cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Lapierre ProRace 529

Jste hobík, jehož hlavním cílem je pohodlně se v neděli dopravit na kole ke stánku s občerstvením? Tak už dál nemusíte číst, protože testovaný celokarbonový hardtail francouzské značky není nic pro víkendové nadšence. Je to totiž ryzí maratonská a XC devětadvacítka se vším, co k závodění patří.

Tvary ctí účelnost

Karbonový rám může být postavený se zaměřením na maximální tuhost, nebo naopak komfort, a pokud se to podaří ideálně skloubit, výkon doprovázený pohodlím je tím nejlepším kompromisem. V tomhle případě musíme konstruktéry pochválit, protože rám se podařilo i při zachování dostatečné torzní tuhosti naladit na vynikající úroveň tlumení rázů, a to hlavně díky dlouhým sedlovým vzpěrám bez spojovacího můstku. Ty plynule obcházejí sedlovou trubku a napojují se do horní, jejíž trojúhelníkový průřez se směrem k hlavě výrazně rozšiřuje. Řetězové vzpěry rovněž nepatří mezi rekordní, co do výšky průřezu, takže zadní stavba je předurčena k tomu, aby pochytala co nejvíce rázů za jezdce. V přesnosti vedení stopy ale nijak nestrádá, pevná rychloupínací osa totiž drží zadní kolo nekompromisně v masivních patkách. Spolu s přední pevnou osou a kónickou hlavou tak kolo na přesnosti ovládání nijak netrpí. Hlavní partie rámu pak kombinují kruhový průřez spodní trubky, která se velice ladně napojuje kolem středového pouzdra na řetězové vzpěry.

Moderní trendy jsou v tomto případě splněny do detailu, protože třmen zadní brzdy je na vnitřní straně patky, pevné osy nábojů jsou samozřejmostí a lisované středové složení také nechybí, navíc držák napřímo montovaného přesmykače není integrovaný, ale je to duralový unašeč našroubovaný zezadu do sedlové trubky. Důkazem, že rám počítá s nejtěžším nasazením a také nejlepším osazením, jsou vstupy pro kabely elektronického řazení XTR nebo pro bovden teleskopické sedlovky. Plastové krycí vložky všech vstupů jsou celkem rozměrné, takže případný servis by měl být snadný.

Přestože rám je svými parametry stoprocentně závodním náčiním, komponenty jsou u tohoto modelu voleny spíše s ohledem na příznivou celkovou cenu, takže i přes slušnou funkčnost zde nečekejme preciznost dvou nejvyšších řad. Závodnímu naturelu kola jen lehce nesedí větší převodník, jehož 38 zubů nám i z mírného kopce přišlo občas málo. Ostatní díly odpovídají a funkce pružení je naprosto sametová, s lockoutem dostupným kdykoliv je třeba, ale možnost odřadit směrem dolů o víc pastorků naráz, ta nám tady trochu chyběla.

Vyladěná jízda

Jestliže jsme zmínili kvalitní naladění rámové konstrukce na tlumení rázů i výkon, pak musíme ještě zmínit sedlovku, jejíž průměr 27,2 mm se rovněž vysokou měrou podílel na absorpci všeho, co se jezdci dostalo pod zadní kolo. Zprvu to ale na extra komfort nevypadá, protože rám je pod záběrem docela tuhý, takže akcelerace i jízda patří k těm svižnějším, a nekazí to ani fakt, že bike patří svou geometrií k delším a není nějak přehnaně hravý. Natažený posed, ruce ideálně vysoko a od prvních metrů jasná signalizace toho, že nejde o hračku na traily, ale dříče pro maximální výkony, který je schopen všechno vyjet i sjet a doslova hltat kilometry.

V tom jde jezdci perfektně na ruku zmiňovaný komfort, protože z tohoto kola nebude vytřesený ani ten nejrozmazlenější vyznavač terénu. Pohodlné sedlo, komfortní zadní stavba a citlivost vidlice, která dokonale žehlí, abychom tuto vlastnost zablokovali snad v každém výjezdu, protože geometrie kola prostě svádí k tomu rvát to tam naplno ze sedla. I když je geometrie typicky devětadvacítkovská a je znát přítlak na přední kolo ve výjezdu, není problém razantním přitažením řídítek dostat jej do vzduchu nebo si odskočit hranu po zadním.

Pozor ale na ostré zatáčky, tam je testovaná dvacítka i přes střední výšku těžiště trochu delší, takže i když je zadní stavba kratší a předek neklade v zatáčkách odpor, úhel vidlice dá jasně najevo, že zatáčku neurvete tak rychle, ale poloměr je prostě daný. Na druhou stranu, se zadní brzdou a větším náklonem toto lze kompenzovat, bike si to rozhodně nechá líbit. Nečekejte ale, že budete králem na XC okruhu s řadou utažených zatáček a nutností stále akcelerovat. Tenhle stroj bude doma na dlouhé a technické trati maratonu, kde jezdce dokonale přenese přes všechny nástrahy, vyhladí mu maximálně povrch cesty a v rychlých sjezdech po něm nebude vyžadovat takovou ostražitost, aby jej zkrotil. Přesto se ale nebrání výskoku a prudké kratší sjezdy s těžištěm vzadu také zvládne hravě, navíc vzorek plášťů je nekompromisní k většině povrchů. Delší rám tak i přes svůj stabilní projev nabídne zajímavé jízdní vlastnosti, které jezdec ocení především s narůstajícím počtem kilometrů.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: ProRace Carbon

Vidlice: Rock Shox Recon Gold, 100 mm, QR15

Kliky: Shimano Deore 24/38

Brzdy: Shimano Deore

Řazení: Shimano Deore 2x10

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Formula

Ráfky: Mach1 Neo

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,25“

Kazeta: Shimano HG50, 11-36

Sedlo: Lapierre

Sedlovka: Easton EA50

Řídítka: Lapierre

Představec: Easton EA50

Hmotnost: 12,15 kg

Cena: 44 999 Kč

 

 

 

datum: 24.09.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign