Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test, Haibike Challenge SL

Pokud se v nabídce silničních kol značky Haibike zorientujeme podle zaměření, pak je řada Challenge tou závodní, orientovanou spíše na výkon, kdežto typy Affair cílí spíše na komfort a delší tratě. Nám druhý cenově nejdostupnější model řady Challenge nabídl přesně to, co jsme od něj očekávali, tedy výkon.

Klasika pro všechny

Přestože je dnes znatelná orientace na aerodynamiku nebo na maximální tlumicí schopnosti rámů a pohodlný posed, silnička se závodní geometrií a sportovním posedem stále nebude mimo mísu, protože jde výkonnostně o univerzál schopný zvládnout všechno.

Challenge je přesně takovým kolem nabízejícím vrchovatou měrou torzní tuhost, sportovní posed a přitom dostatek komfortu, aby z jezdce nevytřáslo duši. Karbonový rám je v tomto případě jednoduše střižený s jen mírným obloukem horní trubky za hlavovou, jenž, i když to na pohled vůbec tak nevypadá, sází na kónický průřez sloupku vidlice. Spodní trubka se ukázkově rozšiřuje směrem ke středovému pouzdru, a zatímco řetězové vzpěry mají alespoň minimální prohnutí, ty sedlové razí naprosto přímou cestu. Navíc napojení na sedlovou trubku přes monostay dává jasně najevo, že s absorpcí rázů to zadní stavba nehodlá přehánět, a tuto schopnost přenechá pouze sedlovce průměru 27,2 mm. Naopak přední vidlice doznala lehkého prohnutí noh, a i když má větší průměr až dolů k patkám, není to s jejími tlumicími schopnostmi vůbec špatné.

Z detailů pak stojí za zmínku čistě provedené vstupy řadicích i brzdového lanka do rámu a elegantní vyvedení bovdenu přehazovačky přímo z patky. Ačkoliv to lze na první pohled přehlédnout, sedlová trubka je lehce kónická, a nad objímkou přesmykače se tak její průměr směrem dolů začíná zvětšovat. Rám tedy nepůsobí nijak extravagantně, a kdo ctí klasiku bez zbytečných designových výstřelků, tomu se jí zde dostane.

Totéž platí o celkové geometrii kola, které jasně říká, že na nedělní výlet nebude tím pravým společníkem. Sice je délka sloupku vidlice nadstandardní kvůli čtveřici podložek pod představcem, ale dva kousky jsou pod ním akorát, a ke slovu zřejmě přijde pilka. Výška řídítek je tak ve sportovním režimu a i posed je nataženější, ale zároveň to není tak extrémní, takže lze hovořit o rozumném kompromisu. S koly primárně určenými na delší jízdu se vzpřímenějšími zády to ale v přímém souboji prohrává, řídítka jsou tady jednoznačně ve sportovním režimu.

Jezdec sedí lehce natažený se středně ohnutými zády a šlape mírně před sebe. Testovaná velikost 55 v tomto ohledu uspokojí výšku postavy do 185 centimetrů, vyšší jezdec už bude chtít řídítka dostat výš a i délka rámu mu možná bude málo. Geometrie je totiž v závodním módu, takže zapomeňme na začátečnické berličky s jistějším vedením směru a podobně. Rám je ideálně střižený přesně na hranici mezi závodním hodně živým projevem a schopností stabilně držet směr. Jezdec tak musí mít základní zkušenosti, aby jej dokázal udržet pod kontrolou, a hlavně ve sjezdech nebo ze sedla využil jeho veškerý potenciál. A že ten je hodně na výši, protože torzní tuhosti má druhá nejvyšší velikost skoro na rozdávání, a přitom není projev nijak extra tvrdý. Karbon se podařilo naplést v dokonalém poměru zaručujícím skvělou tuhost pro výkon, a přitom ještě nabízejícím rozumnou míru pohodlí.

Ovladatelnost kola je tedy naprosto bez výtek, Challenge se chová naprosto předvídatelně, a dostatečně živě, aby si s ním jezdec mohl dělat, co si zamane. Šlápnutí do pedálů znamená i přes základní výplety Mavic perfektní akceleraci a ani hmotnost přes osm kilogramů neubírá nic na živosti dané kratší geometrií. Jen si zkuste dostat jej pro zajímavost na zadní, budete tam dřív, než to stihnete srovnat zadní brzdou. Geometrie prostě jen nahrává ostrým manévrům, což zároveň vyžaduje jistější ruku ve sjezdech.

Výkonnostně je tedy kolo vzhledem k ceně povedené a rovněž zmíněná absorpce rázů je jak díky vidlici, tak především sedlovce k jezdci štědrá. Jediným méně komfortním kouskem jsou řídítka s kruhovým profilem horní úchopové části, kde si naše dlaně zhýčkané plochými modely příliš nepohověly. Ale to je asi jediný minus, jinak nemáme k jízdním vlastnostem a pohodlí žádné výhrady.

Co se týče osazení, pak je vidět druhá nejnižší cenová pozice, protože stopětka s dlouhým ramínkem přehazovačky a většími pastorky jasně ukazuje, že za tuhle cenu je počítáno spíš s amatérským jezdcem, který využije lehčí převody a závodních 53x11 by mu nebylo po chuti. Není to na škodu, jen to nepatrně kazí dražší vzhled rámu, ale pro jízdu v kopcovitém terénu je to rozhodně přínos. Výkon brzd nebo tuhost kol či valivý odpor plášťů pak nesnesou výtek, takže vhledem k ceně a vlastnostem rámu jsou tyto komponenty odpovídající.

Challenge je modelem s velice kvalitně postaveným rámem, jehož jízdní vlastnosti amatéra možná zaskočí, ale zkušenější jezdec je určitě ocení, a pokud netouží po závodním osazení a převodech, bude v kopcích i na rozbitém asfaltu spokojený. Stavět na tomto rámu postupně s dražšími díly pak není problém, základ má totiž určitě na víc.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: UD Carbon Monocoque

Vidlice: Carbon

Kliky: Shimano RS500, 34/50

Brzdy: Shimano 105

Řazení: Shimano 105, 2x11

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano 105

Kola: Mavic Aksium

Pláště: Mavic Aksion

Kazeta: Shimano 105, 11-32

Sedlo: Selle San Marco Era

Sedlovka: Haibike Alu

Řídítka: Haibike Ergonomic

Představec: Haibike Alu

Hmotnost: 8,15 kg

Cena: 42 799 Kč

 

 

 

 

datum: 14.09.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign