Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Author Egoist

V nabídce značky Author model Egoist již řadu let představuje špičkový XC bike, populární především mezi závodníky a dalšími jezdci vyžadujícími rychlý, lehký a maximálně kvalitní stroj. První rámy tohoto jména, charakteristické svou jedovatě zelenou či oranžovou barvou, byly postaveny z duralových trubek prestižní značky Easton a současný egoist využívá materiálu rovněž dodaného tímto výrobcem.
Na spodní trubce je tedy zřetelně vyraženo logo s velkým „E“. Ačkoliv většina konstrukčních prvků rámu i samotný materiál zůstaly oproti loňskému provedení nezměněny, zásadní inovací je zcela přepracovaná geometrie. Egoist v modelovém provedení 2007 by měl svou koncepcí s o něco kratším předním rámovým trojúhelníkem nabídnout větší radost z jízdy, lepší ovladatelnost a prostupnost terénem, a to bez úbytku nadání pro rychlé závodní cross-country.
Rám byl upraven pro použití vidlice se sto milimetry zdvihu oproti loňským osmdesáti, takže se dá předpokládat i určitý posun hranic dovedností například ve sjezdech. Sto milimetrů je dnes zkrátka pro sportovní či závodní XC zcela standardní hodnota, navíc určitá rezerva ve zdvihu je vždy příjemnou záležitostí.
Egoist je nejvýše postaveným typem značky s celoduralovým rámem, modely Introvert a Master totiž využívají karbonových sedlových vzpěr zadní stavby. Cena kola Author Egoist je 57 990 korun. Za tyto peníze egoist protihodnotou nabízí zcela kompletní sadu Deore XT včetně kotoučových brzd, skvěle fungující vidlici Manitou R7 Super a velice nízkou celkovou hmotnost. Ve velikosti 19“ je to 10,8 kilogramu včetně pedálů. Za určitý nadstandard by se jistě dalo považovat fantasticky pohodlné sedlo Fi’zi:k Nisene s titanovými vzpěrami, karbonová sedlovka či vyloženě luxusní představec Ritchey WCS 4Axis.
Může si to dovolit!
Určitě ne každé kolo by si mohlo dovolit název Egoist. Nicméně určitou „sobeckost“ nelze, vzhledem k jeho nezpochybnitelným kvalitám, tomuto biku zazlívat. „JÁ jsem rychlý, JÁ jsem lehký, JÁ jsem tuhý, zkrátka JÁ jsem ZÁVODNÍ!“, jakoby toto kolo neustále zdůrazňovalo, ovšem následně svými výkony i potvrzovalo.
Posed se standardně montovaným představcem již není tak natažený, jako tomu bylo dříve. Díky tomu je zajištěna lepší manévrovatelnost a především pak jistota v prudkých sjezdech. Ovšem stačí překlopit představec, případně ubrat jednu či dvě podložky pod ním, a je zde opět čistě závodně pojatý bike. Takže přepracovaná geometrie neubrala nic na závodním nadání tohoto kola, pouze přidala vyšší univerzalitu. Původní egoist byl zkrátka závodně zaměřený XC bike a s tím jste již mnoho nenadělali, oproti tomu toho současného si můžete daleko lépe přizpůsobit svým požadavkům.
Ovladatelnost zaslouží v rámci své kategorie rozhodně uznání, bike je velice poslušný a ochotně se proplétá úzkou pěšinou mezi stromy. Standardní, o něco vyšší poloha řídítek vyloženě vybízí k pohrání si s kolem v techničtějším terénu. Nicméně i vedení přímého směru je především ve vyšších rychlostech příkladné a bike nutně nevyžaduje velké jezdecké zkušenosti. Zvládne jej bez problémů zkrotit i méně zdatný biker. Vzhledem k určení kola jsou ideálně široká řídítka, která vyloženě volají po montáži rohů. Závodníci je sice možná o něco zúží, ovšem i jejich standardní šířka 580 milimetrů je jedním z aspektů, jenž se podílí na celkové jistotě jízdy.
Na velice dobrou akceleraci má vliv nízká celková hmotnost společně s lehkými a tuhými koly a především pak dobrá boční tuhost rámu. Profilace spodní trubky, která se u značky Author objevila již loni, je rozhodně v tomto směru přínosem. Konstruktéři značky si pohráli s klasickou myšlenkou bi-axiálu a vznikla trubka pozvolna přecházející z kapkovitého profilu u hlavy do ležatého „kosočtverce“ u středového pouzdra.
Životnost rámu pak navyšuje výrazné zpevnění vpředu, ve spoji spodní trubky s hlavovou, kde navíc zespodu nechybí plastické logo značky. K zajímavým detailům patří horní můstek zadní stavby, rovněž s plastickým logem Author. Do můstku je možné díky průchozímu závitu jednoduše uchytit blatník. K příjemným maličkostem patří i montážní držák řetězu zevnitř pravé sedlové vzpěry.
Rychle a komfortně…
Jízdní vlastnosti kol bývají často o kompromisech. Author touto cestou jít nechtěl. Postavil proto tuhý rám se zcela rovnými podsedlovými vzpěrami a spodními rameny bez jakéhokoliv, dnes tolik moderního esovitého zakřivení. Zadní stavba je tedy velice tuhá a zajišťuje tak výborný přenos síly. Komfort rámu u závodně laděného kola musel jít stranou, ovšem více než přesvědčivě tento fakt „dohání“ karbonová sedlovka Author. Její relativně úzký průměr 27,2 mm společně s výrazně dozadu vyoseným zámkem pochytají značnou část nerovností. Pojedete-li vedle egoista v členitějším terénu, pouhým okem jasně uvidíte, v jakém rozsahu dokáže sedlovka při dostatečném vysunutí pracovat. Vše je navíc korunováno úžasně pohodlným sedlem Nisene s příjemně pružným skeletem a především s dostatečnou tloušťkou polstrování.
Vidlice R7 se sto milimetry se zdá být k rámu ideální volbou. Při jízdě neruší nežádoucím pohupováním a hlavně velice rozumně hospodaří se svým zdvihem, jenž je v náročnějším terénu využit beze zbytku. Naopak na klasické XC trati o dvou centimetrech zdvihu „navíc“ vůbec nevíte, takže zarytí cross-countrysté se nemusí stovkového zdvihu jakkoliv obávat. Na hladkém povrchu pak při jízdě ze sedla přijde ke slovu páčka lockoutu, která se výborně ovládá, pouze čistit bláto z jejího krásného frézovaného těla je pro všechny estéty trochu za trest.
Kola s náboji Deore XT a ráfky Author Helium Pro jsou dalším z maximálně spolehlivých dílů. Ráfky jsou hodně odolné, zpevněné kalíškováním a ani drsnější jízdní styl se při testech na jejich vycentrování negativně nepodepsal. Jejich vyšší profil společně s čirou anodizací navíc kolu maximálně sluší. Obutí je vyloženou sázkou na jistotu. Pláště Ritchey Z-Max Evolution jsou jen mírně přepracovanou verzí původních legendárních Z-maxů. Nabízí skvělou univerzalitu, jistotu takřka v jakémkoliv terénu, ať už mokrém či suchém, a zároveň i dostatečnou rychlost na tvrdém podkladu. Tento geniální vzorek tak patří jen po mírné modernizaci i po téměř patnácti letech své existence mezi to absolutně nejlepší. A až tyto pláště ojedete, skoro se vsadíme, že si pořídíte znovu ty samé. Navíc použitá šířka 2,1 palce je výhodou i z komfortního hlediska. Takže na tomto kole pravděpodobně není nic, co by chtěl jeho potenciální majitel měnit. Stačí namontovat košík na láhev, rohy a vyrazit.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rám: Easton Ultralite
Vidlice: Manitou R7 Super 100
Kliky: Shimano Deore XT 22/32/44
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore XT
Řazení: Shimano Deore XT Dual Control
Brzdy: Shimano Deore XT Disc
Náboje: Shimano Deore XT
Ráfky: Author Helium Pro
Pláště: Ritchey Z-Max Evolution 2,1
Kazeta: Shimano HG-70 11-32
Řídítka: Ritchey Pro 31,8
Představec: Ritchey WCS 4Axis
Sedlovka: Author karbon
Sedlo: Fi’zi:k Nisene Ti
Pedály: Shimano M540
Hmotnost: 10,8 kg (vel. 19“)
Cena: 57 990 Kč
Geometrie:
(velikost 18“)
A úhel hlavy                             71°
B úhel sedlové trubky              74°
C sedlová trubka                     480 mm
D délka (měřeno vodorovně) 587 mm
E horní trubka                         567 mm
F zadní stavba                        422 mm
G rozvor                                 1071 mm
H hlavová trubka                    115 mm
 
Plusy: velice dobrá ovladatelnost, tuhost a nízká hmotnost rámu, univerzální pláště, maximálně pohodlné sedlo
 
Mínusy: nižší schopnost rámu pohlcovat otřesy
 
datum: 17.05.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign