Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Pell´s Thorr FS 150 Limit

Pell’s Thorr FS 150 Limit

Jestliže jsme vloni touhle dobou testovali celoodpruženou XC novinku domácí značky Pell‘s, pak téměř po roce jsme na modelu Thorr Limit s podobnou koncepcí odpružení získali hned 150 mm zdvihu.

pelscelk

Čisté enduro

Rám thorra vychází z jednočepové konstrukce svého XC předchůdce, modelu Ridelight. Pro náročnější terén byla zadní kyvka vyztužena a zvýšena, aby nedocházelo ke kontaktu s řetězem, přibyla výrazná výztuha u hlavy mezi horní a spodní trubkou, a hlavně zdvih dorostl na sto padesát milimetrů.

Geometrie rámu nabízí proti XC vzoru výrazně vzpřímený a nepříliš natažený posed s více postavenou vidlicí, takřka ideál pro technické ježdění. Díky jednočepovému provedení je systém hodně závislý na kvalitě a chodu tlumiče. Zde je to díky modelu FOX Float RP 23 vyladěno na jedničku. Tlumič nabízí kromě regulace tlaku a odskoku také tři polohy propedalu. Tlumiči vpředu sekunduje vidlice Fox Float RLC se 140 mm zdvihu a s pevnou 15mm osou. Vyladěním obou jednotek na odpovídající tlak a nastavením podobné míry komprese lze z kola udělat opravdu skvěle sehraný celek.

Komfortní hravost

Po nasednutí je znát odpovídající zanoření tlumiče, které se ale se záběrem do pedálů nezvětšuje. Díky čepu na úrovni prostředního převodníku působí tah řetězu proti propružení, to platí hlavně pro malý a střední převodník, na velkém to tak výrazné není. Akcelerace je díky zdvihu a poměrně širokým plášťům průměrná, tuhost rámu je dostatečně vysoká.

Pro běžnou jízdu ani nezapínáme propedal a necháváme tlumič funkční, nemá snahu ubírat energii. Díky vzpřímenému posedu je jízda klidnější, nejde o žádný stroj s velkými sportovními ambicemi, hlavní důraz je kladen na ovládání a hravost, přesto je jízdní projev lehký.

pelsbok

Ovladatelnost biku s tímto zdvihem je přímo perfektní. Kratší stopa předního kola nabízí výbornou točivost a okamžitou reakci na podněty od řídítek. Těžiště je v rozumné výšce, takže kolo není nutné přemlouvat ke změně směru. Ve sjezdech je hravost hodně znát, ale nepřesahuje hranice zbrklosti a nestability. Rychlé tratě vyžadují zkušenější ruku jezdce, v pomalých a technických pasážích pak kolo lehce provede nástrahami i začátečníka. Kyvka drží zadní kolo na povrchu i při odrazu ke skoku, naopak ve sjezdech je na hranách znát trochu tvrdší projev. Ve výjezdech je i přes vzpřímený posed poměrně dlouho znát stabilita, než se bike začne stavět na zadní. Thorr je tedy hravý a dobře ovladatelný stroj.

Tlumič při běžné jízdě chodí zhruba do dvou třetin zdvihu a nijak netrápí jezdce ubíráním energie. Nicméně dopad ze skoku či velké nerovnosti okamžitě přesvědčí jezdce o hloubce zdvihu, který byl zatím skryt kdesi v rezervě. Ve stoupání a na rovině tedy funguje odpružení kultivovaně, svou pravou identitu ukáže až v těžších pasážích a vyšším zatížení. Jedinou nevýhodou je ovlivnění tahu řetězu pružením, což se lehce projeví tahem za pedály hlavně v pomalých kořenitých pasážích a pak také menší aktivita pružení pod brzděním, daná jednočepovým systémem. Propedal o třech úrovních je zde spíše bonusem do ostrých stoupání ze sedla než nutností. Chod přední vidlice je naprosto perfektní, je to žehlička všech nerovností a díky pevné ose je nárůst tuhosti znát hlavně na ovládání pod brzdou v ostrých zatáčkách.

Čtyřpístkové brzdy Hayes Stroker ACE v kombinaci s kotouči Shimano ukázaly hodně ostrý a rychlý projev. pelsmufnaDávkování je přesné, ale je třeba si zvyknout na rychlý nástup maximálního účinku. Použití shimano kotoučů je dáno kombinací nábojů této značky, což si vynutila přední pevná osa. Tento zpevňující prvek je ale pro náročnou jízdu rozhodně přínosem.

Pláště WTB Prowler nabídly díky šířce solidní tlumení, ale zároveň jsou tím, kdo trochu brzdí kolo v akceleraci. Jejich hustý vzorek dobře drží na kamenech a členitém podkladu, ovšem na blátě příliš silné nejsou. Kombinace dílů XT a XTR fungovala přesně a spolehlivě, takže není co vytýkat.

Thorr je díky své ovladatelnosti, kultivovanému chování odpružení a slušnému osazení plnohodnotným a hravým endurem, které bude ideální pro dlouhé vyjížďky v hodně těžkém terénu, proložené hlavně spoustou technických pasáží.

Plus ovladatelnost, posed, chod pružení, výkon brzd

Minus pomalejší pláště

Technická specifikace

Rám: PELL'S 7005 Triple Butted, 150 mm

Tlumič: Fox Float RP 23

Vidlice: Fox Float RLC 140, 15mm osa

Brzdy: Hayes Stroker ACE

Kliky: Shimano Deore XT

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano XTR

Přesmykač: Shimano Deore XT

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: Mavic EN 521

Pláště: WTB Prowler 2,3

Řídítka: PELL'S DH8 OV

Představec: PELL'S RX67 OV

Sedlo: PELL'S Camp

Sedlovka: PELL'S XR4

Hmotnost: 11,8 kg

Cena: 65 970 Kč
datum: 24.01.09 - kategorie: Testy kol

Komentář:

  1. [1] Rune

    Zdravím, kolo jsem si koupil a zatím jsem spokojen. Jen váha 11,8 kg, je velice zavádějící. Kolo má min o 1 kg více.

    16.02.09, 18:30:47
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign