hobby bikem. Je na jednu stranu typickou dvětadvacítkou s ideálním vrchařským nadáním a luxusní trakcí kol ve členitém terénu, současně se podařilo naladit příkladnou ovladatelnost. V zatáčkách je kolo dokonale čitelné a vzhledem k největšímu průměru ráfků a vlastně i cenové relaci nás překvapilo, jak hbitě reaguje na veškeré podněty. Ani v největší dvacítce bike neprotestoval proti „zlomení“ do ostré vracečky a klopené zatáčky proplouval naprosto přirozeně. Nemuseli jsme jej moc přemlouvat ke zvednutí na zadní a přes jasné XC zaměření si s ním dokázali pohrávat třeba i s oběma koly ve vzduchu. To již logicky není přirozené teritorium zkoušeného biku, jen tím chceme říci, že to dokáže a že geometrie i posed šikovně eliminují prakticky vše, co devětadvacítkový segment ještě skoro donedávna více či méně limitovalo. Benton díky všem zmíněným vlastnostem okamžitě dokonale padl do ruky. Nemuseli jsme si na nic zvykat, ať už na délku rámu a představce, šířku řídítek nebo pozici sedla vůči klikám.

Velké plus vidíme v použití kompletní sady SLX, což je v dané třídě poměrně výjimečné a uživatel se může radovat nejen z měničů SLX, ale také z parádních klik nebo brzd ze shodné sady. Hodně sympatickým detailem je také sériová montáž nášlapných pedálů Shimano M505 nebo sjednocení brzdových pák a řazení na jedinou objímku. Příjemná je i nízká ovládací síla u dvojpáčky dálkového lockoutu a velká chvála putuje na adresu vidlice samotné. Už od prvních metrů, bez jakéhokoli zajetí, nabídla fantasticky jemný a supercitlivý krok zkraje zdvihu. Zmínku zasluhuje rovněž použití dvojpřevodníku s osmatřicítkovou velkou „plackou“. Znamená to jak dostatečně rychlý, tedy těžký, tak i lehký převod. V případě testovaného biku platí, že máme všechny potřebné převody stále s sebou, ať už jedeme Polabím či šumavskými kopci. Naprosto famózní je pak kombinace plášťů, kdy vpředu najdeme model Rocket Ron a vzadu Racing Ralph. Tedy podle nás jedna z nejlepších kombinací pro závodní nasazení. Je příjemné vidět, že i cenově dostupnější modely kol mohou přebírat osvědčené prvky z čistě závodního segmentu.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Vybavení kola

Rám: Alloy 6061

Vidlice: Rock Shox Recon Silver, 100 mm

Kliky: Shimano SLX 38/ 28

Brzdy: Shimano SLX, 180/ 160 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano SLX

Kazeta: Shimano SLX 11-42 (11)

Náboje: Formula

Ráfky: Weinmann X-Star 19

Pláště: Schwalbe Racing Ralph Evo 2,1“/ Rocket Ron Evo 2,25“

Řídítka: EXE Race, 720 mm

Představec: EXE Race

Sedlovka: EXE Race

Sedlo: Selle Royal Verve

Pedály: Shimano PD-M505

Hmotnost: 12,6 kg (vel. 20“)

Cena: 32 900 Kč

 

 

datum: 24.07.18 - kategorie: Testy kol
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign