cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pells_07_2022.png

Test, Felt FR40

Prvopočátky značky Felt sice patřily triatlonovým speciálům a řada jejích „aero“ kol je dost početná, ovšem na silnici nabídne i komfortní kotouči osazené nebo univerzální kousky. Tam patří i testovaný model, jenž je zástupcem nižší cenové hladiny.

Univerzalita především

Modelová řada s označení FR nabízí jak kousky na karbonovém rámu, tak dostupnější provedení se základem z hliníkové slitiny, které ovšem nijak razantně necílí na amatéry a víkendové jezdce. Naopak, snaha nabídnout určitou míru závodních schopností, s vlohy pro komfortní jízdu, byla patrná už po pár desítkách kilometrů.

Rámový základ ve všech hlavních partiích umě maskuje housenky svarů precizním začištěním, takže dojem karbonu je zvlášť u hlavy nebo přechodu horní trubky v sedlové vzpěry téměř dokonalý. Jistotu pozorovatel získá až u napojení zadních patek, jejichž širší horní plocha a masivní housenka od elegance tak trochu odbíhají a jasně přiznávají sváření namísto lepidla a vláken.

Když zabrousíme okem na rám jako celek, pak je jasně patrný kontrast masivní kónické hlavy a spodní trubky vůči štíhlým sedlovým vzpěrám a ještě subtilnější dojem vyvolávají řetězové vzpěry vůči velkému středovému pouzdru pro ložiska standardu BB386. Zdařile umístěné barevné linky, velké logo a nápadná barva, tedy nic pro milovníky decentnosti. Jinak ale nehledejme na rámu nějaké konstrukční výstřelky, vše se tváří jednoduše a standardně, tedy až na vnitřní vedení řadicích lanek, která vycházejí volně ve vodicích trubičkách z otvoru před středovým pouzdrem. Tenhle jednoduchý prvek usnadní výměnu lanka, a že kvůli tomu schválně není kousek spodní trubky navařený na středové pouzdro se na torzní tuhosti nijak negativně nepodepsalo.

Naopak je rám solidní ukázkou vysoké tuhosti při záběru, a přitom celkem solidních absorpčních schopností. Jednoduchá fyzika, daná velkým průměrem středového pouzdra a masivní spodní trubky, doplněných štíhlou zadní stavbou a samozřejmě celokarbonovou vidlicí a sedlovkou. Ta je navíc v průměru 27,2 mm, takže pro pohlcování nerovností pod jezdcem je přímo stvořená a do noty jí hraje i dobře tvarované sedlo s pružným skeletem a střední tuhostí polstrování. Dost ale teorie a podívejme se na praxi, tedy jízdní vlastnosti.

Testovaná velikost 56 značením lehce mate, protože sedlová trubky od středu osy až po vršek měří pouhých 525 mm, takže bude pasovat jezdci s výškou do 180 cm. Posed je jen nepatrně delší a výška řídítek je díky podložkám pod představcem v pohodlnějším módu, navíc díky vložce v představci lze měnit jeho sklon o osm nebo šestnáct stupňů. Ruce jezdce tak sice budou lehce sportovně natažené, ale rozhodně jsme netrpěli na nadměrné zatížení dlaní, takže pozice jezdce je zde ideálně vyrovnaná. Chválíme perfektní střih sedla, které bylo hodně vlídné, aniž by bylo zbytečně široké nebo měkké. Kruhový průřez řídítek sice dlaně jezdce nerozmazluje plochou horní částí a rovněž tenčí omotávka není tím, co by zde bylo kvůli nadměrnému tlumení, ale její povrch je hodně příjemný. Ne nadarmo ji tvůrci pojmenovali Velvet, tedy samet.

V očekávání slušné akcelerace, dané tuhým rámem se nekonalo žádné zklamání, kolo má tendenci zrychlovat, ovšem adekvátně celkové hmotnosti a spíše těžším výpletům. Přece jen jsme v jiné cenové hladině, než u modelů s karbonovým základem, takže tady ráfky a nezeslabované dráty na vlastních nábojích nejsou tím, kdo by jezdce vyloženě hnal kupředu. Na druhou stranu ale kolo není líné, ani těžkopádné a určitá míra zrychlení, aniž by se jezdec musel nadměrně snažit, mu není proti srsti. Výborné je držení tempa, a především výjezdy ze sedla nebo sprinty, kde tuhý rám ukáže maximálně vstřícnou tvář. Paradoxně proti tuhému rámu jdou jeho tlumicí schopnosti, které jsou na překvapivě vysoké úrovni. Je to zásluhou vidlice, jejíž karbonový sloupek byl cítit jak na kostkách, tak při silovém záběru do řídítek. Předek zkrátka dokonale vede stopu, je tuhý v zatáčkách, a přitom na nerovnostech dokáže udělat hodně práce za jezdce. Karbon pak zastal stejnou úlohu i vzadu, kde se k tomu ještě přidaly sedlové vzpěry, kolo tedy z jezdce rozhodně nevytřese duši, a zároveň mu nedovolí stěžovat si na nějakou stranovou poddajnost.

I výplety byly dostatečně tuhé a co se týče obutí, pláště Schwalbe v pětadvacítkové šíři splnily vše, co jsme od nich očekávali. Totéž lze říci i o sadě Tiagra, která si ergonomií pák či designem klik nezadá s dražšími sestrami a snad jen delší ramínko přehazovačky nepůsobilo tak „závodním“ dojmem. Na druhou stranu skladba převodů díky tomu usnadní život i méně trénovanému jezdci.

Ovladatelnost pak ukázala točivější přední partii, zklidněnou celkovou délkou, takže i když jakýkoliv povel do řídítek přední kolo okamžitě splní, kolo jako celek jezdce nenechá přejít do nějakého příliš živého režimu. Geometrii bychom tedy na pomezí hravé a stabilní přichýlili jen o malý kousek víc na stranu stabilní. Vyvážené ovládání tak nerozhodí začátečníka, a přitom zkušenější jezdec nemá problém sklopit kolo víc do zatáčky, nebo rychleji měnit směr.

Pro sportovní nadšence

FR čtyřicítka je univerzálním silničním kolem, jehož hlavní předností je tuhý rám v kombinaci se skvěle fungující vidlicí, jíž v tlumení zdatně sekunduje celá zadní partie a sedlovka. Těžšího jezdce nadchne tuhost, začátečníka dostatečná míra stability, která si ale zachovává dostatečnou točivost pro zkušenějšího jezdce.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: SuperLite Custom Butted Alu 6069

Vidlice: Carbon UHC

Kliky: Shimano Tiagra, 34/50

Brzdy: Shimano Tiagra

Řazení: Shimano Tiagra, 2x10

Přehazovačka: Shimano Tiagra

Přesmykač: Shimano Tiagra

Náboje: Felt R3

Ráfky: Felt Road RSL3

Pláště: Schwalbe Durano, 25C

Kazeta: Shimano, 12-28

Sedlo: Felt SuperLite Road

Sedlovka: Felt UHC Performance Carbon

Řídítka: Felt SuperLite Road

Představec: Felt

Hmotnost: 8,86 (bez pedálů)

Cena: 33 990 Kč

 

 

 

 

 

datum: 17.02.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign