cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

TEST, Head X-Rubi III 29

„Chtěl bych nějakou slušnou devětadvacítku s cenou tak do pětadvaceti tisíc“, to je poměrně častý požadavek nejednoho zákazníka. Jednu takovou zde pro vás máme, na její spodní trubce najdeme nepřehlédnutelné logo Head a nese název X-Rubi III. A dokonce tento bike můžete mít ve shodné specifikaci jak s koly průměru 29“, tak i 27,5“. Počítat můžete s robustním rámem a skvěle funkčním osazením čítajícím spolehlivé díly Shimano a vzduchovou vidlici Rock Shox s dálkovým lockoutem. Testovaná devětadvacítková varianta je pak v mnoha ohledech typickým zástupcem své kategorie a nabízí skoro až neotřesitelnou jízdní stabilitu a schopnost velmi dobré prostupnosti hodně členitým terénem plným nástrah v podobě kořenů či kamenů. Snad vyjma trochu těžších plášťů na tomto kole budete jen těžko hledat slabiny – jinými slovy: za nějakých pětadvacet tisíc se rozhodně jedná o dobrou koupi.

Základem kola je duralový rám s výrazným slopingem a zdařilými profilacemi trubek navyšujícími celkovou tuhost při záběru. Ta je totiž v reálu naprosto fantastická a projeví se nejen při silové jízdě ze sedla, ale i při naklopení kola do zatáčky. Přítomnost pevné přední osy je v tomto směru nemalou výhodou, stejně jako bytelnost obou kol. Pokud se však vrátíme k samotnému rámu, nelze přehlédnout poměrně nízkou kónickou hlavu, dále biaxiální profilaci dolní trubky a lehký průhyb té sedlové. Tím byl docílen nejen dostatek prostoru pro zadní plášť, ale především tak mohla být zkrácena zadní stavba. Naopak přední trojúhelník se pocitově jeví trochu delší, což bylo kompenzováno kratším představcem (v testované velikosti rámu 48 byl dlouhý 85 mm). Výrazný sloping pak optickou délku předního trojúhelníku ještě navyšuje, k povedeným detailům patří třeba barevnou linkou podpořený plynulý přechod horní trubky do sedlových vzpěr zadní stavby. Ta vsadila na stylistickou čistotu a její ramena bez jakéhokoli esovitého zakřivení jsou doplněna tvarově zajímavými můstky a bytelně vyhlížejícími patkami. Právě patky jsou typické tím, že se tváří skutečně robustně, ale na jejich zadní straně najdeme vybrání materiálu pro odlehčení. Nepřehlédnutelná je především rozpěra na levé straně, rozkládající tlak od brzdového třmenu, a pak samotný Post Mount úchyt, který je vyřešen velmi čistě. Pochvalu zasluhuje rovněž vnější vedení nepřerušených bovdenů řazení.

Osazení je voleno s ohledem na co nejlepší poměr cena/výkon, ale samozřejmě s důrazem na spolehlivost. Potěší kotoučové brzdy Shimano, byť se jedná o levnější OEM modifikaci. Nadstandardem je 180mm přední kotouč zvyšující brzdnou účinnost, ale třeba i zadní měnič Deore XT, který ve třídě pětadvacetitisícových kol nebývá často k vidění. Kliky Shimano s mnohohrannou středovou osou Octalink také chválíme, stejně jako přítomnost tří převodníků. Kola jsou stavěna vyloženě s ohledem na robustnost a jsou jedním ze zásadních dílů, díky čemuž si dovolíme bike s klidem doporučit třeba i sto dvacet kilo těžkému jezdci. Vyšší profil kalíškovaných ráfků, náboje Deore s uchycením kotoučů Centerlock a dvaatřicet černých nerezových drátů jsou sázkou na jistotu. To samé platí u plášťů Schwalbe Smart Sam, jejichž vzorek se neztratí ani v lehce rozbahněném terénu, a přitom na asfaltu se díky téměř souvislému středu velmi dobře odvaluje, použijeme-li trochu vyšší tlak. Snad jen hmotnost plášťů kolu trochu ubírá body na celkové akceleraci, která tak patří k průměru své třídy. Ale pláště jsou právě tím komponentem, s jehož výměnou po nějakých dvou tisících kilometrech většina z nás počítá, takže bychom ve volbě trochu těžšího sériového obutí neviděli problém.

Příjemné svezení

Head X-Rubi III 29 je přesně tou devětadvacítkou, u níž vyniknou pozitiva dané koncepce spojená se schopností poprat se i s hodně členitým terénem, aniž by majitel oplýval vyloženě vytříbenou jezdeckou technikou. Jednoduše řečeno – tento bike zvládá vyjet hodně prudké stojky, a stejně tak ve sjezdech příkrých pasáží si stále zachovává takovou porci jistoty až neohroženosti, že bude jezdec vyzdvihovat dovednosti největšího průměru kol bezmála do nebes. Dokonce i v zatáčkách si vede obstojně a přes delší rozvor nemá v točitých pasážích problémy, byť nejsou rozměry kola zrovna malé. To však majitel ucítí spíše při nesení kola po schodišti činžáku, nežli při jízdě samotné, takže geometrie zasluhuje pochvalu. Hodně se nám líbila nadstandardní sestava podložek pod představcem – takže následná variabilita posedu je hodně příjemná, ať už budeme preferovat jízdní komfort, či vyloženě sportovnější pozici. S tou nemá Head problém, nízká hlavová trubka je v tomto směru výhodou. Nám více vyhovovalo nastavení vzpřímenější pozice, která je komfortní i při celodenní jízdě, a přitom znatelně neubírá kolu na vrchařských schopnostech. Současně ani vyloženě prudké padáky nebyly se sériově nastaveným posedem nepřekonatelné.

Akcelerace 13,6 kilogramu vážícího biku logicky neoslní, ale po výměně plášťů za lehčí se touha zrychlovat výrazně zlepší. Za dvacet pět tisíc korun lze ale těžko sehnat lehčí devětadvacítku. Nás však primárně mile překvapila celková ovladatelnost v pomalejších rychlostech, kde vynikly krátký představec a páka velmi příjemně tvarovaných řídítek. Head neprotestoval třeba ani proti jízdě po zadním, takže pokud jste až dosud měli pocit, že devětadvacítka střední třídy musí být vždy jízdně nudná, není to pravda. Jízdní přednosti testovaného kola jsou však trochu někde jinde. Za jeden průměrný měsíční plat vám bude X-Rubi III 29 spolehlivě sloužit dlouhé roky, můžete s ním vyrazit na trať bikemaratonu nebo se jen tak toulat krajinou. Pohodlí zajištěné funkční vidlicí i velmi komfortním sedlem a k tomu stabilita nabízející za všech okolností příjemný pocit z vyloženě přátelské povahy kola jsou téměř k nezaplacení.

 

 

 

 

 Technická specifikace

Rám: Alu 6061 HT TB

Vidlice: Rock Shox XC32 Air, 100 mm

Kliky: Shimano FC-M523 40/30/22

Brzdy: Shimano M396, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: NB XG5 29“

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,25“

Řídítka: Head 720 mm

Představec: Head

Sedlovka: Head

Sedlo: Head (Velo)

Hmotnost: 13,6 kg (vel. 48, s pedály)

Cena: 24 590 Kč

 

 

datum: 19.06.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign