Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Felt Q 900

Řada Q zahrnuje pevné biky Felt od střední až po nejnižší třídu, a měla by být ztělesněním toho, čím je většině lidí biking, tedy běžným ježděním pro radost.

Přímost a elegance

Testovaný Q 900 je druhý nejvyšší model, který nepostrádá charakteristické prvky všech biků této řady. Základem jeho rámu je duralová slitina řady 6061, která doznala na některých místech tvarování hydroformingem. To platí hlavně o horní rámové trubce, která je u hlavové trubky profilována obráceně než u sedlové. Spodní trubka vyznává kruhový průřez s mírnou ovalizací u hlavy, kde je navíc navařená spodní výztuha. Profilace přechází elegantně a plynule, takže celkový ladný dojem není ničím agresivně narušen. Trubky zadní stavby vyznávají oválný průřez a jsou prosty jakéhokoli prohnutí, tedy kromě originálního zahnutí v místě napojení sedlových vzpěr na sedlovou trubku. Nezvyklé jsou svým tvarem zadní patky, stejně jako horní můstek z duralového plechu s podélným průřezem. Naproti tomu spodní můstek je z klasické trubky. Přesto ale nechybí závity pro montáž nosiče či blatníků jak na patkách, tak na sedlových vzpěrách.

Lanka řazení jsou vedena pod spodní trubkou, brzdové je na spodu horní trubky, kde jsou také připraveny úchyty pro hadici kotoučové brzdy.

fvelky

Do sedla

První dojmy z biku jsou delší posed s poměrně příjemnou výškou řídítek. Tato kombinace je někde na pomezí sportovního XC a pomalého přechodu na pohodlnější vzpřímenou pozici. Delší posed je zásadní, protože koresponduje s celkovým projevem kola, které má delší geometrii. Vlaštovky svým tvarem padnou do ruky celkem příjemně a sedlo Facade je v předklonu poměrně pohodlné, na rozdíl od vzpřímené pozice na nedávno testovaném enduro modelu Compulsion.

Už od prvních metrů je znát tuhost rámu, která je i přes velikost 21,5 palce perfektní. Přední partie se při záběru ze sedla nekroutí, zadní stavba, prostá prohnutí, je pak k tuhosti přímo předurčena. Bohužel se to vzadu projevilo i tvrdší odezvou na rázy od terénu, kdy rám všechno přenese na jezdce. Sedlovka průměru 27,2 mm, celkem komfortní sedlo a pláště šíře 2,1 toho už příliš nezachrání. Slušný výkon si zde prostě vybral svou daň v podobě menšího pohodlí.

fvrch

Delší rám se podepsal na průměrné akceleraci, ovšem výdrž v tempu je velmi slušná a bike jede svižně. S nataženým posedem se lze dobře opřít do pedálů a v ostřejších stoupáních není problém se udržet v sedle a podávat vysoké výkony, aniž by měl bike tendenci jít na zadní. Sjezdové pasáže jsou hlavně o výrazné stabilitě kola a dobrém držení směru, bez zbytečného kladení odporu při snaze ostřeji zatočit. Přesto je ale třeba počítat s delší geometrií a bike do zatáčky více položit. Šířka řídítek ovládání výrazně ulehčuje, a kolo tedy rozhodně není třeba ke změně směru nějak výrazněji přemlouvat. Tvrdší rám ve sjezdech nenabídne příliš komfortu, ovšem pozice řídítek dovolí sjet i prudší pasáže s mírným přesunutím jezdce za sedlo.

fmufnaHodně výrazná je pomoc vidlice Tora a jejích 100 mm zdvihu s výraznou progresivitou. Pružina je z kraje zdvihu citlivá a vidlice nabízí komfortní vyžehlení nerovností, ovšem ke konci zdvihu výrazně přituhne, takže se nám ji nepodařilo dostat na dno ani pod těžkým jezdcem v náročných pasážích. Lockout na korunce funguje spolehlivě a ponechává vidlici dostatek ochranného zdvihu.

Jestliže jsme u rámu zmínili tuhost, pak jí určitě přidávají i masivní kliky Truvativ Blaze s Howitzer osou. Bohužel budou i tím, kdo se podepisuje na celkové hmotnosti. Komponenty řazení jsou kombinací Deore páček a XT přehazovačky, ovšem starší verze páček bez možnosti odřadit palcem nám zde přišla trochu na škodu, obzvlášť v kombinaci s tímto typem přehazovačky. Spolehlivý výkon a jisté ovládání i přes kombinaci s pákami Deore poskytly brzdy Avid SD 3.

Zajímavý byl rozdíl v chování plášťů Maxxis Ignitor v šíři 2,1, které působily celkem univerzálním a spolehlivým dojmem. Naproti tomu u modelu Compulsion testované totožné provedení, ovšem v šíři 2,35 bylo na blátě mnohem méně jisté.fzadek

Qašim službám

Felt Q 900 je bikem pro vyznavače sportovních vyjížděk, kteří hledají dobré stoupací schopnosti a tuhý rám a menší míra komfortu u zadní stavby jim nebude na obtíž. Originalita v detailech rámu však určitě potěší každého, kdo se chce aspoň trochu odlišit.

Plus tuhost, stabilita, posed

Minus méně komfortu

Technická specifikace

Rám: „Q“ 6061 DB

Vidlice: Rock Shox Tora 302 100 mm

Kliky: Truvativ Blaze

Brzdy: Avid SD 3

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: Shimano/Felt

Ráfky: WTB Dual Duty

Pláště Maxxis Ignitor 2,1

Sedlo: Felt Facade

Sedlovka: Felt

Představec: Felt

Řídítka: Felt

Hmotnost: 13,1 kg

Cena: 19 490 Kč

Geometrie

A Úhel hlavy 71°

B Úhel sedlové trubky 72,5°

C Horní rámová trubka 610 mm

Horní trubka vodorovně 635 mm

D Délka sedlové trubky 545 mm

E Délka zadní stavby 422 mm

F Rozvor 1105 mm

G Hlavová trubka 150 mm

datum: 18.05.08 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign