cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test kola Apache Manitou 27,5" A1

Třicetitisícová cenovka bývá u cross-countryově zaměřeného biku zpravidla zárukou dostatečně sportovních parametrů. Domácí Apache však za tyto peníze nabízí 27,5" hardtail, jehož kvality jsou ještě dále, než bývá v dané třídě zvykem. S modelem Manitou A1, jenž je současně druhou nejlepší „sedmadvacítkou" v letošní kolekci, bychom se bez zaváhání postavili na start náročnějšího bikemaratonu.

A to klidně i s nemalými ambicemi – kombinace skvělého rámu s precizně fungujícím osazením je zkrátka sázkou na jistotu. Celková hmotnost 12,25 kilogramu včetně pedálů (v testované devatenáctce) je pak, vedle tuhosti rámu, dalším ze stavebních pilířů nabízeného sportovně-závodního naturelu. Jinými slovy, za částku 30 990 korun nabídne tento bike více než jen adekvátní protihodnotu.
Máme před sebou duralový hardtail akcelerující s chutí o třídu dražších strojů a k tomu nabízející výraznou dávku jízdního komfortu, danou jak příjemně nastaveným posedem, tak i výborně pracující odpruženou vidlicí SR Suntour Axon s ergonomicky bezchybnou páčkou lockoutu na řídítkách. K tomu si připočtěme rychlé a současně dostatečně univerzální pláště Schwalbe Racing Ralph či kombinaci dílů SLX/Deore XT a máme hned jasno, proč Manitou 27,5" A1 působí natolik sportovně.


Novou řadu hardtailů Apache jsme již chválili při prezentaci nové kolekce, takže bychom se neradi opakovali. Ale jistě nebude od věci připomenout nejdůležitější rysy těchto 27,5" i 29" sportovních modelů. Jejich duralové rámy ze slitiny 6061 s trojitě zeslabenou stěnou trubek vsadily na výrazný sloping, atraktivně prohnutou horní trubku a vzpěru mezi ní a trubkou sedlovou. Nemůže chybět kónická hlava s 1,5" spodním ložiskem, přičemž tvarování celé hlavové partie je velmi atraktivní – stejně jako provedení patek zadní stavby. Post Mount úchyt brzdy byl předsunut před zadní osu, tedy na levou řetězovou vzpěru. Z použitých profilů trubek přímo vyzařuje požadavek vysoké torzní tuhosti, jíž jsou přizpůsobena rovněž přímá ramena zadní stavby. Na jakákoli zbytečná esovitá zakřivení zde rovnou zapomeňme, zde jde hlavně o tuhost a s ní související výkon.
Z detailů se nám zamlouvalo vedení řadicích lanek zespodu horní trubky, zatímco hadici brzdy nalezneme na trubce spodní, kde míří ideálně k brzdovému třmenu. Nechybí ani kompletní závity pro montáž blatníků či nosičů, přestože takto sportovní bike bude jako „expediční" či cykloturistický sloužit podle našeho názoru spíše výjimečně. Sportovnost dýchá i z použitého slopingu - prostor nad rámem je příkladný, což jezdec uvítá při manévrování v techničtějším terénu. Závitové středové pouzdro je vítanou klasikou a mezi standardní prvky patří rovněž rychloupínací zadní osa. Vpředu nalezneme 15mm pevnou osu, ovšem s ideálně vyřešeným upínákem – kdy lze celou osu během vteřiny vysunout, bez jakéhokoli nutného šroubování.

Rychle a hodně pohodlně!

Jízdní projev je takový, jak kolo svým vzhledem i hmotností slibuje. Povahou má nejblíže k svižnému cross-country, ovšem tři a půl centimetru vysoká sestava podložek pod představcem svědčí o jasném zaměření na jezdcův komfort a o nadstandardní variabilitě nastavení. Sériové naladění tedy klade řídítka docela vysoko, což je sice v lehkém terénu příjemné, ale s přibývající strmostí stoupání je přece jen zapotřebí dostat ruce trochu níže a těžiště více vpřed. Nám z hlediska univerzality a terénních dovedností nejvíce vyhovovalo nastavení s pouhou jedinou centimetrovou podložkou pod představcem, kdy pohodlný posed nijak znatelně neutrpěl a vrchařské schopnosti najednou představovaly jednu z příjemných jistot. Dostatečná kontaktní plocha s terénem u 27,5" plášťů byla určitým všelékem i na případné jezdecké chyby a spokojeni jsme byli nejen v táhlých stoupáních, ale i prudších sjezdech. Tam bike nabídl adekvátní porci jistoty vycházející z kombinace stability a dostatečné točivosti.
Podíváme-li se na terén, který lze považovat za nejpřirozenější kolbiště modelu, pak vítězí nejen standardní lesní a polní cesty, ale i točité pěšiny, výjezdy s kamenitým povrchem i sjezdy plné příčných kořenů. Bike se totiž chová velmi sebevědomě, ať už jej ve vyšším jízdním tempu vezmeme prakticky kamkoli. A pakliže mu záměrně ponecháme vyšší umístění řídítek, sice se tím lehce připravíme o švihácký projev ve stoupáních, ale kompenzací bude skoro až neochvějná porce jistoty, zamíříme-li ve sjezdech střemhlav dolů. Manitou 27,5" A1 sice není bikem na nějaké skotačení, ale s trochou jezdecké dovednosti z něj dokážeme vymáčknout i porci trailové povahy. Stále je to ale v prvé řadě rychlý maratonský a cross-countryový stroj.


K akceleraci nemáme připomínky a stejně tak k tuhosti, podpořené nejen skvělým rámem, ale i pevnou přední osou nebo bytelnými koly na nábojích SLX a ráfcích Remerx (s logy Apache). Od samého počátku se nám hodně zamlouvala práce vidlice Suntour Axon, jejíž kultivovanost byla plně srovnatelná s podstatně dražšími kousky - využitím svého 100mm zdvihu i citlivostí zkraje chodu. Brzdy sice mohly být vzhledem k převážnému osazení SLX/XT o něco luxusnější, ale model Shimano M396 nabídl více než dostatečný výkon, zvlášť když mu v tom napomáhají 180mm kotouče vpředu i vzadu. Z dalších dílů zaslouží zmínku například do ruky příjemné „lock-on" gripy či doslova rozmazlující sedlo Apache Legend. To je svým tvarem, mírou polstrování i tuhostí skeletu jednoduše skvělé, byť drsnému bikerovi může trochu chybět zpevnění bočnic proti prodření. Naši pochvalu si však odnáší třeba i zdánlivá drobnost, jakou je 400 mm dlouhá sedlovka Ritchey.
Jako celek nám testovaný model vyhovoval ve všech směrech, a to i nabízeným rozsahem převodů. Takže máte-li na nový bike našetřeno nějakých třicet tisíc, černo-zelený Apache by byl při vybírání naším horkým favoritem.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace:

Rám: Alloy 6061 Triple Butted
Vidlice: SR Suntour Axon XC RL, 100 mm
Kliky: Shimano FC-M625 38 / 24
Brzdy: Shimano BR-M396, 180 mm
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano SLX
Kazeta: Shimano HG 50 11-36 (10)
Náboje: Shimano SLX
Ráfky: Remerx Magic 27,5"
Pláště: Schwalbe Racing Ralph Perf. 2,1"
Řídítka: Ritchey Comp 660 mm
Představec: Ritchey OE
Sedlovka: Ritchey OE
Sedlo: Apache Legend
Hmotnost: 12,25 kg (vel. 19", s pedály)
Cena: 30 990 Kč

 

Galerie Apache Manitou 27,5" A1

datum: 27.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign