cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Head X-Rubi Lady

Model X-Rubi s přídomkem Lady je druhým nejvýše postaveným dámským bikem v nabídce značky Head, nad ním již nalezneme pouze špičkový karbonový topmodel Trenton Lady, s neotřelými konstrukčními prvky rámu. Zatímco zmíněný karbonový hardtail je adresován primárně závodnicím, námi testovaný model je se svou cenovkou 21 590 korun určený široké skupině jezdkyň – od těch sportovních až po náročné cykloturistky. Samotný design s růžovo-bílou grafikou a příjemně zkrácený posed nenechají nikoho na pochybách, že je X-Rubi Lady určen výhradně něžnému pohlaví. Tomu byly ostatně přizpůsobeny veškeré detaily, mezi něž patří doslova rozmazlující sedlo, anatomicky tvarované gripy či výrazný průhyb řídítek zkracujících posed. Zde zkrátka nebylo vůbec nic podceněno. Za promyšlenou považuji i volbu plášťů Schwalbe Smart Sam v šířce 2,1 palce. Toto obutí při vyšším tlaku slušně uhání po asfaltu a přitom v terénu dokáže až nečekaně podržet na členitém podkladu. Když už jsme u kol, zde bych se na chvíli zastavila. Značka Head totiž testovaný model nabízí hned ve dvou provedeních, a to s 27,5“ nebo 29“ průměrem. V případě „sedmadvacítek“ ve velikostech 41, 46 a 51 centimetrů, s většími devětadvacítkami pak s rámy o výšce 44, 48 nebo 52 centimetrů. Sympatické je za prvé velikostní rozmezí, kdy je X-Rubi Lady určeno bikerkám s výškovým rozsahem postavy od nějakých 160 do 185 centimetrů, což je skutečně nadstandard. A za druhé se mi líbí, že sám výrobce částečně předurčuje, jaký průměr kol je vhodný pro kterou postavu, tedy že 160 cm vysoké cyklistce nenutí devětadvacítku. Lidé od Headu zkrátka při stavbě kol nic nepodceňují, což platí také o nabízených převodech a dalších aspektech.

Naším testem prošla 29“ varianta modelu, a to v prostřední velikosti 48 cm. Samotný rám nese typické konstrukční prvky značky, respektive osvědčené řady X-Rubi, již v pánské části kolekce zastupuje pětice verzí. Jedním z těchto prvků je výrazný sloping, kdy horní trubka při pohledu z boku téměř plynule přechází ve snížené sedlové vzpěry zadní stavby, a nechybí rozpěra mezi horní a sedlovou trubkou. U Headu si vyhráli s profilacemi trubek, kdy spodní takřka po celé své délce využívá trojúhelníkový průřez s lehkým předním zahnutím. V případě horní se mohutný šestiúhelník (vpředu u hlavy) směrem dozadu výrazně zeštíhluje a především zplošťuje. Sedlová trubka s vnějším průměrem 34,9 mm je robustní a i v největších velikostech zaručuje rámu dokonalou tuhost. Velmi netradičním prvkem je provedení středového pouzdra, jež není obyčejnou trubkou se závity uvnitř, jak jsme normálně zvyklí. Zde použité pouzdro má z bočního pohledu profil kapky, a pakliže se podíváme zespodu, zjistíme důvod. Dolní trubka je zde lehce přesazena a právě v tomto místě z ní vystupují jak řadicí bovdeny, tak hadice brzdy. Z mého pohledu se jedná o perfektně promyšlený detail, jejž s otevřenou náručí uvítají všichni mechanici, kteří jednou budou bovdeny měnit za nové. Mezi pěkné detaily náleží třeba i tvar zadních patek s Post Mount úchytem brzdy situovaným „dovnitř“ zadní stavby. Snížené nepojení sedlových vzpěr, mimochodem doplněných o pěkně tvarovaný můstek, zde má vedle estetické i svou praktickou úlohu, neboť by mělo navýšit schopnost pohlcovat rázy.

Pro dámy to nejlepší

Hmotnost testovaného biku ve velikosti 48 je 14,3 kilogramu, na jízdním dojmu se však podílí celá řada důležitějších aspektů. Nejzásadnější je samozřejmě geometrie, která se podařila naladit k mé maximální spokojenosti. I přes použití největšího průměru kol je X-Rubi Lady až nečekaně dobře ovladatelný bike zatáčející na brnknutí prstu. Je to zkrátka příjemný společník pro točité pěšiny a jeho schopnosti jsem uvítala i na Singltreku, kam mě kamarádi na začátku září vytáhli. Kolo bezvadně proplouvalo klopenými zatáčkami a užívala jsem si s ním terénní hupy. Byla jsem ale zvědavá, zda bude podobně dobře použitelné i v klasickém „přírodním“ terénu. Head určitě nezklamal, velká kola jako by se postarala za mě, úplně sama, snad o polovinu věcí. Do výjezdů, a to i těch dost kamenitých, šplhal naprosto nekompromisně a skoro jsem se nemusela snažit o ideální rozložení hmotnosti. Ve sjezdech mě pak překvapil pocit stability, a to prakticky v jakékoli rychlosti. Zkrátka u kola, které se od prvních metrů tak ochotně proplétalo zatáčkami a kličkovalo mezi stromy, jsem se zpočátku trochu obávala, aby nepůsobilo zbrkle v případě jízdy přímým směrem. Realita byla však taková, že ani v prudkých stojkách jsem se nemusela vyloženě snažit o jízdu rovně a s přibývající rychlostí se pocit stability ještě stupňoval. Přesně takové naladění geometrie mi maximálně vyhovuje a u testovaného Headu jsem jej okamžitě našla. Posed je tak akorát dlouhý – tedy ani ryzí závoďák, ani paní starostová. Svůj díl na příjemné a hlavně přirozené jízdní pozici má mimo jiné tvar řídítek, jež jsou zahnuta směrem k jezdci (v tomto případě jezdkyni) a současně mají náznak vlaštovek, tedy mírné zvednutí konců vůči středu.

K osazení není moc co dodat, pracovalo bezchybně. Jistě že by se mi více líbila vzduchová vidlice, nicméně pružinový model Suntour XCM je vzhledem k cenovce kola rozumnou volbou. A byť nevyniká supercitlivostí zkraje chodu, je prakticky bezúdržbový a disponuje jednou z úplně nejlepších páček dálkového lockoutu, s jakou jsem se kdy setkala. Hydraulické kotoučovky Auriga mají do ruky příjemné páčky a jejich výkon byl úplně bezproblémový. Také trojici převodníků s rozsahem 40-30-22 považuji za naprostý ideál, a to nejen u holčičího biku, ale tak nějak všeobecně. V tomto případě se nemůže stát, že by nám nějaký převod scházel, ať už do rychla, či naopak do pomala. Řazení a oba měniče ze sady Deore jsou dokonale funkční a osvědčenou klasikou. Absolutorium si ode mne odnáší již zmíněné sedlo Head a příjemné gripy, stejně jako provedení bílo-růžové grafiky. Takhle by měl vypadat správný dámský bike. :-)

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alu 6061 TB

Vidlice: SR Suntour XCM RL DS, 100 mm

Kliky: SR Suntour XCM 40/ 30/ 22

Brzdy: Tektro Auriga, 180/ 160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG 50 11-36 (10)

Náboje: Head

Ráfky: Remerx Disc NB

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,1“

Řídítka: Head

Představec: Head

Sedlovka: Head

Sedlo: Head

Hmotnost: 14,3 kg (vel. 48, s pedály)

Cena: 21 590 Kč

 

 

Ceny produktu   Head X-Rubi Lady srovnáte na Zboží.cz

datum: 04.02.18 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign