Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test kola Author Voyage

thumb_80x72_v1.jpg(2582KB)I když to tak nevypadá, zcela nový model od firmy Author budeme do budoucna řadit mezi silniční zástupce. V dnešní době se mimo ortodoxně zpracované silniční i trekingové produkce míchají, kombinuje se a žádné nápady nejsou tabu. Horská kola mají tenké gumy, krosová zase 26" kola, silniční rovná řídítka. Směr, kudy se cyklistika ubírá, je jasný. Nabízí nespočet možností, které nejsou vázány žádnými předsudky. Každý si může vybrat, co je pro něj nejlepší a ani my se nedivíme, že na dlouhé vzdálenosti se uplatňují celoodpružená krosová kola nebo právě silničky s rovnými řídítky a řazením, na jaké jsme zvyklí z kol horských. Model Voyage tak docílil úplnosti nabídky a ten, komu silniční řazení ani řídítka nikdy nepadly do rukou, rád tuto výjimku uvítá. Základem je lehké kolo, které spojuje parametry velmi rychlého, podle geometrie silničního kola spolu s ovladatelnými prvky z kol klasických. Ruce se dostávají výš, poloha je přímější. Silniční kolo s rovnými řídítky je v podstatě hybridem mezi silničkou a trekovým kolem. Pro vyznavače rychlé jízdy a zároveň odpůrce silniček je Voyage ideálním řešením.

Columbus Zonal

Přes pro některé nestravitelné jednotlivé detaily se Voyage drží klasiky silničního rámu z výtečného materiálu Columbus Zonal. Ten je výsledkem slitiny hliníku, čemuž odpovídají robustnější průměry trubek a jejich svary. Housenkovité provedení je dnes i v oblasti silniční produkce zcela běžné a u producentů horských kol téměř samozřejmé. Nikdo se nad tímto faktem už nepozastavuje a někteří si v něm dokonce libují. Integrované hlavové složení je zakončeno vpředu duralovou pevnou vidlicí Aero. Celá linie kola je odrazem silničního zástupce a na první pohled vás rozhodně kolo nešokuje. Ani s geometrií se nehýbalo, a tak je Voyage přesnou kopií svých silničních kolegů. Velikosti od 50 do 60 centimetrů prolínají kompletní spektrum jezdců. Na rámu nechybí výměnný hák přehazovačky a dvoje navářky na košíky pro láhve.

Silnička nebo trek

To co tvoří hlavní rozdíl od ustáleného standardu jsou rovná řídítka, která vylučují použití silničních brzdových a řadících pák. Tím pádem vznikl komplet, kde je zapotřebí použít řazení od Shimana, nebo otočnou rukojeť. Vzhledem k tomu, že jinak si typy těchto kol ponechávají tvář silniček i osazení, počítá se s přehazovačkou některé silniční sady. Shimano je pak logicky zastoupeno při obsluze jedné z jejich silničních přehazovaček a přesmykače pomocí dvoupáček (Rapidfiru). Brzdové páky jsou pak závislé na typu brzd. Někdy jsou k vidění miniaturní V-braky, někdy klasické silniční excentrické čelisti. U takto uzpůsobených silniček je oblíbené využití klik s třemi převodníky. Není tomu jinak ani u Voyage. Navíc volba je podstatně jednodušší, když je v nabídce stále víc značkových klik i z vysokých sad, které disponují třemi převodníky. S názvem Triple se na Voyagi představují kliky Shimano Tiagra s rozpětím 52/42 a 30 zubů. Na své si tedy přijdou i méně výkonní cyklisté a milovníci opravdových horských etap.

Hybrid

Nám se svezení mimořádné líbilo. Především pro milovníky horských kol není přesun na tenké pláště tak radikální. Držení je výš, což bude vyhovovat i méně aktivním cyklistům. Vaše záda jsou ponechána v poměrně příjemném úhlu a ani rozhled po krajině není k zahození. Kolo však nezapře nic se silničního střihu. Je velmi tvrdé, což ještě prohlubuje pevná hliníková přední vidlice, která je spolu s tuhostí rámů pořádným vytřásačem kostí. I když je na Voyagi namontováno pohodlnější sedlo a úchop na rovných řídítkách je zakončen gripy, stejně budete pod sebou tlumit opravdového tvrďáka, který jezdce odmění mimořádnou odezvou na šlapání a nízkou hmotností. Oproti trekingovým kolům zde nejsou přípravky pro montáž nosiče, což potvrzuje, že se opravdu jedná o jinou silničku, která vyplňuje na trhu mezeru mezi trekem a silnicí s berany. Kdo má panickou hrůzu právě ze zmiňovaných komponentů, má vyhráno. Navíc přesné páčkové řazení bylo příjemnou změnou a podstatně zvyšuje bezpečnost a přehled při řazení. Tři převodníky užijete určitě i v českých podmínkách, a nic jsme nenamítali, když na nás ve stoupání malá placka vyzývavě čekala. Velmi dobrým tahem je použití klasických brzdových pák spolu s excentrickou silniční brzdou. V případě, kdy je využit malý V-brake, je někdy brzdná sílá příliš vysoká a adheze pneumatik silniční šíře jí stejně nemůže odpovídat. Zbytečně je pak kolo při tvrdším zabrždění smýkáno po silnici a ztrácíte nad ním kontrolu. Naše kombinace je pravým středem a výsledek zcela dostačující. Po vzoru silničních kolegů zde pedály budete hledat marně a výběr závisí na jednotlivých potřebách. Rozhodně nebude ostudou dát na Voyage MTB pedály doplněné o odpovídající tretry. Model Author Voyage je velmi chytrým marketingovým tahem, který sice nebude mít okamžitou odezvu, ale časem si určitě vybojuje nenahraditelné místo na trhu.

Technická specifikace:

Rám: Columbus Zonal Al

Vidlice: AERO AL

Hlavové složení: Ritchey Zero Logic

Ráfky: Ritchey Aero Pro/OCR

Kliky: Shimano Tiagra (52/42/30)

Přesmykač: Shimano Tiagra

Přehazovačka: Shimano 105

Řazení: Shimano R 440

Náboje: Ritchey Comp

Brzdy: Tektro 521AG

Brzdové páky: Tektro

Pneumatiky: Panaracer Stradius (700x26)

Řídítka: Ritchey Comp

Představec: Ritchey Comp

Sedlovka: Ritchey

Sedlo: Author Ozono Logica F3

Váha: 9,35 kg (bez pedálů)

Cena: 25 990 Kč

a Úhel hlavy 74°

b Úhel sedlové trubky 73°

C Horní rámová trubka 572 mm

D Délka sedlové trubky 605 mm

E Délka zadní stavby 410 mm

F Rozvor 995 mm

G Hlava 165 mm

thumb_70x80_v2.jpg(2417KB)thumb_80x57_v3.jpg(2081KB)thumb_80x33_v4.jpg(1773KB)thumb_80x52_v5.jpg(2311KB)thumb_80x39_v6.jpg(1667KB)
datum: 01.05.04 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign