Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Kona Hei Hei Deluxe 29

Skoro se zdá neuvěřitelné, jaké mohou být ještě dnes rozdíly mezi celoodpruženými biky a jak zavádějící se může ukázat zařazení kola jen v závislosti na hodnotě předního či zadního zdvihu. Důkazem toho je testovaná Kona Hei Hei Deluxe 29, tedy model zdvihově spíše maratonský, v reálu však dokonale ovladatelný lehký full na pomezí závodního XC a trailbiku. Jedná se o jeden z nejschopnějších celoodpružených strojů poslední doby, který jsme po testu opravdu hodně neradi vraceli.

Ostře zelená celokarbonová Kona nám dělala společnost po několik týdnů a na konci testu měla v našich službách najeto skoro pět set kilometrů. Dali jsme jí řádně do těla a užívali si každičký metr jízdy. Že její rám nabízí pouhých sto milimetrů zdvihu a přední vidlice jen o dvacet více? A že tudíž spadá do „nudné“ maratonské kategorie? Chyba lávky! Tenhle full v reálu působí, jako by měl na obou osách asi tak o dva centimetry zdvihu více a jeho geometrie doslova vybízí k užívání si techničtějšího terénu a proplouvání klopenek. Za pomoci největšího průměru kol a teleskopické sedlovky je prostupnost náročnými pasážemi přímo ukázková. Přitom se stále jedná o model, u nějž byl hlavní důraz kladen na rychlost a v akceleraci si moc nezadá ani s čistě soutěžními chrty. Jeho 12,75 kilogramu váhy, dokonalá tuhost rámu a k tomu precizně fungující odpružení – výsledkem je natolik vyvážený celek, jak je to jenom možné. Nebudeme ani trochu přehánět, pakliže napíšeme, že si na něm v sobotu objedete dlouhou maratonskou trať, s ambicemi na umístění třeba i v první padesátce, a v neděli si na tomtéž kole vychutnáte náročné traily za městem. Kona je zkrátka značkou, pro niž byl a je požitek jezdce vždy až na prvním místě. Takže pusu od ucha k uchu budeme mít jak na točitém singletracku, tak v dlouhých výjezdech, až budeme ukazovat záda soupeřům.

Typický zástupce značky

Kona vždy byla pro ty, kteří nechtějí splynout s hlavním proudem, a i nadále jí to jde náramně. Nejen designově, devětadvacítkový Hei Hei Deluxe s cenovkou 119 999 je výjimečný především svým projevem. Vysoce aktivní jednočep se svisle umístěným tlumičem, minimalistické ramínko přepákování, výrazný sloping, boostové osy – vše jako by nahrávalo tvrdšímu terénu. Pokud byste si před jízdou nenastudovali základní údaje kola, asi by vás v technických pasážích vůbec nenapadlo, že máte pod sebou limitované maratonské zdvihy. Jejich plné využití s výraznější progresivitou až ke konci je stejně příkladné jako možnost přitažení komprese, dělající z našeho společníka během okamžiku čistokrevný nástroj rychlosti. Pakliže dnes frčí let technickými úseky, rychlé střídání výjezdů, sjezdů, dropů a klopenek, Hei Hei 29 by mohl být nekorunovaným králem. Perfektní adheze velkých kol podpořená promyšlenou kombinací vzorků obutí Maxxis je pouze třešničkou na vynikajícím dortu.

Ihned po rozjetí upoutá skvělá akcelerace – na trailbike skutečně nevídaná! A když už jsme na šedesátém kilometru našeho rychlého terénního švihu, udiví nás, jak obratně a sebevědomě si tento full počíná ve sjezdech – na maratonský bike opravdu vynikající! Univerzalita nastavení z kola doslova čiší, přitom zde nebyla preferována jedna stránka před druhou natolik, aby kterákoli z nich utrpěla. Posed není z těch čistě trailových, je rychlý, ideální pro výkon i delší výjezdy. Nikoli však natažený, zkrátka ideál. Testované ikselko bezvadně padlo testerovi s tělesnou výškou 192 centimetrů, ale jsme přesvědčeni, že posed bude od prvního metru vyhovovat snad komukoli. Dlouho se nám nestalo, aby bike takto dokonale padl do ruky od prvního metru. A především – aby bez jakéhokoli navykání okamžitě vybízel k poznávání, či ještě přesněji posouvání limitů. Precizní zpětná vazba od řízení byla dalším z bonusů.

Jednotky Fox se předvedly v nejlepším světle, byť u nich může někomu scházet dálkové ovládání komprese a lockoutu. Takže jezdec tu a tam musí sáhnout na tělo tlumiče, který byl u velikosti XL už přece jen trochu z ruky. Ale to je také jediné teoretické negativum, které od nás uslyšíte! Preciznost vedení do zatáček, radost odlepit každou chvilku obě kola od země a užít si jak tvrdé sjezdy, tak výjezdy - zde je prostě vše správně. Pokud jsme ještě před pár lety pochybovali o významu teleskopické sedlovky na kole podobné zdvihové kategorie, Hei Hei DL 29 je jedním z těch strojů, jež nás ihned ujistí o správnosti této volby. Samotný zdvih v tomto případě nevypovídá vůbec nic o schopnostech zde použité geometrie i optimálním průběhu pružení. Současně nás však mile překvapilo, že nechat obě jednotky v plně aktivním módu nemusí být vůbec v rozporu se sportovní jízdou. Lehké pohupování neruší, a především znatelně neobírá o energii. Prostřední pozice obou páček ovládajících kompresi je pak ideálem i pro výjezdy, plný lockout není u zadní stavby podle našich poznatků potřeba snad ani na asfaltu.

Zásadním prvkem kola je koncepce „Fuse Independent Suspension“ s ideálním umístěním hlavního čepu a s absencí toho zadního, nahrazeného pružností karbonu. Jezdec má pod sebou zkrátka bike, u nějž může počítat s dokonale funkčním systémem bez jakýchkoli negativ, s plným odpružením často souvisejících. Nebo je uživatel minimálně vůbec neregistruje, což je vlastně totéž.

A osazení? Řazení Deore XT je bezchybné, stejně jako výkon o třídu nižších brzd SLX. Zamilovali jsme si i provedení páčky dálkového ovládání teleskopické sedlovky. Převodník se čtyřiatřiceti zuby je rozumně řešeným kompromisem, byť by mělo kolo na to, aby ve sjezdech jelo o dost rychleji, ale to se dnes týká drtivé většiny sportovních modelů s převody 1x11. Vyhovovala nám také šířka řídítek i použité sedlo. Základní celokarbonový zástupce rodiny Hei Hei je zkrátka fantastický. Pod ním ještě najdeme cenově mnohem dostupnější dvojici modelů na duralových rámech, ovšem s totožnou koncepcí i stejně skvělou geometrií. A také trojici Hei Hei s všeříkajícím dodatkem Trail, tedy se sto čtyřicítkovým zdvihem. Stačí si vybrat.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Kona Race Light Carbon, 100 mm

Tlumič: Fox Float Performance

Vidlice: Fox Float 34 Perf. Air, 120 mm

Kliky: Race Face Aeffect, 34

Brzdy: Shimano SLX, 180 /160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano Deore XT 11-42 (11)

Náboje: Joytech 110x15 / 148x12

Ráfky: WTB KOM i29 TCS

Pláště: Maxxis Ardent 2,25“ / Ikon 2,2“

Řídítka: Kona XC/BC 35 Riser

Představec: Kona XC/Road 35

Sedlovka: KS Lev Integra teleskop.

Sedlo: WTB Volt Comp

Hmotnost: 12,75 kg (vel. XL, s pedály)

Cena: 119 999 Kč

 

 

datum: 25.07.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign