deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Kenzel Grade

Slovenská značka Kenzel vyrábí kromě biků i ráfky. Ráfky naším testem sice neprošly, zato bikový top model této firmy ano a nutno úvodem říci, že si vedl dobře.

 

Profilovaný masiv

Ačkoliv je model Grade určen pro XC, masivní duralový rám navozuje dojem spíše pevného enduro biku. Trubky kulatého průřezu jsou hydroformingem tvarovány trochu odlišně od zažitých standardů. Hlavně zvýšený trojúhelníkový profil u sedlové trubky dělá z horní rámové trubky pěkně masivní kousek. O spodní rámové trubce lze říci totéž, ovšem v místě spoje s hlavovou trubkou.

 

Spodní ramena zadní stavby mají výrazné zúžení v místě průchodu pláště a na první pohled zaujme jejich výška. Sedlové vzpěry mají trojúhelníkový průřez a u sedlovky přecházejí v monostay provedení, které je elegantně překryto navařeným materiálem na horní straně.

Nejvýraznějším prvkem zadní stavby jsou hodně bytelné patky, levá pak s výztuhou pro lepší rozložení sil od zadní kotoučové brzdy. Bowdeny jsou ukryty pod horní rámovou trubkou. Bytelnost kola ještě zvýrazňuje vidlice Suntour XCR.

 

Uniformita osazení

Kenzel sází na jednotnost komponentového vybavení, které je zde v režii sady Deore LX od Shimana. Funkci řazení není třeba rozpitvávat, vše chodí spolehlivě. Kotoučovky nabídly během testování velmi dobrý výkon i na sněhu a citlivé dávkování brzdné síly. Tuhost klik s integrovanou osou je samozřejmostí, uživatele pak potěší nášlapné pedály Shimano M 505. Sedlovka Zoom a stejnojmenná řídítka jsou z karbonu a sedlovce je nutno přiznat výrazný podíl na jízdním komfortu.

Sedlo Velo Plush sice má měkčí polstrování, ovšem jeho sportovní tvar sám o sobě tak komfortní nebyl. Velmi zajímavé jsou gripy s objímkou řídítek a integrovanými rohy. Ty jsou navíc na obě strany řídítek, takže jezdec si může vybrat, zda se chce držet vpředu, nebo zboku řídítek. Rohy mají stejný pryžový potah jako gripy, takže nestudí a celý komplet se velmi pohodlně drží. Dobré hodnocení musíme přiřadit plášťům Toga Factory XC, které výborně držely v podzimním bahně, i na zmrzlém a uježděném sněhu. Na tomto kluzkém podkladu si vedly naprosto výborně. Jezdec se na ně může spolehnout jak v zatáčce, tak při výjezdu. I při šířce 1.95 palce měly solidní tlumící schopnosti, při nízkém valivém odporu.

 

Osedlat bělouše

Kromě testované bílé barvy se Grade vyrábí ještě v černém provedení. Při nasednutí jsou řídítka trochu blíže, než je na XC kole zvykem. Je to dáno kratším představcem a delším sloupkem vidlice. K tomuto nastavení bychom klidně zvolili vlaštovky a z kola udělali enduro stroj. Následné vlastnosti k tomu jen vybízejí. Posed je velmi příjemný, jezdec není natažen a šlape přirozeně pod sebe.

Na prvních kilometrech se projevuje ochotna kola reagovat na všechny jezdcovy podněty. Dobře jde do zatáček, je silné ve vedení přímého směru, ale zároveň má v sobě dostatek obratnosti a hravosti. Geometrie kola je tedy hodně vyvážená ve všech směrech. Ve výjezdech umožní bike zdolat i prudší úseky, aniž by byl kratší představec omezením. Navíc lze páčkou z řídítek snížit zdvih vidlice ze sto milimetrů na téměř jeden centimetr, čímž se stoupavost kola ještě zvýší.

Tuhost rámu jen nahrává přenosu energie z pedálů a na rozbitém povrchu odpruží jezdcovy partie karbonová sedlovka. Ve sjezdech je to hodně o kratším představci, kdy si jezdec může dovolit více i v prudších pasážích. Dlouhé, táhlé sjezdy pak kolo absolvuje s ledovým klidem a perfektním nasloucháním přání jezdce. Ač ve výjezdech dostatečně tuhý rám, ve sjezdech pak nějaké ty vibrace přece jen zhltne.

Vidlice díky zdvihu 100 mm pochytá i větší nerovnosti a nebojí se ani dopadů při skocích. Její citlivost na malé nerovnosti však není tolik výrazná. Ovládání zdvihu z řídítek funguje lehce, pouze při návratu do maximálního zdvihu je třeba přišlápnout a se zmáčknutou páčkou zároveň lehce přitáhnout řídítka vzhůru.

Kdo bude Gradeovat?

Grade ocení jezdec hledající ve všech směrech perfektně ovladatelný bike s pohodlným posezem. Tuhý rám unese i jezdce těžšího kalibru a s případnou výměnou rovných řídítek za vlaštovky umožní i jízdu výrazně techničtějšího charakteru. To vše s velmi vybraným chováním.

 

datum: 23.02.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign