cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

TEST, Cube Reaction GTC SL 29

Mezi německými výrobci je Cube z našeho pohledu tím nejprogresívnějším, což dokládá i novinkami nabitá kolekce 2015. My jsme otestovali závodně orientovaný karbonový devětadvacítkový hardtail Reaction GTC SL 29 a nutno říci, že jsme u něj jen těžko hledali nějakou chybičku. Zkrátka je to skvělý bike, jehož cena 55 990 korun je navíc, vzhledem k použitému osazení, vyloženě příznivá. Vynikající rám i geometrie, precizní funkce komponentů a v neposlední řadě vytříbený chod vidlice Fox – co více si přát?

Matně černá povrchová úprava rámu s decentní, leskle černou grafikou i logy perfektně maskují široké profily trubek a optickou mohutnost hlavové či středové partie rámu. Realita je ovšem taková, že tento elegantní kabát skrývá nekompromisní závodní techniku, rychlou, lehkou, skvěle ovladatelnou a propracovanou do nejmenšího detailu. A hlavně, jsou zde maximálně potlačeny všechny vrozené neduhy devětadvacítkové koncepce, takže kolo suverénně zatáčí i akceleruje. Jedná se proto o ideální vybavení pro závodní cross-country a maratonské tratě, kdy hmotnost 10,9 kilogramu jezdce rozhodně nelimituje. Jako určitý bonus pak uživatel dostane značný jízdní komfort - skoro se zdá neuvěřitelné, že kolo svými reakcemi ostré skoro jako břitva může rozdávat pohodlí plnými hrstmi. Cube to s karbonem prostě umí. Takovéto shrnutí nabízeného komfortu by však bylo možná dostačující u běžného povedeného karbonového rámu, ale ne u modelu Reaction GTC SL 29. Tento bike je totiž  skoro až nehorázně pohodlný, případně si ke slovu pohodlí doplňte nějaký jiný superlativní přívlastek. Zkrátka schopnost rámu pohltit otřesy přicházející od terénu se vzhledem k zaměření čistě na co nejvyšší výkon zdá skoro až neuvěřitelná.

Z konstrukčního hlediska máme před sebou vzor kombinace prakticky všech současných trendů, pevnými osami a kónickou hlavou počínaje, přes integrované vedení lanek či středová ložiska, až po dnes takřka nepostradatelný úchyt brzdy Post Mount, přesmykač s přímou montáží či moderní, silně zploštělý profil horní trubky a relativně subtilních sedlových vzpěr. K nepřehlédnutelným prvkům patří třeba i úplná absence můstků zadní stavby nebo značně se rozšiřující průřez spodní trubky v partii pod přesmykačem. Každopádně pouhý slovní popis či fotografie jen těžko vystihnou propracovanost monokokového rámu, kdy prakticky každá jeho část je při prozkoumání pastvou pro oko. Nic zde ovšem není použito samoúčelně - o pevnostním přínosu zmíněného rozšíření spodní partie sedlové trubky asi není potřeba se rozepisovat. Nemalý význam má ale třeba také úzký profil horní části sedlové trubky, kde jeho kombinace se sedlovkou průměru 27,2 mm přináší nemalý vliv právě na výsledný jízdní komfort. Podobně se nám zamlouvala rovněž světlost zadní stavby, kdy je v okolí 2,25“ širokého pláště nadbytek místa i pro nabalené bahno, které v době našeho testování bylo všudypřítomné.

Jízdní dojmy jsou vlastně souhrnem všeho, co vyplývá z výše zmíněného. Tuhost rámu je jedním slovem fantastická a společně s celkovou váhou, a především nízkou obvodovou hmotností kol, má zásadní vliv na akceleraci, ať už v sedle, či ze sedla - prakticky lhostejno, pod jak těžkým jezdcem. Pevné osy o sobě dávají ještě více vědět v zatáčkách, při naklopení kola či při rychlých vyhýbacích manévrech. V takových okamžicích působí bike, jako by jeho reakce byly okamžité, v závislosti na pokynech našeho mozku, nikoli těla. Naprostá bezprostřednost reakcí je tedy pro testovaný stroj typická, stejně jako to, že okamžitě padne do ruky. Jednoduše řečeno, rám není ani dlouhý, ani krátký a nabízený posed je odpovědí na požadavky rychlého maratonce a XC jezdce, třeba i pomýšlejícího na pódium vítězů. Současně však tento bike není jen a pouze o výkonu, hodně nás překvapil svou obratností v techničtějším terénu. Ať už jsme se s ním zrovna proplétali po klikaté pěšině, či absolvovali prudší výjezd s ostrými vracečkami, vždy nabídl nejen bleskurychlé reakce, ale také naprostou čitelnost své povahy. Na velmi dobrém pocitu z ovladatelnosti se nemalou měrou podílela rovněž 720 mm široká řídítka. Zároveň však cube nabídne skoro až neotřesitelnou jízdní stabilitu ve výjezdech i sjezdech – jak je ostatně pro většinu běžných devětadvacítek příznačné. Velká kola, větší styčná plocha s terénem a lepší adheze, menší tendence odskakovat na nerovnostech, zkrátka ideál. Dokonce i s nejníže nastavenými řídítky nebylo kolo ve sjezdech jakkoli vratké, takže největší kola společně s vhodně zvolenou geometrií jsou zárukou, že ani vyloženě závodní naladění posedu s sebou nepřinese menší jistotu v prudkých pasážích. O výjezdech ani nemluvě, ty zvládal reaction s naprostou jistotou.

Pokud se zaměříme na komponentové vybavení, je testovaný bike primárně o tuhých a lehkých kolech Fulcrum, rozumně zvolené kombinaci osvědčených plášťů Racing Ralph a Rocket Ron od Schwalbe, dokonalé funkci kotoučovek Deore XT (vpředu se 180mm kotoučem!) a kultivovaném chodu vidlice Fox s trojicí přednastavených modů komprese CTD. Snad pouze ovládací páčka na řídítkách, byť je její chod příjemně lehký, nedosahuje ergonomických kvalit prvních dálkových lockoutů Fox. Navíc při mačkání směrem dolů disponuje páčka trojicí poloh a finální zmáčknutí ji vrátí zpět do výchozí pozice, takže jsme potřebovali pro navyknutí na obsluhování systému CTD v tomto případě trochu více času. Jinak je osazení sázkou na jistotu. Pochvalu zasluhuje přítomnost klik Deore XT, i když velký převodník s osmatřiceti zuby může být pro některé závodníky v rychlých „šlapavých“ sjezdech lehce poddimenzovaný. Sedlo Selle Italia SC1 je pak celkem pohodlné, ale na první pohled se tváří snad až zbytečně levně, zvlášť pokud se podíváme třeba na luxusní představec Syntace. Ovšem drobnou vadu na kráse lze tomuto kolu snadno odpustit, jeho kvality jsou totiž zcela zřejmé.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace:

Rám: GTC Twin Mold Monocoque

Vidlice: Fox 32 Float 29 CTD Fit, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 38/24

Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kola: Fulcrum Red44

Kazeta: Shimano CS-M771 11-36 (10)

Pláště: Schwalbe R.Ralph / R.Ron 2.25“

Řídítka: Cube Flat Race 720 mm

Představec: Syntace F149

Sedlovka: Cube Prolight 400 mm

Sedlo: Selle Italia SC1

Hmotnost: 10,9 kg (vel. 19“)

Cena: 55 990 Kč

 

datum: 26.04.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign