cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Cube Reaction C:62

Pro letošní rok dostaly karbonové Reactiony přepracovaný rám, jenž jako by si za hlavní cíl vytyčil maximální torzní tuhost a přitom vstřícnost k jezdci, co se absorpce rázů týče. Nový střih rámu rozhodně prospěl, a i když jsme testovali cenově nejdostupnější provedení, stále jde o rychlou raketu. Ta se svým jízdním projevem může měřit s topmodely značky, ovšem není zaměřena pouze na výkon, ale nabídne i dostatek zábavy.

Design poplatný určení 

Karbonový Reaction není tak ortodoxní závodník jako řada Elite, a kdo není vyloženě zaměřený na výkonnostní XC a maraton, ale potřebuje univerzálnější vlastnosti pro trochu zábavnější pojetí jízdy, rozhodně to ocení. Geometrie totiž nabízí perfektní mix úhlů a délek, kdy jsme během testování jen marně hledali něco, co by nám na ní vadilo. Bike prostě od prvního okamžiku padne do ruky, ovšem nečekejme, i přes výše uvedené, nějaké trailové zaměření. Je to XC bike, ovšem s vysokou dávkou ovladatelnosti, komfortu, ale přitom neztrácí nic z potřebného výkonu.

Testovali jsme nejdostupnější provedení, což bychom mohli, i přes osazení pohonem z řady XT, nazvat ekonomickou verzí. Zatímco pohon je z druhého nejvyššího patra Shimana, řadicí páčky a přesmykač jsou o stupínek níž, ovšem brzdy patří i přes rozumný výkon do nejspodnějšího šuplíku. Vidlice Recon je sice citlivá a fungovala spolehlivě, ale jde o verzi s ocelovými nohami a bez pevné osy. To jsou věci, které na první pohled jasně ukazují, kde se šetřilo, byť jako celek fungovalo vše k plné spokojenosti.

Naopak perfektně zpracovaný rám rozhodně nenasvědčuje nic o tom, že by jeho tvůrci chtěli někde šetřit. Kónická hlavová trubka je samozřejmostí, a i když na ni navazující ostřeji řezané tvary působí hodně dobře, tu nejnápadnější a nejmasivnější část celého rámu tvoří spodní trubka. Od hlavy přechází ve čtverhranný profil, jenž dole koresponduje s celou šíří středového pouzdra Press Fit a v celé své masivnosti pak přechází postupně do řetězových vzpěr. Tady snad není potřeba nasazovat přední blatník, protože všechno bláto vykryla šíře trubky. Tenhle díl a středové pouzdro jsou tím, co může za doslova ukázkovou tuhost rámu. Nepoddajnost a imunita vůči kroucení pod záběrem jsou tady prostě zákonem.

Naproti tomu horní trubka už je o poznání štíhlejší a na sedlové trubce, dole se napojující širokým profilem, je dokonce varování před uchycením do nějaké svěrné objímky, kvůli možnému poškození tenké stěny. Zadní partie prostě musí být s tuhým předkem v kontrastu, aby jezdci zajistila dostatek pohodlí, což se podařilo. Řetězové vzpěry při záběru nikam neuhýbají a přitom je kolem pláště za středovým pouzdrem dost místa pro bláto. Tenčí sedlové vzpěry pak spolu s 27,2mm sedlovkou chrání jezdce před rázy od terénu, ovšem tuhost je kromě pevné osy zajištěna i širším rozchodem boostových patek, a tudíž plošším vedením drátů výpletu. Brzdový třmen na vnitřní straně patky už je dnes samozřejmostí, stejně jako vnitřní vedení bovdenů a hadice, které zde vstupují v jednodílném provedení do rámu velmi elegantně utěsněnými čelními otvory v hlavové trubce. Na tomhle rámu prostě lze do budoucna postupně ladit a vylepšovat, jako základ je naprosto perfektní.

XC trochu univerzálněji

Jak jsme již zmínili, kolo není dlouhý závodník, ani příliš hravý trailbike, ale podařilo se trefit někam přesně doprostřed. Devatenáctkový rám sice zvládne i 190cm jezdce, ale už to bylo dost na hraně, takže maximálně 185 cm bude optimum. Ruce jsou v ideálně komfortní výšce jak pro delší tratě, tak dost nízko i vpředu na to, aby jezdec nemusel v ostrých výjezdech přesouvat těžiště tolik na špičku. Moderní geometrie ovšem kombinuje přední trojúhelník se spíše střední délkou horní trubky s hodně krátkou zadní stavbou. Proto překvapilo, že kolo dokáže perfektně zvládat jak prudké výjezdy, tak odskočit hranu a dostat se snadno na zadní přitažením řídítek. Nepředbíhejme ale a podívejme se na jízdní projev hezky od začátku.

Akcelerace je z pohledu tuhosti rámu a jeho ochotě jít perfektně směrem dopředu bezvadná, a jen propružování vidlice bez možnosti částečně přitáhnout kompresi jezdce při záběru ze sedla trochu okrádá o cenné vteřinky. Hrubší vzorek plášťů pak rovněž není zrovna nejrychlejší na tvrdém podkladu, ale v blátě bude jezdec jeho vlastnosti ještě blahořečit.

Ochota reagovat okamžitě na podněty od řídítek, dokonale držet směr, a přitom jej v případě potřeby změnit, to umí kolo dokonale. Nízko posazené těžiště dovolí hodně agresivní náklon a průjezd zatáčkou a délka zadní stavby tam rozhodně nebude v ničem omezovat, spíše naopak. Vystřelit ze zatáčky lze opravdu „pod plynem“ a jezdec si dál může užívat perfektní ovladatelnosti. V rozbitém terénu sice je třeba občas sledovat vystouplé kameny kvůli průchodnosti klik, abychom si někde pedálem neškrtli, ale není to tak razantní. V sedle si pak jezdec užívá kombinace výkonu rámu a tlumicích schopností zadní stavby a sedlovky, která všechny rázy od terénu hezky otupí.

Ve výjezdu pak kolo opravdu překvapí ochotou stoupat, kdy v sedle stačí jen lehce nakrčit lokty a předek sedí jistě na podkladu. Ze sedla jsme pak občas zamknuli vidlici, protože její citlivý projev je v tomto případě lehce omezující. Co se týče volby převodů, kombinace 2x11 je optimální jak pro rekreačního jezdce, tak nejtěžším převodem i pro závodníka, a přesmykač funguje doslova ukázkově. Ve sjezdech geometrie zvládá držet stopu ve vyšší rychlosti, přitom si jezdec užívá zatáčky i technické pasáže, a jelikož kolo dostalo do vínku celkem solidní schopnosti zdolávat kopce směrem dolů, jsou takové pasáže opravdu zábavou. Sice by občas v zatáčce neškodila pevná osa, ale to už jsme probrali výše. Do vzduchu je pak kolo schopné dostat se jak odrazem oběma koly naráz, což mu jde o něco lépe, ale od zadního to s přitažením řídítek rovněž nevyžaduje nějakou velkou námahu. Prostě univerzál ve všech směrech, navíc s pořádnou porcí výkonu už v základu a komfortem, jenž zde tvoří takový příjemný nadstandard.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: Carbon C:62, Monocoque, Boost

Vidlice: Rock Shox Recon Silver TK, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 26/36

Brzdy: Shimano BR-M315, 180/160 mm

Řazení: Shimano SLX, 2x11

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: Cube EX21

Pláště: Schwalbe Tough Tom / Rapid Rob, 2,25“

Kazeta: Shimano SLX, 11-42

Sedlo: Selle Royal

Sedlovka: Cube Performance

Řídítka: Cube Flat Race

Představec: Cube Performance

Hmotnost: 12,45 kg

 

 

 

datum: 14.05.18 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign