deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test GT MOTO

thumb_80x60_g0.jpg(2718KB)Projekt Moto byl představen vloni na podzim na světových výstavách v Evropě i Americe. Vznik skutečně profesionálního náčiní pro nejostřejší disciplínu má na svědomí nejen tým konstruktérů GT, ale hlavně jedna z nejzářivějších hvězd bikového nebe, Brian Lopes.

Moto je již několikátým projektem,na kterém se Brian podílí. Za svého působení v týmu značky Mongoose dokázal poradit jak nejlépe postavit rámy typu Newmann, ale tentokrát nezůstalo jen u samotné stavby kola. Na Motu jsou touto hvězdou signovány i pneumatiky Maxxis Bling Bling Dual.

Celý stroj je poladěn do nejpraktičtější roviny, která v sobě celkem ideálně kloubí špičkové vlastnosti závodního rámu a kvalitního odpružení, s komponenty vybíranými s důrazem na dobrou funkci a nepříliš vysokou cenu. Na Motu se tak objevila vidlice Marzocchi Bomber EXR se zdvihem 100 milimetrů a komponenty GT, se Shimanem Deore a kvalitními klikami TruVativ Hussefelt DH. Na sadě je zajímavé, že volí špičkové Hussefelty s napínákem od stejné značky a zároveň je vaše jízda kontrolována mechanickými kotoučovkami Deore, o nichž by se dalo při závodním nasazení možná trochu pochybovat.

Na jízdních vlastnostech Mota se ale žádný komponent nepodepsal záporně a tak bylo nakonec zřejmé, že bike je po všech stránkách vyvážený a do tvrdých leteckých soubojů na 4crossových tratích se absolutně hodí.

Jízda na Motu s velmi točivou geometrií je dynamická a agresivní. Na rozdíl od mnoha značek je u GT tento speciál postaven s mírným, téměř cross countryovým položením hlavy, která je navařena pod úhlem 70,5 stupňů. Když k tomu přidáte ještě hodně nízký, dlouhý a hlavně maximálně pevný rám, je supervýbušný stroj na světě.

Rám Mota je hodně inspirován bikrosovou produkcí GT. Ostatně není se čemu divit, 4cross není v současní době hladkých a udusaných hliněných tratí ničím jiným, než bikrosem z kopce. Moto je dlouhé 56 centimetrů a to je při 39centimetrové výšce rámu dost neobvyklé. Na všech místech, kde se dá takový rám elegantně vyztužit jsou masivní svařence plechů a trubek, a okolo typického Triple Trianglu pod sedlovou objímkou jsou dokonce stojny zadní stavby svařeny v jeden celek. Podobná výztuha pojí i spodní trubky zadní vidlice těsně za středem a když k tomu přidáte i kvalitně zesílenou oblast hlavy, je jasné, že tohle kolo musí být rychlé.

Navářky vedení nepočítají s přesmykačem a jsou schovány pod horní trubkou, přesně tam, kde nemohou dojít k úhoně. Počítáno je krom vedení bowdenu k zadní brzdě také s možností nasadit hadice hydraulických brzd a vedle klasických opěrek pro bowdeny, jsou tu i průchozí očka. Rám pochopitelně postrádá čepy na ráfkové brzdy, ale je vybaven jedním místem pro montáž košíku.

Pečlivá a promyšlená práce s detailem je vidět i na takových maličkostech, jako je vyšší zesílení hlavové trubky u více zatěžované spodní misky, nebo na objímce sedlovky, která je velmi elegantně vybavena páčkou rychloupínáku s kulatým tvarem, která jde až úplně za trubku a je schovaná tak, aby vám svým koncem nepronikla při pádech do stehna.

V praxi se krom vynikajících vlastností rámu, nad kterým je obrovské množství místa pro pohyb nohou, pozitivně projevily i vybrané komponenty. Pevná řídítka DH–28GT s velkým zdvihem široká 650 milimetrů a masivní představec se čtyřmi šrouby jsou dvojicí k pohledání a i když se v GT vypořádali s logováním velmi skromně, jsou to komponenty kvalitní. Poněkud tvrdé se bohužel jevilo sedlo SDG Landing Strip. Inu není to sedlo pro začátečníka, který dopadá s nohama mimo pedály, ale pro Briana Lopese, který létá a přistává tak jistě a přirozeně, jako většina z nás dokáže chodit po rovném chodníku.

Kliky a napínák jsou další skvělou dvojicí tohoto stroje a společně se širokými pedály s výrazným vyosením dopředu dávají Motu další předpoklady pro závodní použití. Překvapivě účinné mechanické kotoučové brzdy Deore fungovaly od prvních metrů stoprocentně a jejich dokonalé zajetí bylo opravdu otázkou pár zabrždění. Hned od startu se také skvěle chovala přehazovačka ze stejné sady, ale to nebylo nic nečekaného.

Jediným stínem na jinak zářivé kombinaci komponentů i rámu a odpružení se tak stala převodovka. Proti jednomu 38 zubovému převodníku se nedá nic namítat, ostatně pro 4cross je to ideální velikost, ale vyprošťovací pastorek MegaRange o 34 zubech působil nemalé komplikace. Při jeho zařazení se totiž i při nejlepší vůli nedal seřídit napínák jinak, než že se o něj řetěz zespodu dřel a při pořádném záběru se napínák posunoval směrem nahoru. Podle našeho názoru je maximem při použití 38 zubové pily pastorek tak o 28 zubech.

Kvalitní a pevná jsou na Motu také kola, i když na nábojích Deore se těžko dá hledat kultovní design či zástupy zapouzdřených průmyslových ložisek. Jejich výhodou jsou naopak odolné ocelové osičky, kvalitní upínáky a vysoké příruby, zmírňující zatížení drátů na minimum. Na ráfcích Syncros Double Wall se nedá najít mnoho chyb a jejich hranatý průřez je dostatečnou výpovědí o jejich kvalitách. Jediné, co nás velmi mrzelo byl nepříjemný výkyv počasí v době testování, který nám nedovolit pleně vychutnat vlastnost vzorku pneumatik Maxxis Bling Bling Dual o šíří 2,35 palce, které mají výrazné čtvercové výstupky po stranách, zatímco na středu se vzorek snižuje a dává tak jezdci nejen lepší akceleraci na neohýbajících se špalíkách, ale také nižší valivý odpor. Jinými slovy ideální na tvrdé hliněné tratě.

Podtrženo a sečteno, měli jsme možnost jet na kole postaveném na velmi kvalitním rámu podle návrhu špičkového závodníka, se sadou odpovídající potřebám dané disciplíny a nevyhánějícím cenu kola do zbytečně závratných výšek.

Mara
thumb_60x80_g1.jpg(2306KB)thumb_60x80_g2.jpg(2568KB)thumb_80x60_g3.jpg(1914KB)thumb_80x60_g4.jpg(2469KB)thumb_80x60_g5.jpg(2004KB)thumb_60x80_g6.jpg(2267KB)
datum: 07.05.03 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign