cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Head Trenton III

Rakouskou značku Head asi není nutné představovat. Její druhý nejluxusnější 29“ hardtail s cenovkou 76 990 korun, samozřejmě z kolekce 2016, vsadil na novinku od Sramu – tedy na systém pohonu 1x11 s označením GX. Karbonový rámový základ je pak naprosto totožný s topmodelem spoléhajícím na kompletní sadu XTR a upside-down vidlici Rock Shox RS 1. Testovaný bike je z hlediska použitých komponentů sice o maličko střídmější, ale s hmotností 10,75 kilogramu (velikost 48 včetně pedálů) nabídne i tak příkladné zrychlení a je laděn na závodní notu. My jsme jej důkladně otestovali v podzimním terénu a od prvních metrů si získal naše sympatie. A to nejen precizně zpracovaným rámem a skvěle funkční vidlicí RS SID.

Pokud mluvíme o rámu samotném, tak zde vynikla maximální snaha konstruktérů o skloubení tuhosti a schopnosti tlumit otřesy. Právě v tomto ohledu jsou totiž mezi současnou produkcí největší rozdíly a požadovaný ideál není zdaleka vždy dosažen. Zkrátka „namíchání“ vrstev a orientace uhlíkových vláken tak, aby výsledná torzní tuhost nebyla na úkor jízdního komfortu a finální hmotnosti, je nemalou alchymií – zvlášť v případě, kdy nemá samostatný rám stát padesát nebo i více tisíc. Trenton je v tomto ohledu blízko ideálu, kdy jeho torzní tuhost a imunita vůči kroucení při silové jízdě patří k lepšímu průměru ve své třídě, a ani z hlediska absorpce otřesů jsme si neměli na co stěžovat. Když k tomu přidáte zdařilou geometrii, upřednostňující ovladatelnost před neotřesitelnou stabilitou, máme přes sebou bike nabízející rychlost i radost z jízdy.

Konstrukce rámu vsadila na hodně výrazný sloping, u něhož se horní trubka směrem dozadu značně zplošťuje a rozšiřuje, aby plynule přešla v sedlové vzpěry zadní stavby. K dalším znakům rámu patří poměrně mohutná spodní trubka a nepřehlédnutelně vytvarovaná partie hlavy, do níž ústí bovden řazení i hadice zadní brzdy. A byť v případě boční hrany, jež přechází z horní trubky do té hlavové, jde hlavně o efekt, ostatní prvky rámu jsou přizpůsobeny primárně funkci. To platí jak o zahnuté sedlové trubce, tak o provedení sedlových vzpěr zadní stavby, jež jsou dole znatelně přesazeny za samotné patky. Dané řešení dovolilo vzpěry trochu více „položit“, a tím je zadní stavbě jako celku zajištěna lepší schopnost pohltit rázy. Samozřejmě nemohou chybět obě pevné osy nebo Post Mount úchyt zadní brzdy situovaný na levou řetězovou vzpěru. Nám se líbilo, že ačkoli jde rám konstrukčně s modernou, tak středové pouzdro je použito klasické - závitové. Sympatické je rovněž provedení zadní stavby, kdy je v okolí pláště více než dostatek místa pro případné nabalení bláta. Na rámu nemohou chybět ani nalepené plíšky chránící karbon při zasukování řetězu.

Rychle, ale zábavně!

Již první kilometry jasně ukázaly, že se s testovaným bikem pobavíme více, než tomu bývá u většiny pravověrných, závodně orientovaných 29“ hardtailů. Pocitově nepříliš dlouhý přední trojúhelník, sedlovka se skoro neznatelně přesazeným zámkem, pouze 90mm představec a 710 mm široká řídítka – zde musí mít ovladatelnost jasně navrch i přes přítomnost 29“ kol. Jízdní pozice proto rozhodně není závodně natažená, ale je někde na pomezí výkonnostního a trailového posedu. V prudkých výjezdech sice nelze počítat s naprosto neotřesitelným přítlakem předního kola k podkladu jako u některých „typických“ devětadvacítek, ale je to více než jen vyváženo zmíněnou ovladatelností i podstatně větší jistotou ve sjezdech. Pořád se navíc jedná o devětadvacítku nabízející skvělou adhezi a vynikající prostupnost terénem, kdy velká kola jednoduše převalí celou řadu překážek. Na rozdíl od mnoha přímých konkurentů však Trenton III nabídne něco navíc, co opět souvisí s výše zmíněnou ovladatelností. Pokud s ním totiž dojedete k překážce, poměrně snadno na ni nadhodíte přední kolo a s trochou šikovnosti pak nad tento terénní schod jednoduše vyjedete. Jen je třeba trochu pracovat s těžištěm. Při rychlé jízdě po vašem oblíbeném singletracku využijete k odrazu každý zlom cesty a rádi odlepíte kola od země. Tato devětadvacítka ovšem neprotestuje ani proti bunny-hopu, zkrátka rozdává zábavnost plnými hrstmi. Faktor „radost z jízdy“ zde dominuje, a to přesto, že se stále jedná o závodně laděný 29“ XC bike s vynikající akcelerací. Jediným malým ústupkem je zmíněná nutnost práce s těžištěm v prudkých stoupáních, na niž si mnozí majitelé největšího průměru kol možná odvykli. Ve sjezdech a techničtějších pasážích ale budete stoprocentně rádi, že lidé od Headu naladili bike právě takhle.

Jízdní komfort je opět parádní disciplínou testovaného stroje, a to přes použití poměrně mohutné duralové sedlovky. Instalace karbonové by pohlcování otřesů samozřejmě ještě navýšila, ale není to třeba. Vidlice Rock Shox SID s lockoutem na řídítkách pak nabídla doslova „máslovitý“ chod, a to v nejlepším možném významu tohoto přívlastku. Zkrátka byla velmi citlivá a příkladně hospodařila se svým 100mm zdvihem.

Z dalších dílů chválíme (pokolikáté už?) práci brzd SLX a hlavně chod řazení Sram GX 1x11. Ten je oproti Shimanu maličko tvrdší, ale velmi přesný, s příjemnou ergonomií i pracovní dráhou páček. Lehké převody zde chybět nikomu nejspíš nebudou, snad jen ten nejtěžší 34-11 může být pro některé závodníky preferující rychlost málo „těžký“. Ale jde částečně o zvyk.

Kola DT Swiss X1900 Spline představují podobnou sázku na jistotu jako použité pláště Rocket Ron. Chválu si neodpustíme v případě volby krásně zpracovaných komponentů Controltech - toto logo nalezneme na představci, řídítkách i sedlovce. Neméně luxusní, přesněji ještě luxusnější, je sedlo Prologo Kappa Evo, které nám vyhovovalo jak esteticky, tak svým tvarem a nabízeným pohodlím. Head Trenton III je zkrátka po všech stránkách skvěle vyváženým bikem. A určitě není „jen“ závodní devětadvacítkou…!

 

Fotogalerie kola ZDE

Technická specifikace 

Rám: Carbon TPR 29“

Vidlice: Rock Shox SID RL SA, 100 mm

Kliky: Sram GX, 34z

Brzdy: Shimano SLX, 180/160 mm

Řazení: Sram GX (1x11)

Přehazovačka: Sram GX

Kazeta: Shimano XT 11-42 (11)

Kola: DT Swiss X1900 Spline

Pláště: Schwalbe Rocket Ron 2,1“

Řídítka: Controltech

Představec: Controltech

Sedlovka: Controltech

Sedlo: Prologo Kappa Evo

Hmotnost: 10,75 kg (vel. 48)

Cena: 76 990 Kč

 

 

datum: 16.02.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign