cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test kola Apache Hawk 29" A3

Když domácí Apache na podzim loňského roku představil svou novou kolekci, oslovila nás nejen skvělými elektrokoly, ale i řadou hodně povedených, kompletně inovovaných hardtailů, sportovně i závodně zaměřených. Na praktické vyzkoušení některé z těchto novinek jsme se zkrátka těšili, a vůbec nevadí, že se v případě prvního testu z kolekce Apache 2016 jedná o cenově dostupný bike. Naopak jsme to uvítali, neboť s cenovkou pětadvacet tisíc korun nabídne hodně pověstné „muziky", neboli dnes tolik žádaný, velmi lákavý poměr cena/výkon. Krásně zpracovaný rám, líbivá grafika i červeno-bílá kombinace, k tomu perfektně zvolená geometrie a v neposlední řadě skutečně funkční osazení – zde se prostě nedá sáhnout vedle, a jestliže přemýšlíte o devětadvacítce na novou sezónu, model Hawk 29" A3 vám stoprocentně doporučíme.


Třetí nejvýše postavená devětadvacítka v hierarchii kolekce Apache vsadila na vyloženě sportovní notu, o čemž ostatně vypovídá již výrazný sloping rámu a pocitově nepříliš dlouhý rozvor zajišťující příjemnou porci ovladatelnosti. Ale abychom nepředbíhali, nejprve si představíme bike jako celek. Jeho základem se stal rám svařený ze zajímavě profilovaných trubek ze slitiny 6061. A sice rám tvářící se i přes použití největšího průměru kol až nečekaně kompaktně, na čemž má zásluhu třeba plynulý přechod horní trubky do sedlových vzpěr. Nemůže chybět atraktivně tvarovaná výztuha mezi horní a sedlovou trubkou, dále zřetelný průhyb sedlové trubky a v neposlední řadě krásně vymodelované profilace horní i spodní trubky. Jednotlivé rámové partie jsou vytvarovány s ohledem na výslednou torzní tuhost, která je i při vyloženě silovém záběru jedním slovem vynikající. Je to zčásti určitě i zásluhou snížené rámové stavby a vyššího profilu řetězových vzpěr, takže k finálnímu přenosu energie nelze mít jakoukoli připomínku.
Rám je kombinací atraktivního tvarování a čisté funkce, jež doslova sálá ze zcela přímých ramen zadní stavby a bytelných můstků, stejně jako z mohutně působící partie hlavy s kónickým tvarováním. Nepřehlédnutelné je provedení patek, na levé straně samozřejmě s Post Mount úchytem brzdového třmenu. V případě středového pouzdra bylo vsazeno na závitovou klasiku a slovo „standardní" lze použít i při popisu kompletně vnějšího vedení lanek či hadice zadní brzdy. Jako celek však rám působí o dost luxusněji, než co by napovídala cenovka kola.


U komponentů bylo vsazeno na klasiku dané kategorie. Pružinovou přední vidlici Suntour XCR se stovkovým zdvihem, lockoutem na korunce a 32mm šířkou vnitřních noh doplňuje osvědčená kombinace Deore/SLX. Logo Shimano nalezneme rovněž na brzdách BR-M396, pro navýšení účinnosti standardně doplněných kotouči průměru 180 mm. Líbila se nám kola postavená na „centerlock" nábojích a ráfcích Remerx Sting 29", obutých do osvědčených plášťů Schwalbe Smart Sam. Jejich vzorek je dobrým kompromisem nabízejícím slušné odvalování na tvrdém podkladu a současně dostatečný záběr v terénu.

Hawk, příjemný sportovec

Výrazný sloping a sestava podložek pod představcem se v „továrním" nastavení postarají o vyloženě komfortní posed, který jistě někteří uživatelé uvítají. My jsme naopak většinu podložek již tak nějak automaticky přesunuli nad představec a výrazně snížená pozice řídítek okamžitě nabídla sportovní svezení s příkladnými vlastnostmi ve výjezdech, aniž bychom kolu citelně ubrali na jistotě ve sjezdech. Asi je zbytečné stále znovu a znovu opakovat to o velkých kolech, která všechno přejedou, vyjedou i sjedou, i když jako charakteristika dobře postavené devětadvacítky je to vlastně nejvýstižnější. Nám u testovaného biku nejvíce vyhovovala geometrie, jež je naladěna přesně tak, aby dokázala vyhovět těm jezdcům, pro něž je hardtail za pětadvacet tisíc koncipován. Jízdní stabilita a schopnost držet přímý směr i v pomalejších rychlostech je zde doplněna ničím nerušenou chutí zatáčet. Na točité trati Hawk působil až nečekaně agilně, a teprve ostré, utahující se vracečky prozradily přítomnost největších kol a s nimi související celkové délky.

Testovaný model je zkrátka naladěn s preferencí ovladatelnosti, což nás u něho bavilo nejvíce. Přitom se jedná o klasicky stavěný XC bike pro široké spektrum potenciálních majitelů.
Výjezdy zvládá na jedničku, a to i ty hodně náročné, aniž by byla nutná vyšší škola jízdy. Výkonnostně laděná pozice jezdce společně s adhezní plochou plášťů jsou zkrátka nemalou výhodou. Ale i z kopce dolů stále převažuje pocit solidní stability a jistoty, dokonce, i když snížíme řídítka na minimum. Po rovině se bike ochotně proplétá zatáčkovitými pasážemi, stejně jako velmi spolehlivě drží přímý směr při rychlé jízdě krajinou. Akcelerace patří k průměru a jezdec celkovou hmotnost 13,85 kilogramu příliš nevnímá.
Pokud se zaměříme na práci komponentů, pak kultivovaností svého projevu příjemně překvapila vidlice, jež dokáže dobře využít většinu svého zdvihu, a vnější seřizování odskoku u ní funguje citlivě. Pouze páčka lockoutu na korunce by mohla být o něco větší, zvlášť chceme-li ji ovládat v zimních rukavicích.
Brzdy se předvedly tradičně v hodně dobrém světle a totéž platí o velmi tuhých klikách. Dvojpřevodník s rozsahem 38/24 a kazetou 11-36 bude pro většinu majitelů dostačující, takže zvolené převody bez připomínek. A jízdní komfort? Vedle solidně pracující vidlice mají na příjemném pocitu z kola zásluhu také vynikající sedlo Apache nebo anatomicky tvarované gripy. Jsou to sice zdánlivé detaily, ale právě díky podobným detailům Hawk 29" A3 skvěle padne do ruky a jízda na něm je velmi příjemná. Pochvalu zaslouží třeba i sériová montáž 400 mm dlouhé sedlovky.
Jako celek se nám testovaný model hodně líbil. Je ve všech směrech vyvážený a designově se tváří jako nekompromisní závoďák. Za pětadvacet tisíc zkrátka dobrá koupě.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alloy 6061
Vidlice: SR Suntour XCR 32 RL, 100 mm
Kliky: Shimano FC-M625 38/24
Brzdy: Shimano M396, 180 mm
Řazení: Shimano Deore 2x10
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)
Náboje: Shimano RM3050
Ráfky: Remerx Sting 29"
Pláště: Schwalbe Smart Sam 2.1"
Řídítka: Ritchey Comp Flat, 660 mm
Představec: Ritchey
Sedlovka: Ritchey
Sedlo: Apache Legend
Hmotnost: 13,85 kg (vel. 19", s pedály)
Cena: 24 990 Kč

Apache Hawk 29" A3

datum: 28.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign