deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Merida HFS 2000 V

Již v polovině srpna v naší redakci přistála první vlaštovka oznamující novou sezónu, HFS 2000 V značky Merida. Tento stroj s pevným rámem je určen pro závodní nasazení při cross country, čemuž odpovídá výbava s ráfkovými V-brzdami, plášti průměru 2,1 "" či vidlicí o zdvihu 80 mm. Oproti loňské verzi téhož modelu se na rámu podařilo snížit hmotnost o 40 gramů a zjednodušen byl i černo-bílo-duhový design.

mervelka

Rám

Zavedená XC geometrie kol HFS je podpořena velmi tuhým rámem ze slitiny AL 6066. Trubky hlavního rámového trojúhelníku jsou třikrát zeslabeny, což znamená, že jejich stěna má v různých partiích proměnnou tloušťku podle zatížení. Vnější tvar trubkám dodává hydroforming, ale oproti loňsku zmizelo plastické logo HFS na boku horní trubky. Spodní trubka postrádá pro Meridu v minulosti tradiční Shotgun tubing, boční tuhosti však napomáhá profilace trubku lehce rozšiřující do stran. Zadní stavba pak disponuje po vzoru karbonových rámů profilaci řetězových vzpěr typu Flex stay. Ta má u mnohem pružnějších kompozitových rámů vliv na zlepšení pohodlí jízdy, neboť pružnost materiálu je vyšší ve zploštělých částech trubky. U hliníkového rámu tento druh pseudo-odpružení není tak znatelný, ale rozhodně napomáhá alespoň částečnému pohlcení miniaturních vlnění vznikajících při jízdě v rozbitém terénu.

Odpružení

Přední odpružená vidlice R7 americké značky Manitou přesně odráží použití kola. 80 mm zdvihu vzduchové pružiny, kterou je možné červenou páčkou lockoutu zablokovat, je tak akorát pro naše závodní okruhy. Rychlost odskoku vidlice kontroluje osvědčená olejová patrona TPC Plus. Vnitřní nohy z černě anodizovaného duralu mají průměr 30 zadekmeridamm, což je po zvětšení průměru u konkurenční vidlice Rock Shox SID (viz článek v tomto čísle) prakticky nejmenší používaný průměr. Ovšem šikovně navržený tvar kluzáků s dozadu umístěným můstkem Reverse Arch vidlici propůjčuje dostatek tuhosti, a tak i přes velmi příznivou hmotnost okolo 1,5 kg se R7 řadí k rozumně odolným modelům. Vidlice je připravena i na montáž kotoučovek, ale doporučuje se použít maximálně 160 mm průměr disku, což na XC plně dostačuje.

Kola

Velmi rozumným tahem stavitelů je výběr zapletených kol od švýcarského DT Swiss. Právě u tohoto komponentu, který má obrovský vliv na lehkost jízdy, Merida neponechala nic náhodě a sáhla po vysoké kvalitě bez ohledu na cenu. To se následně projeví na skvělém dojmu z jízdy. Pláště Crossmark v průměru 2,1““, které dodala značka Maxxis, pouze podtrhují závodní určení kola, neboť jejich střední část nahrává rychlé jízdě na tvrdém povrchu, ale dostatečně vysoké boční výstupky se neztratí ani v drsnějším terénu.

Rovná řidítka a dlouhý, dolů sklopený představec sníží přední část kola a navodí jezdci shrbený výkonnostní posed. Velmi pěkně vypadají rohy Merida, které jsou minimalistické, velice lehké, ale z hlediska ergonomie ne zcela ideální. Sedlo Fizik Aliante S je oproti loňsku příjemnou novinkou, která zvyšuje hodnotu  pohodlnost kola.

V terénu

Posed na meridě je natažený kupředu, ovšem středně dlouhý rám je kompromisem mezi dobrou točivostí a klidem. Delší představec však kolu na točivosti trochu ubírá, takže se kolo super vede. Ve výjezdu se přední kolo neodlepí od země, tedy pokud to není záměrem. Výborným stoupacím schopnostem nahrává i úhel hlavy 70,5 stupně, jenž má za následek také velkou živost kola v jízdě v točitých pasážích.

O 5 mm kratší zadní stavba, než je u XC hardtailů ve většině zvykem, zase umožňuje snadné zvedání předního kola do vzduchu, takže výjezd či nadhazování kola přes překážky je snadné. K tomu všemu je ještě třeba přičíst griptuhost rámu, která je díky způsobu zpracování trubek enormní a relativní schopnost absorpce miniaturních rázů, která způsobuje trošku pohodlnější jízdu. Ve sjezdu by si rám nechal poroučet, ale delší představec jej drží v klidu, pouze řidítka jsou až příliš nízko pro sjíždění prudkých svahů. Jeho otočení vzhůru či výměna za kratší by kolu jen přidala na hravosti a ovladatelnosti v drsnějším terénu a tak je na každém jezdci, jaký styl preferuje. Rám sám o sobě je spíše hravý a veselý.

Pro koho

Merida je jedním slovem vyvážená. Hmotnost 11,5 kilo je při ceně kola něco přes třicet tisíc víc než zajímavá a mix komponentů jen podtrhuje kvality rámu. Na kole nebude kromě zmíněných špuntů do řidítek prakticky potřeba nic měnit a tak jak je postavené z prodejny bude schopné rovnou objet závodní okruhy amatérských podniků. Pro vyrovnání se hmotnosti závodních speciálů typu světový pohár by to sice ještě chtělo odlehčit o dobré kilo, ale to by už zase byla jiná cenová liga.

 

datum: 18.10.07 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign