Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Gary Fisher HiFi Pro

Gary Fisher HiFi Pro

Gary Fisher je tvůrcem a designérem biků vlastní značky a do jisté míry jim dává originální tvář. Nicméně ani on neunikl módní vlně ohnutých trubek, které zdobí i jeho biky HiFi pro příští rok.

Pro-hnutí

Osedlali jsme model HiFi Pro ze středních pater nabídky, která čítá jak duralové stroje, které dostaly prohnutou spodní trubku, tak celokarbonové modely, u nichž zůstalo zachováno rovné provedení. Nové provedení rámu vychází z osvědčené koncepce s G2 geometrií, tedy s upraveným předsazením korunky vidlice. Změna se dotkla pouze předního rámového trojúhelníku, který nese zmíněné prohnutí. Dural 6011 je zkombinován s horními karbonovými vzpěrami zadní stavby. Systém odpružení spoléhá na klasický jednočep s přepákováním

gfcelkemna tlumič, karbon je tedy součástí přepákování. Hlavní ramínko přepákování na tlumič je před sedlovou trubkou, uchycené na vzpěře navařené nad a pod objímkou přesmykače. Ačkoli vzpěra vypadá dost subtilně, celek je tuhý a při záběru se ani ramínko díky svému profilu výrazněji nekroutilo. Výsledný zdvih je díky tlumiči Fox RP 23 stejný jako vpředu, tedy 120 mm. Přední vidlice Fox F 120 RP 24 má sice nezvyklý název, ale jde v podstatě o model F 120 RLC.

Kolo je koncipováno jako rychlý bike pro dlouhé tratě a přesně tak se chová. Posed na něm je spíše natažený a sportovní, takže nejde o žádné výrazné enduro, ale o rozumný kompromis na rychlé maratony či ostřejší vyjížďky. Přesto jsou ale řídítka díky vyšší podložce pod představcem a také jejich prohnutí dostatečně vysoko pro zajištění gfhlavakomfortu.

Při tlaku 160 psi na hmotnost jezdce 85 kg se tlumič výrazněji nezanořil a první šlápnutí do pedálů mělo jasnou odezvu v solidní akceleraci. Rám byl dostatečně tuhý a nebylo patrné výraznější kroucení. Při vyšší frekvenci šlapání byla vidět jen nepatrná výchylka v partii ramínka přepákování. Co se týče tlumiče, i přes tři možnosti nastavení propedalu stačilo ponechat jej na nejvyšší citlivost, protože nijak výrazně nepropružoval. I přes zdvih 120 mm nebylo propružení příliš hluboké a měkké, spíše byl celý chod jakoby tlumený. Projev byl tedy nehoupavý, tuhý a propružení přišlo pouze v momentě, kdy bylo potřeba. Velké nerovnosti nebo skoky tlumič pohltil dostatečně rychle. HiFi tedy není houpačka nebo extra pohodlné enduro, ale sportovní stroj se vším všudy.

Co se týče ovladatelnosti kola, přišlo nám prohnutí trubek oproti staršímu provedení jako nepatrně oživující prvek i na tomto poli. Bike lehce získal na točivosti, takže ovládání je na slušné úrovni a není třeba jej do ostřejších zatáček tolik přemlouvat. Přesto se ale nejedná o superobratný stroj, ovládání je vyvážené vůči stabilitě a držení směru, takže zatáčky ano, rychlé kličkování mezi stromy ale už je trochu omezené, a jezdec musí více zabrat za řídítka a kolo sklopit.

gfzezaduVe sjezdech jezdec ocení dobré vedení směru a klidný projev odpružení. Přední vidlice je trochu vnímavější k nerovnostem než zadní stavba. Delší posed jezdce trochu limituje v prudkých pasážích, ale na to se dá zvyknout. Pomocníkem jsou ve sjezdech brzdy Avid Elixir, jejichž přední kotouč 180 mm poskytl dostatečný brzdný výkon. Pláště Bontrager s jemným vzorkem sice patří mezi kvalitní univerzály na tvrdý a suchý povrch, v blátě ale nepatrně ztrácely. Díky šířce 2,2 palce ale dokázaly přidat na celkovém komfortu tlumení.

Do výjezdů je kolo mnohem ochotnější. Stoupání je díky posedu snadné i do ostřejších stojek, odpružení mnoho sil neubírá, a navíc si lze nastavit tři úrovně propedalu, takže se zamčeným tlumičem i vidlicí jede bike opravdu jako střela.

Funkce komponentů řazení je i přes mix sad a kazetu Sram bez problémů a vše chodilo přesně, navíc chválíme použití klasického provedení přesmykače.

Pro-maratonce

Nejvýše postavený duralový model HiFi Pro určitě bude vyhovovat maratoncům a milovníkům delších vyjížděk v ostrém tempu. Klidné odpružení, delší posed a rychlý jízdní projev je určitě nezklamou.

Plus: tuhost, chod odpružení, výjezdy

Minus: prudké sjezdy

Technická specifikace

Rám: Alu 6011, zdvih 120 mm

Tlumič: Fox RP 23

Vidlice: Fox F120 RP 24

Kliky: Shimano Deore XT

Brzdy: Avid Elixir R 185/160

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano XTR

Přesmykač: Shimano SLX

Kola: Bontrager Rhythm Elite

Pláště: Bontrager XDX 2,2

Řídítka: Bontrager Race Lite OS

Představec: Bontrager Race X Lite OS

Sedlo: Bontrager Race Lite

Sedlovka: Bontrager Race Lite

Hmotnost: 12,4 kg

Cena: 76 999 Kč

gfstred

datum: 28.07.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign