Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Felt Double Dee 70

Ani původem kalifornská značka začínající kdysi na triatlonových kolech neunikla vlně tlustých plášťů, a kromě elektrofatbiku nabízí i trojici standardních „tlusťochů“, z nichž cenově nejdostupnější sedmdesátku jsme prohnali v zimním blátě.

Nekompromisní základ

Jestliže jsme si u některých konkurenčních fatbiků v nižší cenové hladině dovolili tolerovat absenci pevných os, tady je rámový základ zcela nekompromisní. Hliníková slitina jednak nabízí lehký hydroforming u horní či spodní trubky, ale hlava je přísně kónická, sedlové vzpěry až překvapivě tenké, a především se hezky tvarované zadní patky spoléhají na pevnou 12mm osu pro 190mm rozteč. Tomu vpředu sekunduje 150mm rozchod s 15mm pevnou osou, přičemž obě se stahují páčkou s možností přetočení do požadované polohy po stisknutí středové pojistky. Z dalších nezbytností má rám závity pro montáž nosiče vpředu i vzadu a bonusem je postmount úchyt brzdy na vnitřní straně zadní stavby. Komu by i tohle v ceně pod třicet tisíc bylo málo, snad jej uspokojí vnitřní vedení bovdenů, které vše elegantně ukrývá dovnitř trubek, ale mechanik může být v klidu, bovdeny jsou tažené v celku.

Rámový základ tedy není v žádném směru ošizený a spíše naopak v cenové hladině vyčnívá, což lze tvrdit také o některých komponentech. Určitě jsou to kliky RaceFace, které bychom tady rozhodně nečekali nebo pláště Schwalbe, které bývají v této cenové kategorii zastoupeny spíše levnějšími asijskými kousky. Na druhou stranu přesmykači SLX sekunduje vzadu „jen“ devítková Alivio přehazovačka a koutoučovky jsou mechanické, s trochu levnějším dojmem působícími pákami. Trochu překvapivé je nasazení ráfků s plnou stěnou bez odlehčovacích otvorů, které jsou pro fatbiky svojí v každé díře vyboulenou vložkou typické. Každopádně, nic proti, všechno funguje a ráfky vydržely i naši oblíbenou stezku, kde testujeme spíše enduro kola.

Rychlost i lenost

Jízda na fatbiku má vždycky dvě tváře a každá z nich je spojena s tlakem v pneumatikách, jenž je alfou a omegou výkonu takového kola. Čtyřpalcové pneumatiky s hrubším vzorkem, v tomto případě při vyšším tlaku, bez problému dovolily „švihat“ v rámci kategorie po asfaltu i tvrdším podkladu, ale v terénu samozřejmě nebylo možné mluvit o výraznějším komfortu. Jakmile jsme upustili na nějaký kompromis, na silnici výkon trochu ubral, ale v terénu narostla jistota a komfort doslova raketově. Na měkkém sněhu pak ještě nižší tlak, spolu se špunty plášťů, zajistil přilnavost, ale na silnici to o žádném velkém povyražení nebylo. Hra s tlaky je prostě u fatbiků zásadním parametrem ovlivnění jejich výkonu.

Testovaná velikost M (18,5“) se ukázala i díky kratšímu představci ideálně dlouhá pro jezdce s výškou kolem 185 centimetrů, jemuž bude odpovídat i délka sedlovky. Pocitově ideální délka pak nabídne příjemný, ne nějak natažený posed s rozumnou výškou řídítek. I s negativně natočeným představcem jsme neměli problém ve sjezdech, kde bike ukázal velice slušnou točivost. Ta byla příjemná i v uzavřených zatáčkách a kolo se ochotně proplétá všude, kam jej jezdec nasměruje. Přitom vedení přímého směru nečiní žádné potíže a ani rychlejší sjezdy nerozhodí méně zkušeného pilota. Ovládání zkrátka padne rychle do ruky, a jediné, na co je třeba si zvykat, je široký profil plášťů, který proti klasice prostě okamžitě jezdce nasměruje tam, kam je naklopí či stočí. Zimní bláto tak bylo dokonalou prověrkou vzorku, který i při lehce vyšším tlaku jezdce podržel. Mechanické kotoučovky se celkem rychle zajely a překvapivě nabídly ostrý a dobře dávkovatelný výkon, takže ve spojení s výbornou adhezí obutí byla radost si s kolem hrát i na méně stabilním podkladu. Odpovídající šířka řídítek s příjemným zahnutím nebo dostatečně komfortní sedlo pak jezdce během jízdy spíše šetřily, a jestliže jsme kombinaci Alivio/SLX zpočátku lehce kritizovali, funkčně bylo vše v naprostém pořádku a v blátě spíše spolehlivější než citlivější desítkové sady.

Chválíme trojici převodníků, která si obzvlášť u méně výkonných jezdců najde opodstatnění a pro různorodý terén je dobrou volbou. Jediným negativem celkem hezkých klik je ovšem uchycení té pravé na osu, která má výraznější středový výstupek. Díky 100mm středovému pouzdru a širšímu rozchodu klik tak dochází při jízdě v espédéčkách s patami více k rámu ke škrtání vnitřkem tretry právě o tenhle výstupek v úrovni osy. Jezdec na to tedy musí myslet a částečně tomu přizpůsobit úhel kolen a chodidel vůči rámu. Na platformových pedálech jsme tím ale netrpěli.

Celkový dojem z „dédéčka“ byl ovšem veskrze pozitivní, protože jde o fatbike se svižným a hravým charakterem, který kromě zdolávání strmých výjezdů nabídne jezdci i dostatek zábavy ve sjezdech a neodmlouvá ani na hravých pěšinách nebo v uzavřených zatáčkách. Za danou cenu navíc nabízí velice slušný rámový základ, na němž lze postupně lehce „tunit“.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Al 6061 D.B.

Vidlice: Al 6061

Kliky: Race Face Ride, 22/32/44

Brzdy: Tektro Novela, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore, 3x9

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Forged Al, 15x150, 12x197 mm

Ráfky: Al, 80 mm

Pláště: Schwalbe Jimbo Jim, 26x4“

Kazeta: Sunrace CSM96, 11-36

Sedlo: Felt

Sedlovka: Felt

Řídítka: Felt

Představec: Felt

Hmotnost: 15,7 kg

Cena: 29 990 Kč

 

 

 

datum: 09.04.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign