Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test kola Acstar Florida SX

Začátek cyklistické sezóny vyláká na silnice nejen ortodoxní vyznavače sportovního šlapání do pedálů, ale hlavně řady výletníků, pro něž je kolo příjemnou formou sportovního vyžití. Krosové kolo Acstar Florida je jedním ze zástupců vybavení pro rekreační až sportovní jezdce.
Cestovatelský základ
Kros Florida je postaven na duralovém rámu, který se na první pohled tváří dost masivně díky profilaci spodní rámové trubky. Rám z duralu Kinesis 6061 je až na spodní trubku z kulatých profilů. Zadní stavba má spodní ramena lehce prohnutá, horní vzpěry pak prohnutí postrádají, protože směrem k sedlové trubce přecházejí v monostay.
Jak ploché patky, tak monostay nepostrádají závity pro montáž nosiče nebo blatníků, které patří mezi nezbytný cestovatelský arzenál. Bowdeny jsou vedeny vespodu horní rámové trubky, takže celek nenarušují. Acstar je jedním z mála zastánců závitového hlavového složení, takže integrovaná hlava se dotahuje plochými klíči. Odpružená vidlice Suntour CR-8V tak má sloupek se závitem. Má sice regulaci tvrdosti pružení na obou nohou, ovšem postrádá lockout.
Uniformita
Kolo stejně jako ostatní modely této značky spoléhá na osazení komponenty jednoho výrobce. Tentokrát jde o díly Shimano, které jsou namíchány z jednotlivých sad. Řadicí páčky Alivio vypadají v chromovém designu trochu „kosmicky“, ale jejich funkčnost je s použitím v kombinaci s přehazovačkou Deore perfektní. Přesmykač C 102 je přímo z řady komponentů určených pro krosová a trekingová kola. Tato řada totiž využívá kliky s větším počtem zubů na převodnících, protože bikové velikosti by jednoduše nestačily, a jezdec by tudíž měl zbytečně vysokou frekvenci.
Brzdové čelisti Acera jsou i přes svůj „nízký původ“ perfektní a dobře se s nimi dávkuje brzdná síla. Posledním komponentem japonského giganta jsou náboje v základním provedení bez gumových prachovek. Ráfky MACH EXE mají dost vysoký profil, takže budou v terénu držet i při naložení kola bagáží. Pláště Kenda mají hladký střední profil běhounu, takže jsou vhodnější na silnici než do terénu. Boky sice mají záběrové špunty, ovšem v zatáčce na blátě příliš jisté nejsou. Široká střední plocha běhounu pak zaručí delší životnost.
Hurá na výlet
Osedlat kolo nemusí být tak jednoduché. Díky stavitelnému představci lze totiž s naladěním posedu doslova čarovat. Řídítka se dají totiž nejen naklápět kloubem představce, ale posouvat i vertikálně ve sloupku vidlice. Ze sportovněji „zalehnutého“ posedu tak lze přejít až k hodně vzpřímené poloze.
Rovná řídítka doplňují pro vyšší pohodlí rohy, které se dostanou ke slovu asi častěji. Pro vyšší komfort je použita odpružená sedlovka, která s pohodlným sedlem nabízí opravdu „kočárové“ svezení. Sedlo má měkké polstrování, ale sportovněji založení jezdci asi sáhnou po užším modelu.
Pro první jízdu jsme zvolili nastavení posedu spíše ve sportovnějším gardu a nechali představec vodorovně. Posed je přirozený a s využitím rohů se dá do pedálů slušně opřít. Tuhý rám sice neubírá jezdci energii, ovšem kolo je celkově spíše klidnější a nemá snahu příliš hbitě zrychlovat. Jízda je plynulá a velmi pohodlná díky měkčímu „posezení“.
V terénu pak přijde sedlovka vhod, protože užší pláště toho příliš neutlumí. Hodně nerovností pobere i přední vidlice, která je poměrně citlivá k malým i velkým nerovnostem. Pro jízdu v náročnějším terénu bychom doporučili výměnu plášťů za širší typ s hrubším vzorkem, aby lépe seděl a díky objemu se zlepšila průchodnost terénem. Při jízdě po silnici však ke kolu žádnou výtku nemáme. Ochotně zatáčí, dobře drží směr bez nějakých náznaků jankovitosti a ovládání je celkově stabilní.
Naopak s nastavením řídítek vysoko byl posed hodně vzpřímený. To svádí vyloženě k výletnímu tempu a kochání se krajinou. Určitě to bude vyhovovat všem, kteří se jedou „jen projet“ a nehledají žádný prostor k maximálnímu výkonu. V tomto nastavení je to prostě o maximálním pohodlí.
Ve stoupáních sice není záběr do pedálů příliš ideální, hlavně ze sedla, ovšem po rovině a z kopce je jízda pohodlná. Jedinou výtku máme k absenci lockoutu, ten by při jízdě ze sedla zabránil vidlici v propružování, a přidal tak trochu na výkonu.
Celkově patří Florida mezi krosy zaměřené více na pohodlí než švihovou sportovní jízdu a tento účel splňuje beze zbytku.
 
Plus komfort, nastavení posedu, tuhý rám
Mínus absence lockoutu
 
Technická specifikace
Rám: Kinesis Alu 6061
Vidlice: Suntour CR-8V 60 mm
 
Řazení: Shimano Alivio
Přehazovačka: Shimano Deore
Přesmykač: Shimano C 101
Brzdy: Shimano Acera
Kliky: Shimano
Náboje: Shimano
Ráfky: MACH EXE
Pláště: Kenda
Řídítka: TRX
Představec: TRX-stavitelný
Sedlo: TRX
Sedlovka: TRX-odpružená
Hmotnost: 14,25 kg
Cena: 10 990 Kč
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
datum: 10.04.07 - kategorie: Testy kol

Komentář:

 1. [1] kryton

  Dobrý bike sedlal jsem ho 3 roky a dostal odemě pořádně za uši, vylámané zuby na největším talíři ve předu mluví za vše. Můj styl moc výletnický rozhodně není a tak menší skoky a teréní vložky byly na denním pořádku. Kolo vše vydrželo nic se neulomilo ani neporouchalo, teda až na prohnutý ráfek od pařezu :)a občasné osmice. Nejhorší komponent na kole je vidlice, která pracuje dobře do doby než trochu víc vyskočíte. Po dopadu se ozve rána jako když se vám láme rám, ale to se jenom potkali obě strany vidlice která šla nadoraz (nějaká gumová vložka by to vyřešila). To je ale spíš problém mého jízdního stylu, který vyřešil až Norco Sasquatch :D

  09.02.08, 21:19:27
 2. [2] andrea

  Přesně tohle kolo jsem měla. Bohužel jen rok. V srpnu 2009 jsem dojezdila, protože mi ho nějakej kriplík ukradl. Ještě dnes mě to bolí, protože to kolo byla moje láska.
  Andrea, Ml. Boleslav

  15.09.09, 20:08:26
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign