katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Test kola 4EVER Injection

Matná barva a výrazně sportovní vzhled, to spojuje jak nejlehčí bike na českém trhu, tak krosové modely značky 4Ever, z nichž nejvyšší, Injection, prošel naším testem.

 

Třikrát a dost

Základem rámu je dural řady 6061 T6 s na krosové kolo trochu neobvyklým trojitým, tedy maximálním zeslabením trubek. Přesto se to ale nijak negativně neprojevilo na tuhosti rámu, ba právě naopak. Výraznější vejčité tvarování má jen spodní rámová trubka s u hlavy navařenou výztuhou. Horní trubka i zadní sedlové vzpěry mají kruhový průřez.
Profilace je ovšem velmi markantní u řetězových vzpěr, které jsou v místě průchodu pláště výrazně zúženy, aby se hned za ním zploštěly do téměř nepřehlédnutelné míry. Zadní ploché patky jsou standardního tvaru a nepostrádají závity pro montáž nosiče či blatníků, které doplňují závity nahoře na sedlových vzpěrách. Pro značku 4Ever jsou typické hranaté spojovací můstky zadní stavby, které ani zde nechybí.
Vedení bowdenů situované na spodní část horní trubky neruší celkový dojem a musíme pochválit i ochrannou samolepku proti odření laku na hlavové trubce. Jak jsme již zmínili, rám patří mezi středně tuhé, což se kladně projevilo hlavně při jízdě ze sedla. Geometrie je vhodně zvolena mezi položenou sportovní a vzpřímenou turistickou, takže není problém na kole vyrazit v trochu ostřejším tempu, aniž by se jezdec musel cítit příliš natažen.
Pozice řídítek je v přiměřené výšce a výraznější sloping rámu umožňuje s kolem dobře manévrovat. Do zatáček jde kolo ochotně, ale stabilně, takže není třeba jej nějak krotit, nebo naopak přemlouvat k zatočení. Ačkoliv jde o krosové kolo, osazení sadou LX a hrubšími plášti nám nedalo, abychom jej neprohnali v terénu. Tam je sice limitním zdvih vidlice, ovšem to platí pro všechny krosy. Naopak velmi příjemné se ukázaly pláště WTB Interwolf, které uměly komfort výrazně zvýšit a kromě tlumení rázů celkem solidně podržet i na hrubším povrchu. Přesto ale netrpěly vyšším valivým odporem, naopak patřily k těm rychlejším kouskům.
Jejich jemný vzorek je určitě přínosem v terénu, na asfaltu ovšem bude daní za jeho vodicí schopnosti trochu omezená životnost. Tlumení nerovností samozřejmě ovlivnila i vidlice Suntour NCX, jejíž krok je poměrně plynulý a dokáže leccos spolknout, samozřejmě myšleno mezi krosovými vidlicemi, kde patří k těm výrazně lepším. Její lockout se ovládá pohodlně a lze jej nastavit postupně, tedy jako regulaci komprese. V zamčeném stavu pak vidlice dovolí jen tři milimetry zdvihu.
Vyšší třída
Osazení krosového kola „elikskem“ je trochu nadstandard, navíc zde se jedná o zcela kompletní sadu včetně brzdových a řadicích pák Dual Control. Vidět kliky LX  Hollowtech II v provedení s plastovým krytem převodníků není tak časté, ovšem zde je to výrazné plus, protože ne všichni turisté chtějí vystavovat své kalhoty zubům.
Převodníky 26-36-48 jsou nutností, protože rychlá jízda po silnici by s bikovou klasikou nebyla nic moc. Co se řazení týče, nemáme k němu výhrady a přehazovačka s inverzním chodem fungovala celkem spolehlivě. Jako hodně ostrá se ukázala eliksková véčka na ráfcích Mavic. Brzdy nebyly jedovaté ve smyslu kousnutí se a následného smyku, ale postupně se k ráfku doslova lepily a byl cítit nárůst výkonu, což je čitelnější spíše u kotoučovek. 
K vyššímu osazení patří samozřejmě i kvalitnější doplňky, takže komplet řídítka, představec a sedlovka značky FSA dostal navíc sedlo Fi’zi:k Nisene Sport. To bylo díky Wing Flex bočnicím a masivnějšímu polstrování velmi pohodlné a mělo významný podíl na celkovém jízdním komfortu. Karbonová sedlovka FSA však příliš pružná nebyla, protože se jedná o model s duralovou vnitřní trubkou, který má z karbonu jen vnější obal. Přesto je to designově pěkný kousek, který krosu rozhodně dodává na exkluzivitě. Gripy WTB s měkkou směsí byly pohodlné, stejně jako tvar rohů ZOOM, které byly díky menšímu zahnutí řídítek méně sklopeny směrem k představci, ale to je jen o zvyku. Příjemným doplňkem je i košík Zéfal ve standardní výbavě.
Kdo si píchne injection?
Určitě turista-závodník nebo jezdec využívající všechny polní cesty a horší asfaltky k ostřejší jízdě. Povzbudivá injekce to bude pro krosové fajnšmekry, kteří chtějí pohodlný sportovní posed, kvalitní osazení a dobře ovladatelné kolo.
 
 
Technická specifikace
Rám: Dural 6061 T6 t.b.
Vidlice: Suntour NCX
Kliky: Shimano Deore LX
Brzdy: Shimano Deore LX
Řazení: Shimano Deore LX Dual Control
Přehazovačka: Shimano Deore LX
Přesmykač: Shimano Deore LX
Náboje: Shimano Deore LX
Ráfky: Mavic A119
Pláště: WTB Interwolf 700-38C
Sedlo: Fi’zi:k Nisene Sport
Sedlovka: FSA
Představec: FSA
Řídítka: FSA
Hmotnost: 12,2 kg
Cena: 24 999 Kč
Geometrie
A Úhel hlavy 71°
B Úhel sedlové trubky 74°
C Horní rámová trubka 559 mm
 Horní trubka vodorovně 575 mm
D Délka sedlové trubky 470 mm
E Délka zadní stavby 440 mm
F Rozvor 1 082 mm
G Hlavová trubka 128 mm
 
datum: 16.10.07 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign