Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Felt Compulsion 10

Model Compulsion je od letoší sezóny členem all-mountain rodiny americké značky Felt a jeho 160mm zdvihy v kombinaci s točivou geometrií a nízkou hmotností jsou doslova návykové. Tohle kolo vás bude bavit, ať už se s ním vydáte do bikeparku, na lávky a klopenky, či „jen“ na rychlou terénní vyjížďku nebo dokonce maratonskou trať. Ne, nezbláznili jsme se, skutečně se jedná o bike natolik univerzální, že dokáže spojit několik kategorií dohromady. Zvládne prudší výjezdy, rychlé točité pěšiny a limitovat vás nebude ani na běžné „polňačce“, to vše ve slušném tempu. Doma je ale jinde. Jakmile se terén změní v technický, jako by kolo doslova ožilo. Miluje zatáčky, skoky a svého jezdce nutí k tomu, aby měl obě kola každou chvíli odlepená od země. Tahle sedmadvacítka s donedávna téměř sjezdovým zdvihem a hmotností pouhých 12,95 kg se vyžívá v neustálém střídání tempa a povahy terénu. Míra akcelerace je nečekaná, takže ze sedla, zrychlit, nadhodit kolo na překážku, znovu zrychlit, vychutnat si klopenku, za ní opět zrychlit, pak stáhnout sedlo dolů a dát si extrémně prudký sjezd s množstvím balvanů, kořenů a se zadním kolem ve smyku. K tomu využít každé terénní hrany či nerovnosti k odrazu a ležící překážky k bunny hopu. Přijde-li do cesty delší výjezd, není problém...

U modelu Compulsion 10 je několik aspektů, které se podílejí na celkově skvělém pocitu a na faktu, že kolo dokonale padne do ruky již od prvních metrů. Prvním je doladěná geometrie libující si v utahujících se zatáčkách, kdy se točivost pozvolna mění až v mírnou přetáčivost, ovšem takovou, která je vyloženě žádoucí. Dalším aspektem je skvělý poměr mezi nízkou hmotností a tuhostí celku. Neméně zásadním prvkem je pak systém pružení Equilink, disponující spojovacím táhlem obou vahadel jinak celkem standardně vyhlížejícího „virtuálního“ zavěšení. Jeho funkce je precizní, a to nejen optimální trajektorií pohybu zadního kola, ale primárně schopností eliminovat negativní jevy související s vlivem záběru či brzdění na průběh pružení. A zatímco většina standardních čtyřčepových či jednočepových koncepcí je dnes víceméně závislá na „inteligentních“ tlumičích, které za cenu lehce snížené citlivosti eliminují nežádoucí pohupování, Equilink žádné podobné berličky nepotřebuje a uživatel jej může nechat v plně aktivním módu. Aniž by registroval znatelnější zanořování tlumiče při záběru nebo tuhnutí odpružení při brzdění. Nemá to znít jako reklamní slogan, ale Felt dokázal oddělit síly zapříčiněné jezdcem či brzděním od pružení, a to z našeho pohledu ještě kultivovaněji než většina „virtuální“ konkurence.

Zaměříme-li se na konstrukci modelu, nepřekvapí více položená hlava svírající skvělou vidlici Rock Shox Pike, dále dvojitě prohnutá spodní či hydroformně tvarovaná horní trubka, jejíž sklon značně navyšuje manévrovací prostor nad rámem. Zahnutá sedlová trubka svírá teleskopickou sedlovku RS Reverb a přesně v ohybu najdeme hlavní čep otáčení horního rozměrnějšího vahadla. Naopak spodní vahadlo je poměrně minimalistické, stejně jako propojovací táhlo systému Equilink. Na rozdíl od jiných „virtuálů“ není zadní stavba jednodílná a při propružení se mění pozice horních a spodních ramen, takže nemůže chybět čep umístěný pár centimetrů nad zadní pevnou osou. O určení pak vypovídá mimo jiné i tlumič RS Monarch Plus RC3 s vně umístěnou přídavnou expanzkou. Z detailů nás potěšilo praktické vnější vedení veškerých bovdenů i hadic a na rámu nechybí ani navářka pro přesmykač typu Direct Mount, byť byla v našem případě díky systému 1x11 nevyužita. Právě nabízené převody však mohou být jediným negativem, protože kolo je v praxi natolik rychlé a univerzální, že by se nám k jeho podstatě dvojice převodníků líbila. Níže postavené modely (Compulsion 30 a 50) však již dvěma převodníky disponují.

Takhle vypadá všeuměl!

Felt Compulsion 10 je přesně takový, jak se od skvělého all-mountain fullu očekává. Bike nevyvede z míry jakýkoli terén – čím tvrdší a hravější, tím lépe. Kraťoučký 50mm představec, 760 mm široká řídítka, naprosto ideální posed pro to, aby geometrie reagovala bez sebemenší prodlevy na jakýkoli požadavek. Položení do rychle projížděné zatáčky zvládá Felt s podobným sebevědomím jako otočku prakticky na místě, jako by jeho opticky delší rozvor vůbec neexistoval. Hmotnost těsně pod třináct kilo a lehká kola s ráfky WTB Kom i23 či skvělými plášti Schwalbe byly nejen zárukou nadstandardní akcelerace (ve třídě 160mm zdvihů), ale především ochoty kola k jakýmkoli vylomeninám. Váhová redukce je alfou a omegou pro nájezd většího počtu kilometrů svižnějším tempem i pro pocit, že si s kolem můžeme v terénu dělat, co se nám zamane - tu jej přinutit ke skoku, následně k více než přesvědčivé akceleraci, poté si s ním vychutnat sérii klopenek a vše zakončit nečekaně svižným výjezdem na další kopec, z nějž si opět vychutnáme vše, co kolo dokáže nabídnout. V tvrdém terénu najde jeho 160 mm plné využití a chod pružení je velmi kultivovaný, navíc skvěle vyvážený mezi přední a zadní částí kola. To se asi u all-mountain stroje dalo čekat, co je zde však navíc, to je sportovnost testovaného modelu, kdy při běžné jízdě XC terénem o sobě nedává nadbytek zdvihu skoro vůbec vědět. Dokonce lze nechat zadnímu pružení stále plnou aktivitu, byť na tlumiči nechybí páčka s trojicí poloh, kdy je možné nejen přitáhnout kompresi, ale i tlumič zamknout. Věřte, že modelu Compulsion necháte rádi plnou aktivitu pružení a snad ani při jízdě po asfaltu nebudete sahat po blokaci tlumiče, protože zkrátka nebudete nuceni. Nabízený posed spadá automaticky do all-mountain kategorie, my jsme však měli tendence ubrat dvě podložky pod představcem, čímž jsme ještě navýšili univerzalitu testovaného modelu. A byť bylo v prudších výjezdech nutné trochu pevněji sevřít řídítka, a potlačit tak živost i vrozenou chuť zvedat se na zadní, vyjeli jsme s tímto bikem prakticky vše, co na běžném maratonském biku.

Pojem univerzalita dostává trochu jiná měřítka a hledáte-li stroj pro stále populárnější enduro závody, jen stěží si vyberete lépe. Do sezóny 2016 pak tento model přechází bez výraznějších změn, pouze jeho barevná kombinace s výraznou zelenou a matně šedou bude ještě atraktivnější.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace 

Rám: Felt Compulsion, 6061 Alu, 160 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch Plus RC3

Vidlice: Rock Shox Pike RCT3, 160 mm

Kliky: Race Face Turbine

Brzdy: Sram Guide RSC, 180 mm

Řazení: Sram X01 (11)

Přehazovačka: Sram X01

Kazeta: Sram X01 10-42 (11)

Ráfky: WTB Kom i23 27,5“

Náboje: Novatec

Pláště: Schwalbe Hans Dampf 2,35“

Řídítka: Felt MTB, 760 mm

Představec: Felt MTB

Sedlovka: RS Reverb teleskop.

Sedlo: WTB Volt

Hmotnost: 12,95 kg (vel. M)

Cena: 112 990 Kč

 

 

datum: 28.10.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign