Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Amulet 10,3 R

Zakomponovat hmotnost kola do jeho názvu, to rozhodně není špatný nápad. V případě modelu Amulet 10,3R bylo ale použito více zajímavých myšlenek, ať už konstrukčních či pouze designových. Amulet se vždy snažil, aby jeho kola byla na první pohled jiná, o modelech kolekce 2005 to platí stoprocentně. Typ 10,3R, který prošel naším testem, je toho jasným důkazem.

Vzhledem ke kompletní sadě Shimano Deore XT včetně kotoučových brzd a k vidlici Manitou Black jsme měli lehké pochybnosti o udávané hmotnosti kola 10,3 kilogramu. Po převzetí kola do testu a potřebném seřízení proto naše první kroky vedly k digitální váze. A výsledek? I když bez pedálů, váha 10,3 kilogramu absolutně odpovídá realitě!

Rám – základ úspěchu

Vzhledem k nízké váze kola je nutné vyzdvihnout výborný rám, jenž má na kvalitách kola lví podíl. Tepelně upravené duralové trubky se zeslabovanými stěnami se podílejí na nízké hmotnosti rámu, hmotnost ale není vždy vším. Amulet použil promyšlené profilace trubek, jimiž se mu podařilo namíchat skvělý mix spojující vysokou tuhost i slušnou schopnost absorbce rázů. Základním stavebním kamenem rámu typu 10,3R se stala spodní trubka s vysokým kapkovitým průřezem u hlavy a s výrazným horizontálním zploštěním u středu. Podobnou profilaci, i když v menším měřítku, má i horní trubka. Díky leštěné přední partii vyniká také hlavová trubka s výrazným kónickým rozšířením na obou koncích. Výztuha ve spoji spodní trubky s hlavovou je přivařena pouze zepředu a zboku, čímž dovoluje materiálu lehce pracovat a rozložit vysoký tlak, jenž je právě na tuto partii rámu kladen. Zaměříme-li se na detaily, bezchybně působí spojení horní trubky a vzpěr zadní stavby, které se na první pohled tváří jako jednodílné. Při výrobě došlo nejprve ke svaření právě těchto částí, poté se svar důkladně zabrousil a nakonec se prostrčila sedlová trubka a dokola se ovařila již bez následného začištění. Můžete namítnout, že je to maličkost, ale rozhodně potěší. Celá zadní stavba se vyznačuje výrazným esovitým zprohýbáním. Vidlice i vzpěry pozvolna mění svůj průřez od kruhového u patky až po obdélníkový na opačném konci. Doslova nádherné jsou na rámu zadní patky, jejichž tvar ještě podpořila stříbrná povrchová úprava. K dalším detailům patří horní i spodní frézovaný můstek. Ty svým tvarem připomínají spíš ementál. Čistit bahno zubním kartáčkem bychom z nich nechtěli, ale vypadají úžasně.

Mr. Black

Odpružená vidlice Manitou Black Super je skvělou volbou pro svou funkci i celkovou tuhost. Sto milimetrů zdvihu je přesně to, co tento Amulet potřebuje. Amulet nechce stavět jen lehká kola, ale také maximálně bytelná. Právě proto našel místo na modelu 10,3R Manitou Black, jehož celková torzní tuhost a tím pádem teoreticky i životnost jsou vysoké. Black se chová doslova sametově. Při váze jezdce okolo pětasedmdesáti kilogramů potřebuje tlak přibližně 150 psi, pak nabídne skvělou citlivost a zároveň se na něj můžete spolehnout i v technicky náročném těžkém terénu. Zpětný útlum ovšem doporučujeme nastavit spíš menší než větší, náš ideál byl při poloze páčky přímo dozadu, rovnoběžně s osou kola.

Od každého něco

V případě sady Deore XT se nedá udělat chyba. Vše funguje dokonale a na dualy si již většina jezdců postupně zvyká. Kotoučovky XT potřebují k zajetí krátkou dobu a tak i brzdy jsou během okamžiku připraveny vás zastavit téměř na místě.

Po rámu a vidlici jsou nejdůležitější součástí kola. Zde se šlo jasně po gramech, nebylo to ale na škodu. Ráfky Mavic XC717 Disc jsou lehké, zároveň ale velice tuhé. Příjemným překvapením bylo použití černých nerezových drátů DT zeslabovaných z 2 mm na 1,8 mm. Tady se daly jednoduše ušetřit peníze a Amulet to neudělal, to svědčí o jeho péči o zákazníka. Pláště Maxxis Fly Weight 330 patří mezi superlehké zboží, nicméně jejich nízká hmotnost není vykoupena horšími vlastnostmi. Ne že by tyto Maxxisy byly ideální na sněhu, i když i tam si s nimi zkušený jezdec poradí, v suchém tvrdém terénu ale doslova září. Skvěle se odvalují a mají výbornou akceleraci, pouze úbytek směsi v případě řídkého jemného vzorku je rychlejší.

U dalších dílů možná někoho překvapí na pohled nesourodý mix různých výrobců. Řídítka a představec Kore, sedlovka FSA, sedlo WTB a podobně. Pokud ovšem nemusíte mít na kole jedinou značku doplňků, zmiňované díly vám budou maximálně vyhovovat. Představec je vzhledem k velikosti rámu ideálně dlouhý i vzpřímený, navíc má pěkný tvar a nízkou hmotnost. Podobné je to i se sedlovkou FSA FR200, která je lehká a díky přímému zámku umožňuje jezdci šlapat víc pod sebe. Sedlo WTB Rocket V je oproti stejnojmenným předchůdcům o něco užší. Vysoká dávka komfortu mu ale díky solidnímu polstrování a vynikajícímu tvaru s výrazným středovým žlábkem zůstala i v inovované verzi.

Nasedat!

Již první metry jízdy na Amuletu 10,3R daly jasně najevo, že máme co do činění s výborným závodním kolem. Na skvělou akceleraci měly vliv tři faktory a sice nízká hmotnost kola, výborná tuhost rámu a superlehké pláště Maxxis s jemným nízkým vzorkem. Celková větší délka rámu je tím pravým pro závodní XC, posed přímo vybízí k rychlé jízdě terénem. Přes nataženější posed se konstruktérům díky více postavené hlavové trubce podařilo dosáhnout i výtečné ovladatelnosti kola. Ta sice může být pro méně zkušeného jezdce ze začátku překážkou, Amulet 10,3R je ale určen pro vyježděné závodníky a sportovní jezdce, ti jeho ovladatelnost a perfektní odezvu na korekci směru jednoznačně ocení. Testovaný Amulet byl stejně doma na rychlé tvrdé rovinaté trati jako v úzkém slalomu mezi stromy. Aby kolo ukázalo vše, co dovede, a to i na sněhu, přezuli jsme závodní letní Maxxisy za postarší hrubé Alligatory od Hutchinsonu. Váha a mrštnost kola se příliš nezměnily, rychlá jízda v zasněženém terénu byla ale najednou podstatně jistější. Amulet neukázal jedinou slabinu. Ochotně šplhal do prudkých kopců, aniž by se nadměrně zvedalo přední kolo. V rychlých sjezdech bylo kolo dobře ovladatelné, když ale přišla techničtější pasáž, vyloženě si libovalo. Odlepit Amuleta od země nebylo velké umění. Ve větší rychlosti stačilo trochu zatáhnout za řídítka a ležící kláda byla za vámi, ani jste nevěděli jak. Rám modelu 10,3R je hodně tuhý, nikoliv však extrémně. Podle našeho názoru nabízí ideální poměr mezi tuhostí a absorbcí rázů.

Zdá se, že vše podstatné již bylo napsáno. Amulet 10,3R je lehké, perfektně reagující kolo vhodné pro zkušenější jezdce. Cena necelých padesát tisíc je přímo úměrná jeho kvalitám. Považujete-li se za vyzrálého jezdce, Amulet 10,3R by vám mohl být dokonalým partnerem.

(red)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technická specifikace:

Rám: Superlite Alloy T6

Vidlice: Manitou Black Super Air 100 mm

Hlavové složení: integrované Ritchey

Kliky: Shimano Deore XT (22/32/44)

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Řazení: Shimano Deore XT Dual Control

Brzdy: Shimano Deore XT Disc

Náboje: Shimano Deore XT

Ráfky: Mavic XC717 Disc

Kazeta: Shimano Deore XT 11–34

Řídítka: Kore Race

Představec: Kore

Sedlovka: FSA FR200

Sedlo: WTB Rocket V

Pláště: Maxxis Fly Weight 1,95

Váha: 10,3 kg (bez pedálů)

Cena: 49 990 Kč

a              Úhel hlavy        70,5°

b             Úhel sedlové trubky                  73,5°

C             Horní rámová trubka                 577,0 mm

D             Délka sedlové trubky                 483,0 mm

E             Délka zadní stavby                 425,0 mm

F             Rozvor                1084,2 mm

datum: 20.03.05 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign