cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

TEST - HEAD Peak III

Head Peak III

Kola ozdobená z mnoha sportovních odvětví známým logem na spodní trubce zasahují do většiny kategorií, a vzhledem k popularitě krosových a trekingových kol v naší republice neminula ani tento segment. Nejvýše postavený kros, který se skromně drží ve střední cenové kategorii, nás povozil v červnových parnech a i přes danou cenu to bylo svezení více než příjemné.

Kompromis nikoliv kvalitativní

Peak s trojkou v názvu má s níže postavenými modely shodný rám, a proto na něm najdeme závity pro čepy zadní ráfkové brzdy, samozřejmě zaslepené plastovými zátkami. Rám z hliníkové slitiny si pak nehraje na nějaké parády, ale kromě hranaté horní trubky je všude vsazeno na kruhový průřez. Nechybí ovšem navařená výztuha pod hlavou nebo profilované patky a řetězové i sedlové vzpěry mají ve střední části výrazné prohnutí. V duchu celkové jednoduchosti a praktičnosti je vyřešeno také vedení lanek a hadičky brzdy pod horní trubkou, třmen zadní brzdy spoléhá na úchyt v podobě IS klasiky. Rám tedy profilacemi nemíří nikam mezi nápadné kousky, ovšem o to nápadnější je známé sportovní logo na spodní trubce a několika dalších místech. To je díky popularitě nad všechny profilace.

Vzhledem k ceně těsně pod šestnáct tisíc korun je komponentové osazení k uživateli celkem příznivé, protože v případě pohonu jde o kompletní Shimano, byť namíchané z řad Acera a Deore, nicméně celkovou funkčnost a spolehlivost těmto dílům nelze upřít, a kdo nehledá bleskurychlou reakci řazení závodních sad, ale naopak dá přednost dlouhodobé funkčnosti a jednoduchosti, bude určitě spokojen. Čtyřhrannou osu klik lze v této cenové kategorii přijmout s klidným srdcem a kryt převodníku budoucí majitel rozhodně uvítá. Kromě pohonu jsou spolehlivou volbou i brzdy, konkrétně hydraulické Tektro HDC300, které nabídnou dobré dávkování plynulého výkonu bez nějakých kousavých projevů.

Přední odpružení rovněž nevybočuje z řady spolehlivých komponentů střední třídy a pružinová vidlice dokázala kopírovat povrch polních cest docela spolehlivě bez nějakých tvrdších projevů. Citlivost vidlice pak lze ze sedla snadno omezit páčkou hydraulického lockoutu na korunce, a to i za jízdy. Většinu času jsme ale nechali vidlici otevřenou, protože hmotnost jezdce je celkem rovnoměrně rozložená mezi sedlo a řídítka, takže na vidlici nespočívá taková váha, aby se rozhoupala ve zdvihu při každém šlápnutí. Stejně jako vidlice se velice příjemně ukázal i vzorek plášťů, který i přes hrubší boční profily nabídne plynule odvalující středový profil s docela dlouhou životností. Ráfky domácí značky Remerx v designu sladěném s rámem pak na nábojích Sram nevykazovaly po testu nijak výrazné rozcentrování, takže i v tomto směru je vše bez připomínek.

Hravý švihák

Samotná jízda je hlavně o hravé geometrii a kratším posedu, který nadchne všechny jezdce, kteří neradi ohýbají záda. Testovaná dvacítka, mimochodem nejmenší nabízená velikost (50-54-59 cm), bez problémů sedne i 190 cm vysokému jezdci a usadí jej hezky zpříma s rukama pohodlně vysoko. Opravdu výletní posed vybízí ke kochání se okolím, ovšem kolo umí také zabrat, protože kratší geometrie ukázala velice svižný jízdní projev, a rozhodně nejde o nějaký líný kros pro nedělní vyjížďku s rodinou. Posed sice nevybízí k nalehnutí na řídítka a zapření se do pedálů, ale i přes celkově komfortnější střih má kolo docela svižné chování jak na rovině, tak třeba ve výjezdech.

Tuhý rám totiž nijak neokrádá při záběru do pedálů, ale díky průměru sedlovky 27,2 mm a měkčímu sedlu nemá jezdec pod zadkem pocit, že by musel jezdit pouze po hladkých silnicích. Zatímco na silnici je hravý projev hodně příjemný, v terénu musí jezdec občas počítat s tím, že je nutné kolo trochu krotit. Rychlejší polňačky směrem z kopce si tak vyžádají pevnější ruku, aby měl jezdec vše pod kontrolou. Každopádně je pak geometrie velice příznivá k jakékoliv změně směru. Obratnost v tomto případě není na úkor stoupacích vlastností, kde je sice třeba nalehnout více na řídítka v prudším kopci, protože se přední kolo umí zvedat celkem snadno, nicméně je to kros, a ne bike, takže je vše v pořádku.

Peak ve své nejlepší verzi je hodně povedeným kolem jak pro pohodové výlety, tak pro turisty, kteří nechtějí líný stroj, ale dají přednost obratnému a živému kolu, které stejně svižně zatáčí, jako jede kupředu.

 

Technické specifikace

Rám: Alu 6061

Vidlice: SR Suntour NEX4610 HLO

Kliky: Shimano FC-M391, 26/36/48

Brzdy: Tektro HDC300

Řazení: Shimano Acera, 3x9

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Acera

Náboje: Sram 306

Ráfky: Remerx Dragon

Pláště: Schwalbe Smart Sam, 1.6“

Kazeta: Shimano CS-HG20, 11-32

Sedlo: Head

Sedlovka: Head

Řídítka: Head

Představec: Head

Hmotnost: 13,85 kg

Cena: 15 990 Kč

 

 

 

datum: 06.09.14 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign