Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Dema Deor

Dema Deor

Třetí nejvýše postavený model slovenské značky Dema svým názvem trochu napovídá jakou sadou je osazen. Sada Shimano Deore je takřka kompletní, tedy až na přehazovačku z vyšší sady LX. Dema je jedním z těch výrobců, kteří se snaží příliš komponenty nemixovat a zachovat tak určitou uniformitu osazení.

Nenápadná nápadnost

To, čím bike na první pohled zaujme, je design. Lesklý černý lak s výraznými bílými logy a oranžovými plochami, hlavně velká loga jsou tím, co člověka zaujme nejdříve. Profilace rámu pak sází na nenápadný kapkovitý průřez spodní i horní rámové trubky. Jako stavební materiál je použit dural řady 7005 s přívlastkem Superlight. Zadní stavba má na řetězových i sedlových vzpěrách esovité prohnutí a nechybí návarky pro montáž čepů ráfkových brzd. Zadní patky s výraznější profilací a odlehčením patří mezi ty designově zdařilejší. Přesto jim nechybí závit pro montáž nosiče, který doplňují otvory se závitem nahoře na sedlových vzpěrách. Vedení bowdenů je situováno na vrchní stranu horní trubky.  
O zklidnění jízdy se stará odpružená vidlice Rock Shox Dart 3, což je přepracovaný loňský model J3. Vinutá ocelová pružina je umírňována olejovým tlumením s vně nastavitelnou rychlostí odskoku a na korunce je pak dobře ovladatelná páčka lockoutu. Vidlice byla tuhostí pružiny ideální pro hmotnost jezdce kolem osmdesáti kilogramů a nabídla poměrně citlivou funkci i schopnost pohltit velké rázy. Vidlice patří funkcí tlumení a lockoutu mezi ty spolehlivější, pouze vyžaduje pravidelné domazávání kluzných ploch, aby si zachovala citlivost pro pohlcování jemnějších nerovností.
Chování kola ovlivňuje hlavně rám a zde je to po nasednutí sportovnější, jen lehce natažená geometrie, takže jezdec šlape nepatrně před sebe. Přesto ale bike nepůsobí přehnaně dlouhým dojmem. Naopak geometrie je vhodně uzpůsobena ke stabilnímu vedení směru, ale zároveň lehké ovladatelnosti a poměrně snadné točivosti.

Výrazně tuhý rám nedovolí jezdci jej zkroutit ani při jízdě ze sedla, takže bike celkem stabilně zrychluje. Akcelerace není příliš blesková, spíše jde o dobré držení rychlosti, takže po rovině je ostřejší jízda celkem pohodová. Ve stoupáních pak mírně natažený posed dovolí vyjíždět i prudší stojky bez tendence stavět bike na zadní. Sjezdové pasáže jsou pak hlavně o stabilním chování v rychlých táhlých sjezdech, ovšem bez problémů s okamžitou změnou směru a prudké technické pasáže jsou spíše o přejezdu než hbitém kličkování mezi kameny. Bike je prostě dobře ovladatelný, ale není přehnaně mrštný, zkrátka vyvážená geometrie pro stoupání i sjezdy.

 

Tuhost rámu s sebou nese negativum v menší schopnosti pohlcovat otřesy, což ale do jisté míry může vyřešit změna plášťů za objemnější model. Použité Maxxis Ignitor a Dy-No-Mite jsou sice univerzály pro většinu povrchů a jistě pomůžou začátečníkům, ovšem jejich šíře 2,1 palce nenabízí takový „balón“, aby přinesly vyšší jízdní komfort.
Chválíme ale ráfky Ritchey Disc OCR, které profilem nepatří mezi ultralehké XC náčiní, takže jezdci nabídnou poměrně dobrou odolnost a životnost. Použití kompletní sady s sebou přineslo i náboje a kotouče s Centerlock systémem, které kotoučovky Deore využívaly k dobrému brzdnému výkonu. Brzdy nebyly výrazně jedovaté, ale nabídly dobré dávkování síly. Díky dual pákám si jezdec na brždění chvíli zvyká, pokud měl předtím samostatné řadicí páky, které nabízejí většinou jistější projev, ovšem ve finále je to na brzdném výkonu téměř bez rozdílu. Zde tedy inverzní přehazovačka i brždění ovládané Dual kompletem chodily spolehlivě, k čemuž jistou měrou přispělo i použití klik ze stejné sady.

Co se samotného posedu týče, pak sedlo Velo je z těch sportovněji střižených kousků s poměrně pohodlným polstrováním. Komplet řídítek a představce Ritchey byl doplněn i gripy stejné značky, které jsou trochu tvrdší. Celkový posed je ale přirozeně natažený, takže jezdec nemá zase tolik váhy na rukou, aby mu to příliš vadilo.

 

Komu Deor?
Jezdci, který hledá jisté vedení, spolehlivé ovládání a jízdní projev přesně na hranici mezi hravým a výrazněji stabilním. Samozřejmě jezdci, který hledá tuhý rám a přirozený sportovní posed.
 
 
Technická specifikace
Rám: Dural 7005 Superlight
Vidlice: Rock Shox Dart 3 100 mm
Kliky: Shimano Deore
Brzdy: Shimano Deore Disc
Řazení: Shimano Deore Dual Control
Přehazovačka: Shimano Deore LX
Přesmykač: Shimano Deore
Náboje: Shimano Deore
Ráfky: Ritchey Pro OCR
Pláště: Maxxis Ignitor, Dy-No-Mite 2,1‘‘
Sedlo: Velo
Sedlovka: Ritchey
Řídítka: Ritchey Comp
Představec: Ritchey
Hmotnost: 12,8 kg
 
Geometrie
A Úhel hlavy 71°
B Úhel sedlové trubky 73°
C Horní rámová trubka 570 mm
Horní trubka vodorovně 595 mm
D Délka sedlové trubky 469 mm
E Délka zadní stavby 425 mm
F Rozvor 1080 mm
G Hlavová trubka 128 mm
 
 
datum: 05.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign