Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Vertec Sniper

Slovenská značka Vertec nabízí kompletní sortiment kol od silniček až po celoodpružené all-mountain biky. Naším testem prošel nejvýše postavený hardtail Sniper Pro v ceně těsně pod dvacet tisíc, takže jsme byli zvědaví, co nám za tuto cenu nabídne.

Sladěná nápadnost

Design rámu je kombinací čirého a černého laku a výrazných nápisů, takže působí mnohem dražším dojmem. Stavebním materiálem rámu je hliníková slitina řady 6061 s dvojitě zeslabovanou stěnou trubek. Lehká ovalizace ridpostihla spodní rámovou trubku v její přední části, kdežto směrem ke středovému pouzdru se výrazně rozšiřuje pro vyšší tuhost.

Horní trubka je od předního kapkovitého profilu utvářena taktéž rozšířeně směrem k sedlové trubce. U hlavy pak nechybí masivní navařené výztuhy. Spodní ramena zadní stavby mají hodně vysoký profil a výrazné prohnutí kolem pláště, naopak horní vzpěry mají hranatý profil a jsou téměř rovné. Zadní stavba působí hodně masivním dojmem, což se potvrdilo i její výraznou tuhostí při jízdě. Ačkoliv je bike osazen kotoučovými brzdami, nechybí návarky pro čepy ráfkových brzd.

Odpružení zajišťuje vidlice Rock Shox Dart 3 s vnějším nastavením odskoku na spodu pravé nohy a kolečkem lockoutu na horním víčku. Tvrdost lze částečně nastavit ladicím kolečkem. Sto milimetrů zdvihu vidlice mělo poměrně kultivovaný krok už od začátku, takže se vidlice příliš nehoupala, ale nebyla zase přehnaně citlivá. Její vidvyvážený krok byl po zablokování připraven poskytnout výrazné propružení při nečekaném silnějším rázu, jinak při jízdě ze sedla se vidlice téměř nehnula.

Komponenty řazení obstarala značka Shimano se svojí řadou Deore. Páčky Rapidfire, přehazovačka i přesmykač s klasickou objímkou fungovaly spolehlivě. Vpředu pak přesmykač ovládal řetěz na klikách Truvativ Fived v provedení na vlastní vícehrannou osu Splined. Biku by určitě slušely nášlapné pedály, ale vzhledem k ceně je ohrádková verze nutností.

Na kole pod dvacet tisíc ale určitě potěšily hydraulické brzdy Hayes HFX-9 se zvlněným tvarem kotoučů. Brzdy s delší pákou jsou příjemné na ovládání a poskytují poměrně značný výkon při dobrém dávkování síly. Náboje Shimano 475 mají šestiděrový standard pro kotouč a mají jen plechové prachovky. Spolu s ráfky Mach1 MX Disc jsou obuty do plášťů Geax Argo.

Pláště s výrazným vzorkem se ukázaly jako dobrý vodič díky kulatému profilu a jejich vzorek pak na silnici měl sice nepatrně vyšší valivý odpor, ovšem v terénu byly jako doma. Na suchém i mokrém podkladu skvěle držely, jejich záběrové vlastnosti i trakce v zatáčkách se ukázaly jako velmi vysoké a solidní byly i jejich tlumicí schopnosti. Dokonce i na mokrých kořenech byly poměrně jisté a v blátě se řídký vzorek velmi dobře sám čistil.

Jízda ostřelovače

Sniper znamená ostřelovač a přesně takové bylo i jeho chování. Ukázal se jako rozvážný a celkově klidnější, naopak mu ale nečinilo problém ostřeji zatočit. To ale od jezdce vyžadovalo trochu více snahy, Sniper prostě dělá čest svému jménu, a je tedy spíše vyrovnaný než hbitý a hravý.

Posed má závodní na předek položenou polohu, ovšem nikoliv příliš nataženou. Pocitově je pak spíše kratší a jezdec by někdy chtěl skoro i delší představec. Při úchopu za rohy se to trochu zlepší a bike získá velmi dobré strstoupací schopnosti. Jezdec si na posed brzy zvykne, protože je celkem příjemný. Po rovině pak sklon nutí jezdce k ostřejší jízdě a do kopce se to ještě stupňuje, naopak z kopce to znamená jít více za sedlo. V ostřejších sjezdech se od jezdce vyžaduje více opatrnosti, protože přitáhnutí řídítek a snaha odjet hranu více po zadním kole příliš nefunguje.

Bike není žádný skokan, takže jeho domovem budou opravdu náročná stoupání a spíše táhlé a mírnější sjezdy, než ostré prudké pasáže. Na výkonu mu přidává i perfektní tuhost rámu, kdy jezdec vynaloží veškerou energii na jízdu vpřed. Tuhost je ale trochu vykoupena slabší absorpcí rázů díky přímým vzpěrám zadní stavby, kterou trochu nahrazují svými tlumicími schopnostmi pláště a měkčí sedlo. Akcelerace je přiměřená a bike zrychluje plynule.

Kdo bude střílet

Určitě sportovně založený jezdec, který chce tuhý rám s klidným chováním a sportovním, ale přesto pohodlným posedem, aby mohl hodiny trávit v sedle silovým šlapáním do pedálů.

Plus tuhost, stoupavost, ovládání, brzdy

Mínus slabší sjezdy

celk

Technická specifikace

Rám: Alu 6061 D.B.

Vidlice: Rock Shox Dart 3 100 mm

Brzdy: Hayes HFX-9

Kliky: Truvativ Fived

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano 475

Ráfky: Mach 1 MX Disc

Pláště: Geax Argo 26x2.00

Sedlo: Velo Plush

Sedlovka: VRC Pro Ultralite

Představec: VRC Pro

Řídítka: VRC Pro Ultralite

Hmotnost: 14,1 kg včetně pedálů

Cena: 19 990 Kč

Geometrie

A Úhel hlavy

B Úhel sedlové trubky

C Horní rámová trubka 565 mm

    Horní trubka vodorovně 580 mm

D Sedlová trubka 530 mm

E Délka zadní stavby 430 mm

F Rozvor 1 080 mm

G Hlavová trubka 135 mm

datum: 21.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign