Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola SUPERIOR XP 930

Superior XP 930

Devětsettřicítka je nejvyšším duralovým zástupcem závodní série XP Profesional značky Superior. Nad ní už se nachází pouze karbonové modely a trojice elitních týmových biků, včetně letošní celoodpružené novinky. Skvělý rám s čistokrevně závodní geometrií, výrazná Kawasaki zelená, zapletená kola Syncros, to vše z tohoto modelu dělá vážného adepta při výběru nového stroje pro cross-country. S tímhle kolem vás rozhodně nikdo nepřehlédne a stejně tak nelze přehlédnout skvělé sportovní nadání modelu XP 930.

scelkovka

Posed je nekompromisní a sériově je dokonce montován představec v negativním sklonu. Poloha jezdce je jasná, tedy s co nejlepším záběrem do pedálů, optimální aerodynamikou a těžištěm umístěným pro zdolání prudkých výjezdů a rychlejších sjezdů. Takže závodní XC se vším všudy.

Hmotnost 11,1 kilogramu je sama o sobě dostatečnou zárukou vynikající akcelerace, ovšem ve spojení s vysokou tuhostí rámu, a to torzní i boční, je zrychlení kola přímo famózní. Se zamčenou vidlicí se silové opření do pedálů na asfaltu promítne do takřka stoprocentního přenosu záběru a kolo vystřelí dopředu jako raketa. Nízká hmotnost kol Syncros a plášťů Schwalbe Racing Ralph je výhodou nejen při akceleraci, ale především v táhlých terénních výjezdech. Rám ze slitiny U6 SuperLite nabízí skvělou kombinaci nízké hmotnosti a tuhosti, rozhodně patří mezi to nejlepší, co se z duralu dá postavit. Dnes všemi preferovaný karbon je fajn, ale XP 930 jasně ukazuje, že i ve světě závodních kol má špičkový duralový rám stále své neotřesitelné místo.

Nadupaná Kawa, ale bez motoru

Nepřehlédnutelná zelená se k chování kola skvěle hodí. Typ XP 930 bychom si spíše než k enduru dovolili shlavapřirovnat k pěkně nadupanému japonskému silničnímu naháči, u nějž si člověk nejen dokonale vychutnává každé, i sebelehčí otočení plynové rukojeti, ale především dokonalé sžití jezdce se strojem. Oba musí srůst k sobě natolik, aby se mohli společně vrhat do jedné zatáčky za druhou a následně vždy přidat, řadit rychlejší a rychlejší převod, podřadit, jít na brzdy a následně opět akcelerovat. Superior není o skocích či o posouvání hranic v technických pasážích. Je o rychlosti! A také o rychlosti…

Právě sžití se strojem je zásadní pro maximální využití dovedností tohoto kola. Jistě, je v terénu poslušné a ochotně reaguje na podněty jezdce. Ale to není vlastnost, kterou si jezdce omotá kolem prstu. To nabídne většina sportovních a závodních kol. Ona rychlost je zde návyková a jezdec ji polyká plnými doušky. Je dokonce tak návyková, že by nebyla od věci určitá prevence proti předávkování. Tu mají samozřejmě na starosti brzdy, v tomto případě kotoučovky Hayes Stroker Trail s kotouči o průměru 160 milimetrů. Dá se říci, že akcelerace a decelerace se zde skvěle doplňují pro co nejlepší výsledný čas v cíli závodu. Ono moci začít brzdit až na poslední spatkachvíli před samotnou zatáčkou či hodně náročným sjezdem přináší výhodu oproti soupeři, i v tomto ohledu je ale sžití jezdce s kolem zásadní. Maximálně v tomto ohledu pomohou i pláště Racing Ralph, které jsou… No, to je už notorické opakování do nekonečna. Prostě jsou super.

XP 930 rozhodně neoceníte jako skvělého společníka na klikatých pěšinách a v kamenitých sjezdech, jeho domov je prostě jinde. Rychlé tratě, dlouhé výjezdy, to je jeho teritorium. Pokud jej potkáte na maratonské trati, tak s největší pravděpodobností pod závodníkem, jedoucím na co nejlepší umístění v čele závodu.

Mile nás překvapila ochota zadní stavby rámu pohlcovat část otřesů, určitá subtilnost podsedlových vzpěr a snížení profilu spodních ramen se tedy vyplatily. A to bez daně v podobě snížení tuhosti

Nataženější, více předkloněný posed jde dohromady pouze s rychlou jízdou, tento bike ani jezdci neumožní se flákat. Se sportovním vozem se taky těžko jezdí pomalu a řidič už se nemůže dočkat, až se dostane z města na úzké silničky plné zatáček. Superior se skvěle pokládá do méně ostrých zatáček, řízení je přesné, ovšem ne zbytečně živé. Vedení ve vysokých rychlostech je vyloženě o stabilitě. Stejně úchvatné jsou vrchařské schopnosti kola. Delší představec, nízko položená řídítka, dokonalá tuhost rámu a vynikající vzorek i směs plášťů. Pokud něco na tomto biku nevyjedete, je to zkrátka vaše chyba…

X.0 a další drobnosti

Řazení a přehazovačka Sram X.0 patří mezi vyložené šperky. Kliky FSA Afterburner nabízejí vysokou tuhost, po tétosnaboj stránce rám skvěle doplňují. Nicméně standard osy BB30, který je zbytečně složitý a řada mechaniků ho nemá právě v lásce, my považujeme u duralového rámu v podstatě za zbytečný. Podle našeho názoru je jeho přínos diskutabilní a raději bychom zde dali přednost klasice se šroubovanými miskami. V případě karbonových rámů je jeho použití logičtější.

Vidlice Manitou R7 Super Absolute s lockoutem na korunce nabídla čistý chod, možnost optimálního seřízení a pro XC absolutně dostatečnou tuhost. Po stránce komfortu doplňují rám karbonová sedlovka FSA a velice pohodlné sedlo Fi’zi:k Aliante. Je skvělé, že kdysi takřka cenově nedostupné sedlo se dnes v jednodušších montážních verzích objevuje na řadě sériových kol.

Model XP 930 je po všech stránkách vynikajícím materiálem pro sportovní i závodní cross-country. Cena 47 399 korun se nemusí zdát právě nízká, ale první svezení jasně ukáže, že tento Superior dokáže v mnoha ohledech zastínit i výrazně dražší stroje.

Plusy: kombinace tuhost/nízká hmotnost, schopnosti ve výjezdech, mix komponentů, design

Minusy: systémově složitější osa BB30

Technická specifikace:

Rám: Aluminium U6 SuperLite

Vidlice: Manitou R7 Super Absolute LO 100 mm

Kliky: FSA Afterburner BB30 22/32/44, 175 mm

Přehazovačka: Sram X.0

Přesmykač: Sram X.9

Řazení: Sram X.0 Trigger

Brzdy: Hayes Stroker Trail, kotouče 160 mm

Náboje: Syncros

Ráfky: Syncros FLR DS 23

Pláště: Schwalbe Racing Ralph 2,1“

Řídítka: FSA XC180-OS

Představec: FSA OS-150LX

Sedlovka: FSA RK-260 karbon

Sedlo: Fi’zi:k Aliante Delta XM

Pedály: Shimano PD-M520

Hmotnost: 11,1 kg (vel. 19“)

Cena: 47 399 Kč
datum: 26.07.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign