Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Leader Fox Belmont 27,5“ plus

„Pluskový“ rozměr dokáže dát bikingu trochu jiný rozměr, standard 27,5+ totiž nabídne dokonalou adhezi ve spojitosti s vyšší porcí jízdního komfortu. Přesně o těchto aspektech je nový „pluskový“ hardtail domácí značky Leader Fox, jenž k tomu navíc přidává lákavou cenovku 22 800 korun. Samotné 27,5+ pláště ovšem ještě nemusí vypovídat o nutném zařazení do trailové kategorie. Belmont je v prvé řadě schopným a zábavným cross-countryovým hardtailem se zvýšenou porcí adheze na jakémkoli povrchu.

Od prvních testovacích kilometrů byl jasně zřetelný pohodlný posed a perfektní ovladatelnost, navíc podpořená bezchybnou tuhostí rámu spoléhajícího se na pevné osy. Takže XC či trailový hardtail? Od obojího něco, Belmont 27,5“ plus skvěle pobaví na našem oblíbeném singletracku, a současně s ním bez problémů objedeme celodenní terénní vyjížďku. Dnes tolik žádanou zábavnost dokáže rozdávat plnými hrstmi, a to se stále bavíme o stroji s cenovkou jen lehce překračující dvacetitisícovou hladinu. Geometrie je postavena přesně tak, aby byla jízdní stabilita dostačující i pro MTB začátečníka, ale současně aby těm zkušenějším dokázala v technických pasážích vykouzlit úsměv na tváři.

Bike jde velmi snadno na zadní, sériově nastavená vyšší pozice řídítek je v tomto ohledu nemalou výhodou. Láká k nadhazování předku na překážku a k odskakování terénních zlomů, proti čemuž neprotestuje ani čtrnáctikilová hmotnost. Hlavními pluskovými faktory, vedle příjemné točivosti, jsou výše zmíněné pohodlí a adheze. Pokud se nám líbí širší kola, ale současně i nadále preferujeme bike, na němž bez problémů najedeme větší kilometrovou dávku, Belmont se zdá být ideální volbou. Navýšení obvodové hmotnosti kol je však více než jen vyváženo vším výše zmíněným, tedy pohodlím a precizním záběrem v technických výjezdech, stejně jako jistotou ve sjezdech. Rozměr 27,5+ není pouze o pláštích, ale o jejich sestavě se širšími ráfky. To kolům jako celku propůjčuje nejen lepší spojení s podkladem, ale především bočnicím plášťů vyšší schopnost propružit. O tom, že je testovaný Leader Fox stále hlavně strojem na běžné techničtější XC, vypovídá i šíře řídítek 680 milimetrů. Nám vyhovovala, nicméně někteří jezdci by možná preferovali hodnotu nad 700 mm. Záleží na vkusu.

Made in České Budějovice

Rám nese veškeré konstrukční prvky typické pro aktuální kolekci Leader Fox. Líbily se nám profily trubek, výrazně zploštělé sedlové vzpěry zadní stavby nebo zajímavě tvarovaný horní můstek. I v tomto případě se ani nechce věřit, že cenovka kola je necelých třiadvacet tisíc, zvlášť když si prohlédneme patky rámu s výrazným vnitřním odlehčením. Právě tyto patky najdeme na většině sportovně i závodně laděných hadtailů značky. Konstrukce zde navíc posouvá řetězové vzpěry níže, čímž se minimalizuje kontakt řetězu s povrchem. Nadstandardem je i precizně řešené vnitřní vedení bovdenů řazení či provedení matného, velmi odolného laku. Ten mimochodem vzniká ve vlastní lakovně, přímo v Českých Budějovicích.

Vidlice RST F1 se sto dvacítkovým zdvihem nabídne jak kultivovaný chod, tak nízkou hmotnost. Ta je zde klíčová, neboť lehký předek je tím, co svádí k nadhazování kola na překážku či k bunny-hopu. Volba vidlice se zkrátka hodně povedla a vzhledem k nízké hmotnosti překvapí i její perfektní tuhost. Také svým zpracováním je RST F1 na úrovni mnohem dražších konkurentů. Příkladné je jak využití zdvihu, tak lehké ovládání dálkového lockoutu. Snížení veškerých ovládacích sil na minimum zde evidentně hrálo nemalou roli a platí to také v případě řazení. Změna převodu na přesmykači systému Side-Swing je neuvěřitelně lehká a podobné je to s ovládáním brzd. Delší brzdové páčky modelu Shimano M315 ve spojitosti se 180mm předním kotoučem jsou velmi příjemnými společníky. Totéž můžeme říci o nabízených převodech. Kombinace 38/24 s klasickým rozsahem desítkové kazety zvládne jakýkoli terén, jak ten rychlý, tak i dlouhé prudší výjezdy. Podobně spokojeni jsme byli s plášti Schwalbe Smart Sam v šířce 2,6 palce. Jejich vzorek se slušně odvaluje na tvrdém povrchu, a pakliže je nepřehustíme, nepřijdeme o komfort ani o jistý záběr.

Zaměříme-li se na detaily, potěší designové sladění veškerých prvků, mezi něž patří grafické i barevné sjednocení rámu s ráfky, vidlicí, podsedlovou objímkou či sedlem. U něj nám trochu chyběla ochrana boků proti prodření, ale to je vyložená drobnost. Velkou pochvalu si odnáší montáž nášlapných pedálů M505.

Na závěr se ještě vraťme k jízdnímu projevu. Sériové nastavení usazuje jezdce ideálně doprostřed těžiště kola, což podtrhuje dojem z ovladatelnosti. Použitá geometrie doslova vybízí k pilování techniky jízdy v náročnějším terénu. Také chcete-li si osvojit jízdu po zadním, jste u „pluskového“ modelu Belmont na správné adrese. Rovněž ve sjezdu přijde vhod vyšší pozice řídítek, která se však nestává výraznější nevýhodou ve stoupáních. V těch prudkých je sice nutný větší posun těžiště vpřed a přitažení těla k řídítkům, kontaktní plocha plášťů se však postará o zbytek, tedy o bezvadný záběr. Stále ještě novotou vonící standard 27,5+ je v tomto ohledu hodně suverénní, a těžiště posouváme pouze z důvodu předejití zvedání předku, nikoli kvůli vyvážení kola na pomezí optimálního záběru a kontaktu předního pláště s podkladem.

Výborná ovladatelnost je klíčovým znakem testovaného modelu, a to prakticky v jakékoli rychlosti. Pakliže by se hlavový úhel více položil, točivost při pomalé jízdě by zbytečně utrpěla, takhle je vše v naprostém pořádku. Ať už letíme dolů točitým úvozem, či se pomalu vytáčíme jednou vracečkou za druhou, bezprostřední reakce kola oceníme. Ve sjezdech bike nabídne skoro až neotřesitelnou jistotu – zásluhou geometrie, trakce a bezvadně pracující vidlice. I tak má ale testovaný model stále blíže ke klasickému XC nežli k čistokrevnému 27,5+ trailbiku. Onen „pluskový“ faktor v tomto případě znamená bonus v podobě radosti z jízdy. A o tu jde v terénu především!

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: dural 6061 double butted

Vidlice: RST F1 Air, 120 mm

Kliky: Shimano Deore, 38/24

Brzdy: Shimano M315, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG500 11-34 (10)

Náboje: Alu, pevná osa

Ráfky: Weinmann 27,5+

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,6“

Řídítka: ExeRace, 680 mm

Představec: ExeRace

Sedlovka: ExeRace

Sedlo: Leader Fox

Pedály: Shimano PD-M505

Hmotnost: 14,05 kg (vel. 18“)

Cena: 22 800 Kč

 

 

datum: 24.05.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign