Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Dema Quark 7.0

Slovenská Dema si pro sezónu 2016 přichystala novinku, která osloví především maratonce a XC jezdce. Celoodpružený karbonový model Quark je stavěný primárně na výkon, ovšem současně s důrazem na pohodlí a skvělou prostupnost terénem. Tento 29“ full je zkrátka vydařeným „všeumělem“, na němž si navíc užijete každý metr jízdy. Námi testovaný model Quark 7.0 s cenovkou 75 999 korun si získal naše sympatie a svými kvalitami je schopný zařadit se po bok vyhlášených strojů své kategorie. K tomu nabídne celkem lákavý poměr cena/výkon, který je neméně důležitý.


Zdvih 100 mm na obou osách, vhodně zvolená geometrie a pružící jednotky Rock Shox – vše je vyváženo s ohledem na uživatelskou přívětivost a perfektní funkci, na níž se podílí i osazení Shimano SLX a Deore XT. V námi testované největší velikosti 21“ vážil bike příznivých 12,35 kilogramu, což je samo o sobě důvodem pro velmi svižnou akceleraci. Když k tomu připočteme nadstandardní tuhost rámu zajišťující perfektní přenos síly, máme před sebou stroj, u nějž lze poměrně těžko hledat nějaké kompromisy.

Konstrukční klasika i moderna

Koncepce rámu pracujícího na bází jednočepu s přepákováním a s tlumičem pod horní trubkou je klasikou mezi závodně střiženými fully. Vše je provedeno s ohledem na maximální funkci při minimální hmotnosti. Partie hlavy a středu se tváří robustně, naopak přední část horní trubky či karbonové ramínko přepákování jsou spíš minimalistické. Z detailů, jakým je například propojení ramen zadní stavby pod tlumičem, je nejlépe patrná péče o každou zdánlivou drobnost. Preciznost vyzařuje také z čepů či ze zadních patek, jimž nemůže chybět pevná osa standardu 142x12. Zadní čepy jsou umístěny bezprostředně nad osou kola a na levé řetězové vzpěře nalezneme úchyt brzdy Post Mount. Hlavní čep je přítomen hned nad středovým pouzdrem, jež využívá ložiska PressFit 92. Konstrukční zajímavostí je uchycení přesmykače nikoli na sedlovou trubku, ale na zadní stavbu, hned u hlavního čepu. Tudíž se při propružení přesmykač lehce pohybuje vpřed a vzad, což však nemá sebemenší vliv na kvalitu řazení. U moderního rámu nemůže chybět ani kónická hlavová trubka a vnitřní vedení řadicích lanek. Hadice zadní brzdy je vedena zespodu dolní trubky, což chválíme - praktičnost zvítězila nad estetikou.

Vidlice Rock Shox Reba s dálkovým ovládáním lockoutu a tlumič Monarch RT3 jsou osvědčenou klasikou. Trojice poloh páčky na tlumiči pak zajistí optimální režim prakticky v jakýchkoli podmínkách. Lockout přijde ke slovu jen na asfaltu, plně aktivní mód a přitažení komprese „pedal“ pak budou využity podstatně častěji.

 

Na maratonské trati…

První pocity z kola? Vlastně jsme se nad nimi museli vyloženě zamyslet, což je vlastně pro bike to nejlepší možné hodnocení. Prostě jsme na něj usedli a jeli naším oblíbeným terénem, aniž bychom registrovali cokoli, na co bychom si museli zvykat. Quark tedy od prvního okamžiku skvěle padne do ruky a jezdci zvyklému na rychlé XC modely bude s největší pravděpodobností od prvních metrů sedět. Při běžné jízdě působí klidnějším dojmem, ostatně jako typická devětadvacítka, ale v okamžiku nájezdu do trochu techničtějšího terénu jako by se přizpůsobil aktuálním podmínkám. Velmi jistě zatáčí, nebrání se ani nějaké té parádičce a dokonce i v testované jednadvacítce moc neprotestoval proti jízdě po zadním, nadhození předního kola na terénní překážku v členitějším výjezdu nebo proti položení do klopené zatáčky. Pevné osy se společně s nadprůměrnou tuhostí rámu jako celku promítly do precizního vedení kola do zatáček. Prostě jsme si na kole, které je svou podstatou určeno primárně k rychlému letu standardním XC terénem, užívali každý metr jízdy, jako bychom pod sebou měli bezmála trailbike. Quark tedy nabídl skutečně vytříbený jízdní projev, který bychom v podobné míře u závodně střiženého fulla snad ani nečekali.

Jaká je ale karbonová novinka značky Dema v terénu, jemuž je svým zdvihem nejblíže? Rychlost a akcelerace jsou jejími dalšími jmény – lehké ráfky od DT Swiss a pláště WTB NineLine jsou rozhodně velmi dobrou volbou. Jak se dalo čekat, Quark 7.0 byl nekorunovaným králem výjezdů a i do skutečně prudkých technických „stojek“ šplhal s hbitostí a především suverenitou kamzíka. Přitom ani opačným směrem nejevil jakýkoli hendikep, velká kola a dostatečně vysoko umístěná řídítka byly stále zárukou dostatečné stability a především jistoty. Tohle je totiž přesně ten bike, který je naprosto ideální pro stále těžší a těžší tratě XC závodů, kde jsou některé pasáže mnohdy stavěny hlavně pro pobavení diváků.

V případě jízdního komfortu od nás testovaný full dostává za jedna. Vidlice doslova láká k nastavení na vyšší citlivost a páčka lockoutu na řídítkách to jistí. V případě tlumiče jsme snad ani jednou neměli potřebu jej zcela uzamknout, mód označený slovem „pedal“ totiž naprosto ideálně přitáhne kompresi a nežádoucí pohupování při záběru je minimalizováno, aniž by byla citelně okleštěna citlivost tlumiče. Jsme přesvědčeni, že devadesát procent uživatelů nechá páčku právě v tomto režimu. Nám to ale nedalo a na každém členitějším povrchu jsme tlumič otevřeli naplno – za prvé je páčka dobře po ruce a za druhé by bylo škoda nenechat se rozmazlovat, když už to tento bike tak dobře umí. Ale je pravda, že sotva jsme se dostali do běžného terénu, opět jsme nastavili mód „pedal“, který je zkrátka nejuniverzálnější.

V případě osazení není kolu co vytknout, byť 680 mm široká řídítka mohou být pro některé uživatele dnes trochu užší. Nám však vyhovovala, stejně jako dokonale funkční brzdy a naprosto dostačující převody. Takže finální verdikt? Pokud již delší dobu pokukujete po dobře fungujícím maratonském „celopéru“ a hledáte dobrý poměr cena/výkon, Quark 7.0 by mohl oslovit i vás.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: 29er Race FS Carbon, 100 mm

Tlumič: Rock Shox Monarch RT3

Vidlice: Rock Shox Reba 15TA, 100 mm

Kliky: Shimano SLX 38/24

Brzdy: Shimano SLX, 180/160 mm

Řazení: Shimano SLX (2x10)

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano SLX 11-36 (10)

Ráfky: DT Swiss 444D 29

Náboje: Novatec

Pláště: WTB NineLine 2,25“

Řídítka: FSA Afterburner

Představec: FSA Afterburner

Sedlovka: Extend Carbon

Sedlo: Fi'zi:k Nisene Mg

Hmotnost: 12,35 kg (vel. 21“)

Cena: 75 999 Kč

 

 

datum: 07.12.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign