katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Test, HEAD X-Rubi II

Devětadvacítkový hardtail X-Rubi je klasikou v nabídce Headu a námi testovaná varianta se římskou dvojkou na konci a s cenovkou 21 990 korun dokazuje, že tato světově proslulá značka má co nabídnout i obyčejným hobby jezdcům, kteří nejsou ochotni do kola investovat mnoho desítek tisíc. Bike se navíc může pochlubit příjemnou geometrií, bezvadně fungujícím osazením a v neposlední řadě i charakteristickým designem. Obrovské logo HEAD na spodní trubce nás prostě baví.

Duralový rám ze slitiny 6061 s dvakrát zeslabovanou stěnou trubek vsadil na výrazný sloping se šikmou rozpěrou mezi horní a sedlovou trubkou, což je ostatně spojovací znak celé série X-Rubi. Samotná geometrie je pak jakýmsi zlatým středem – v této kategorii se nevyplatí příliš experimentovat a výsledkem je hodně přátelský projev, který dokáže nadchnout příkladným vedením směru a komfortním, o něco vzpřímenějším posedem. Nadstandardní prostor pro manévrování nad rámem přijde vhod nejen v techničtějším terénu, ale především v okamžiku, stojíme-li obkročmo nad kolem. Současně však dostatečnou sportovnost posedu navyšuje mírně zahnutá sedlová trubka, posunující těžiště trochu více k zadnímu kolu, což maximálně oceníme ve sjezdech. Naopak, šplháme-li se do prudkého výjezdu, podpoří naše snahy o dokonalou trakci 29“ kola s osvědčenými plášti Schwalbe Smart Sam, tendence k nežádoucímu zvedání předku jsou ze své podstaty redukovány již samotnou 29“ koncepcí.

 

 

Zpět ale k rámu a jeho konstrukci, kde zaujme proměnný profil spodní trubky, přecházející od pagodovitého průřezu vpředu u hlavy až po horizontálně zploštělý šestiúhelník bezprostředně před středovým pouzdrem. Vyspělé hydroformní tvarování je nejvíce patrné u horní trubky, jež se směrem vzad výrazně zeštíhluje, aby při bočním pohledu plynule přecházela ve snížené napojení sedlových vzpěr, doplněných o efektní horní můstek. K dalším typickým prvkům X-Rubi patří provedení zadních patek, které od osy náboje výrazně klesají, aby na levé straně dokázaly obsáhnout Post Mount úchyt brzdy a především, aby na straně opačné co nejvíce oddálily řetězovou vzpěru od řetězu, čímž se předchází nežádoucímu vzájemnému kontaktu při otřesech ve sjezdech. Z vyložených detailů nemůže chybět kónický vnější tvar hlavy nebo třeba kompletní vnitřní vedení veškeré kabeláže, tedy včetně té od hydrauliky brzd. Absenci pevných os nepovažujeme za negativum, v této třídě určitě nejsou povinné, a z hlediska celkové tuhosti se X-Rubi i bez nich řadí na špičku své kategorie.

Vyvážené osazení i celkový projev

Oboje jsme již lehce nakousli, tak nejprve k osazení. Sázka na převládající sadu Deore, doplněnou o dvojpřevodník na klikách Suntour XCM a o dostupnější „OEM“ brzdy Shimano MT200, je zárukou perfektní funkce. Převodový rozsah s „dvojplackou“ 36-22 bude pro většinu hobby jezdců dostačující, i když osobně bychom zde ještě radši viděli velký převodník s osmatřiceti zuby. Preciznost změny převodu si v ničem nezadá s dražšími komponenty, což platí také o ergonomii řadicích a brzdových páček. Přesmykač sice nevyznává konstrukci Side-Swing a namísto toho vsadil na spodní tah, ale i tak není k jeho ovládání třeba větší síla. Brzdný výkon je vpředu navýšen 180mm kotoučem, a ani k brzdám proto nemůžeme říct jediného křivého slova.

Komponenty s logem HBC patří do portfolia Headu a tuto trojici písmen najdeme na příjemně tvarovaných a hlavně ideálně širokých řídítkách (720 mm), dále na moc pěkně provedeném představci nebo sedlovce. Jedničku s hvězdičkou si odnáší sedlo s logem Head, které nabízí přímo rozmazlující komfort a kombinace tvaru s ideální mírou polstrování jsou zde luxusně namíchány. Trochu nám chyběla jen ochrana boků sedla proti prodření v případě pádu nebo nešetrného opírání kola o hrubou fasádu.

Určitým konzervativcem zůstává Head ve volbě obutí, kdy použil pláště šířky 2,1 palce. To samozřejmě navyšuje sportovnost kola a redukuje pro akceleraci celkem klíčovou obvodovou hmotnost, nicméně širší pláště by zajistily ještě lepší adhezi a pohlcování otřesů – vždy bývá něco za něco, ovšem dva-jedničky zde určitě dávají smysl. Celková hmotnost kola 13,9 kilogramu ve zkoušené velikosti 48 ničím nevybočuje z průměru.

 

Samostatnou kapitolu představuje vidlice Suntour XCR32 Air se stovkovým zdvihem. Vzduchová koncepce nabízí přesné naladění tuhosti v závislosti na váze jezdce, pochvalu zaslouží také vynikající torzní tuhost a především samotný chod. Právě cenově dostupnější modely vidlic ušly v posledních letech kus cesty a bývá to znát na mnohem kultivovanějším projevu, než jak tomu bylo v minulosti. V případě této konkrétní vidlice to znamená nejen slušnou citlivost zkraje zdvihu, a to již během prvních kilometrů bez jakéhokoli zajetí, ale hlavně velmi jemný, skvěle tlumený doraz zpětného chodu. Obrovskou devízou Suntouru je také provedení páčky dálkového lockoutu, která je z našeho pohledu mnohem lepší než u mnoha prémiových výrobců odpružení.

Na závěr testu se opět vrátíme k jízdnímu projevu. Pokud jsme psali, že v případě geometrie výrobce příliš neexperimentoval, neznamená to, že by bike nešel s nejnovějšími konstrukčními trendy. Naopak, X-Rubi II je čistokrevný sportovní hardtail jedenadvacátého století – naladěním délky předního trojúhelníku, hlavového úhlu i předozadní pozice jezdce je z našeho pohledu ideálem z hlediska univerzality. Na rovinách si užíváme nepříliš natažený posed, ve sjezdech pocit perfektní stability a ve stoupáních pak dojem, že kolo dělá hodně věcí za nás. K tomu si můžeme připočítat i nadstandardní variabilitu posedu, danou množstvím podložek pod představcem. Tolik tedy k hardtailu X-Rubi II, jenž je nabízen ve dvou různých barevných kombinacích.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Tabulka:

Rám: alloy 6061 DB HT

Vidlice: Suntour XCR32 Air RLR, 100mm

Kliky: SR Suntour XCM-D, 36-22

Brzdy: Shimano BR-MT200, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore (2x10)

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG50, 11-36

Náboje: HBC 32h

Ráfky: Remerx RXR

Pláště: Schwalbe Smart Sam 2,1“

Řídítka: HBC Pro, 720 mm

Představec: HBC Pro

Sedlovka: HBC Pro

Sedlo: Head

Hmotnost: 13,9 kg

Cena: 21 990 Kč

 

 

datum: 27.01.20 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign