Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Rock Machine Blizzard 50

Rock Machine Blizzard 50

Na příkladu kola Rock Machine Blizzard je krásně vidět, jaký má vliv testování kol v časopisech na specifikace výrobců. V minulém roce jsme zhruba v této roční době do testu získali kolo Rock Machine Adrenaline 3500, které bylo novinkou na trhu pro maratony a all mountain pojetí jízdy. Tedy všeuměl, jenž se nezalekne jak výjezdu, tak ani sjezdu.

rmcelkovecka

Zadní stavba se 130 mm zdvihu však byla doplněna přední odpruženou vidlicí Marzocchi All Mountain se zdvihem 150 mm, což však poněkud více nahrávalo použití spíše pro enduro, ale přitom rám je koncipovaný spíše maratonsky.  Na tuto nevyváženost jsme v článku upozornili, neboť zákaznící se při pohledu do katalogu většinou domnívali, že se jedná skoro o freeridový stroj. A hle, letos se kolo objevilo ve třech modelových verzích s vidlicemi na 130 mm.

V letošní sezóně došlo u česko-americké značky Rock Machine ke kompletní změně názvosloví, takže celoodpružená kola mají na rozdíl od souhrnného jména Adrenaline v předchozích sezónách nová jména, odlišující jednotlivé kategorie.

Blizzard je tedy určen pro maratony a all mountain, zadní zdvih 130 mm je vypárován stejnou hodnotou i u vidlice, přičemž u testovaného nejlevnějšího modelu Blizzard 50 je možnost u vidlice Rock Shox Tora 302 do výjezdu snížit zdvih, čímž se geometrie sníží ke sklonu povrchu. To loňská marzocchi all mountain postrádala, takže kolo bylo více zakloněné a posed nebyl tak ideální do výjezdu.

rmzadecek

Rám je totožný jako vloni a svařen je z trubek z materiálu Alpine 7005 Superlight, které jsou přesně podle požadavků firmy připraveny s dvojí úrovní zeslabení. Nízký přední rámový trojúhelník s velkým slopingem je dostatečně tuhý a je nad ním spousta místa pro manévrování s kolem v náročných pasážích. Sedlová trubka je pak podpořena vzpěrou, takže sedlo lze vytáhnout dostatečně vysoko pro nastavení XC posedu.

Zadní stavba je čtyřčepová se zavěšením typu Horst link, tedy oddělením zadních patek od řetězových vzpěr duhým čepem. To má za následek velkou aktivitu odpružení, která se projeví citlivostí odpružení. Kované vahadlo přepákování tlumiče je zavěšeno v horní rámové trubce a podílí se na solidní boční tuhosti stroje. Ložiska čepů jsou zapouzdřená a hlavní čep na úrovni prostředního převodníku je o něco mohutnější, než ostatní. Zde tedy problémy hledat netřeba, provedení čepů je již mnoha lety prověřeno a plně funkční.

rmzpr

Osazení

Základní model Blizzard 50 za 39 990 Kč je osazen odpruženými jednotkami od amerického Rock Shoxu. Pod zadkem „fučí“ vzduchový tlumič Bar 2.1, který však bohužel postrádá páčku lockoutu. Tu bychom právě u takto aktivního systému hodně ocenili, nebo alespoň přitvrzení typu Motion Control. Při nastavení odpovídajícího tlaku do tlumiče se totiž zadní stavba při šlapání neustále lehce pohupuje, což může při delších přesunech jezdce více unavit. Pro silniční přesuny se nabízí možnost tlumič zavřít utažením ventilu odskoku červeným kolečkem na těle, ale to je řešení pouze pro jízdu po zpevněném povrchu, protože pak tlumič postrádá jakoukoli ochranu proti nečekaným rázům.

Vepředu se o zpracovávání terénních nerovností stará 13 cm chodu vidlice Tora 302 U-Turn, která má uvnitř ocelových nohou vinutou pružinu tlumenou olejem, takže chod je velmi jemný a příjemný. Jedinou nevýhodou je oproti vzduchovým modelům o něco vyšší váha, která spolu s ostatními základnějšími komponenty promítá do celkové hmotnosti kola 15,7 kg.

Vyzdvihnout musíme osazení skvělými Hayesy Stroker v základním provedení Ryde, které sice postrádá možnost nastavení vzdálenosti páčky od řídítek za jízdy otáčením kolečkem v páčce, ale brzdný výkon je výborný.

Velmi dobré vedení kola podpoří i slušný projev plášťů Kenda Kinetics. Jejich průměr 2,35““ se stará o dobrou přilnavost k rozmanitému povrchu, výkonnostně zaměření jezdci však bez obav mohou kolo osadit plášti menšího průměru, které celek částečně odlehčí a sníží obvodovou hmotnost kol, což zlepší akceleraci.

rmstred

V terénu

Vyvážené zdvihy s možností snížení vidlice se projevily mnohem větší univerzalitou stroje, kterou ocení výkonnostně zaměřený jezdec. Přední úhel má allmountainovou hodnotu 69,5°, takže kolo není jankovité, ale dobře se popere s rychlou jízdou z kopce, kde se o zkrocení v zatáčkách postarají 68 cm dlouhé nízké vlaštovky a devíticentimetrový představec od amerického Syncrosu. Pohlcování nerovností je jisté a plně funkční, valit to přes kořeny a kamení hlava nehlava je radost.

Při výjezdu se zadní stavba projevuje příjemným kopírováním povrchu a vyjet se dá hodně, dokud tedy nezačne vadit vyšší hmotnost kola daná základním osazením.

Jak jsme již zmínili, při šlapání je vidět pohupování tlumiče pod každým šlápnutím. Ačkoliv zanoření tlumiče je v řádu milimetrů, po mnohakilometrové jízdě se propružování nasčítá a jezdci nějaké to procento výkonu ubere. Takovou funkci odpružení však nelze brát jako negativní, protože je to důkazen aktivity čtyřčepového odpružení. Pouze aktivita vyžaduje tlumič s možností přitvrzení, který na nejlevnějším blizzardu evidentně chybí. A nahuštěním na vyšší tlak se jezdec zase obere o pohodlí jízdy v členitém terénu.

Jinak si kolo vede zdatně, ovladatelnost je na slušné úrovni, kolo není ani dlouhé, ani krátké, zadní stavba délky 428 mm nahrává klidu jízdy a částečně pomůže i ve stoupání udržet předek na zemi.

rtlum

Pro koho

Rock Machine Blizzard je kolo vhodné pro výkonnostně zaměřené jezdce, kteří si chtějí v terénu dopřát trochu více pohodlí. Jízda je plynulá a kolo se příjemně vede, ve vysoké rychlosti jezdce něžně přenese přes překážky a nástrahy terénu. V malé rychlosti se dá dobře ovládat díky dlouhým vlaštovkám a středně dlouhé geometrii, je tedy vyvážen pro všechny nástrahy terénu. Jediným hendikepem této základní verze je vyšší hmotnost 15,7 kg, takže bychom si spíše ještě 12 tisíc připlatili na model Blizzard 70, jenž je vybaven o třídu lepšími komponenty.

+          aktivita závěsu, vyvážená geometrie
-           absence přitvrzení tlumiče

 

Osazení kola

Rám:  Alpine Custom 7005 DB Superlight
Tlumič: Rock Shox BAR 2.1, 130mm  b 
Vidlice:  Rock Shox Tora 302 U-Turn w/lockout, 130mm
Přehazovačka: Shimano LX

Přesmykač: Shimano
Řazení: Shimano Deore
Brzdy: Hayes Stroker Ryde, V7
Kliky:  Truvativ Five D 3.0

Kazeta: Shimano HG50, 11-32T
Ráfky: Mach 1 MX Disc

Náby: Shimano M475
Pláště: Kenda Kinetics, 26x2.35"

Představec: Syncros AM white

Řídítka : Syncros AM40 6061

Sedlo: Selle Italia XR

Sedlovka: Ritchey

Cena              39 990 Kč

datum: 24.08.08 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Milann

    Koupil jsem si BLizzard 70 a je tam pěkně na prd, že se tam nedá dát košík na pití - respektive - dá se přimontovat (dírky jsou), ale láhev do něj nedostanete ani náhodou - zavazí tu tlumič.
    Bohužel jsem to zjistil až po zakoupení kola.

    09.12.09, 21:32:40
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign