cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Cube LTD SL

Pokud jste přesvědčeni o tom, že závodně laděný hardtail má být nutně karbonový a musí vás při pořízení zruinovat, pak jste na omylu. Ujistí vás o tom test devětadvacítkového modelu německé značky Cube, konkrétně stroje LTD SL s cenovkou 41 990 korun. Ono LTD v názvu znamená Limited a matně černý kabát se svítivě zelenými prvky grafiky a shodně barevnými bovdeny je jako celek poměrně decentní, čímž schopně maskuje ryze závodní povahu tohoto stroje. Takového, který výborně akceleruje a vybízí ke skoro až agresivní jízdě, kdy si za každou zatáčkou jezdec vychutnává příkladné zrychlení. Cube LTD SL však zdaleka není pouze o skvělém přenosu síly, je totiž primárně strojem, jenž perfektně padne do ruky, a jízda na něm vás bude bavit. Současně je však poskládán velmi promyšleně, a přesně v této podobě, s „továrně“ nastaveným posedem i sériově obutými plášti, se s ním můžete rovnou postavit na startovní čáru nějakého maratonu či cross-country závodu. Je na to perfektně připraven!

Nyní již k samotné technice. Rám ze slitiny s označením Aluminium Lite je vzorem čisté funkce, u níž jde o vysokou celkovou torzní tuhost i boční pevnost středové partie, ovšem stejně tak o jízdní komfort. Testovaný bike jasně dokládá, že duralový rám nemusí automaticky znamenat nepohodlí. Útlejší sedlová trubka společně se sedlovkou průměru 27,2 mm, minimalistickými sedlovými vzpěrami a objemnějšími 29“ plášti jsou právě v tomto ohledu jasným přínosem, a zmíněná sestava dokáže pohltit nemalou část otřesů. Přitom zde nemusí být použity konstrukční berličky v podobě esovitě zakřivených vzpěr – naopak, vše je na rámu dokonale přímé a preferující maximální výkon. Dolní rámová trubka (což černá barva opět dost maskuje) má velmi výrazný biaxiální průřez, kdy se její spodní část nebojíme označit za doslova extrémně širokou, navíc s hodně netradičním průřezem vycházejícím z pětiúhelníku.

Z dalších prvků rámu nemůže chybět kónická hlava, Post Mount úchyt zadní brzdy situovaný na řetězové vzpěře, dále integrovaná středová ložiska či uchycení přesmykače Direct Mount. Atraktivně působí vnitřní vedení řadicích lanek útrobami spodní trubky. Aby však neutrpěla praktičnost, na povrch vycházejí zespodu před středovým pouzdrem - výměna lanek je proto velmi snadná. Oslovila nás rovněž absence dolního můstku, díky čemuž jsou minimalizovány plochy zachycující bahno.

Z osazení první zaujme vidlice Fox 32 Float se 100mm zdvihem a systémem FIT4. Páčka na pravé straně korunky tak ve třech pozicích ovládá kompresi, a tudíž také imunitu vůči nežádoucímu pohupování, potažmo i citlivost na menší nerovnosti. Pevná osa vpředu je doplněna standardním rychloupínákem u zadního kola. Centerlockové náboje Deore jsou pak jediným „ekonomičtějším“ komponentem, nicméně kola jako celek jsou díky lehkým a tuhým ráfkům DT Swiss více než důstojnou oporou testovaného modelu. Kombinace plášťů Schwalbe Rapid Rob (vzadu) a Tough Tom může zprvu působit trochu nezvykle, ale z hlediska univerzality má svou jasnou logiku. Ani hodně rozblácený terén není hlavně pro přední plášť sebemenším problémem, což se hodí ve chvíli, kdy nás během závodu čeká nepředvídatelné počasí či neznámá trať. Adheze obutí, i za přispění velkého obvodu devětadvacítek, je totiž přímo ukázková.

Zbylé osazení se nese v duchu sady Deore XT. Z té pocházejí dokonce i kliky s dvojpřevodníkem, zde se tedy rozhodně nešetřilo. Snad pouze velký převodník se šestatřiceti zuby nemusí být pro některé silovější jezdce úplně ideální, a podle našeho názoru by „dvojplacka“ s osmatřicítkou byla ještě o něco univerzálnější. Dokonalé ikstéčkové brzdy spolupracují s kotouči průměru 180/160 mm a brzdný výkon je hodně nadstandardní. Samotná funkce řazení současné sady XT je rovněž naprosto precizní a svádí k otázkám, proč si vlastně pořizovat ještě něco dražšího? A líbily se nám taktéž vlastní komponenty Cube na postu představce, řídítek či sedlovky.

Hodně rychlý elegán

O akceleraci již byla řeč, ale ještě na okamžik se k touze po rychlosti vrátíme. Tento černý bike po ní totiž doslova prahne, a pokud vás baví jízda stylem „brzda – plyn“, tedy těsně před zatáčkou zpomalit a hned za ní plně akcelerovat, Cube LTD SL vaše nároky zcela jistě uspokojí. K tomu je doslova králem vrchařů, na čemž má vedle samotné 29“ koncepce nemalou zásluhu i sériově nastavený, čistě výkonnostní posed. Dokonalá adheze zadního kola a velmi jistý přítlak předku jsou i v hodně prudkých stojkách spolehlivou oporou. Není to přitom jakkoli negativně kompenzováno ve sjezdech, kde kolo nabídne vynikající stabilitu a opět díky velkým kolům neochvějnou jistotu. Tedy vědomí, že velká kola spolehlivě převalí většinu překážek, které přijdou do cesty. A pokud už je nějaká přece jen moc velká, pomůže příznivá celková hmotnost. V testované jednadvacítce jsme navážili 12,55 kilogramu včetně pedálů, ale pocitově jsme očekávali ještě o dobré půl kilo méně. Odlepit obě kola od země je doslova hračkou, byť k vyloženému dovádění bike vzhledem ke své závodní povaze neláká.

Ovladatelnost se podařilo naladit adekvátní určení tohoto biku, tedy pro sportovní až závodní XC. Cílem zde evidentně nebylo vyždímat z možností devětadvacítkové koncepce maximum, ale naladit geometrii tak, aby byla adekvátně klidná ve vyšších rychlostech, při zachování rychlých reakcí na podněty od řídítek. Přesně to se povedlo, protože kolo působí od prvních metrů velmi přátelsky, a pakliže se do cesty připlete točitá pěšina či dokonce ostrá vracečka, zvládne je Cube na jedničku. Svůj díl na tom měla i 720 mm široká řídítka, která působila jako velmi jisté kormidlo.

Náš finální verdikt? Pokud máte rozpočet okolo čtyřiceti tisíc a u nového biku požadujete vyváženost osazení i jízdních vlastností, testovaný model vám bude stoprocentně vyhovovat.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Aluminium Lite, AMF, ARG

Vidlice: Fox 32 Float FIT4, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT 36 / 26

Brzdy: Shimano Deore XT, 180 / 160 mm

Řazení: Shimano Deore XT

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Kazeta: Shimano Deore XT 11-40 (11)

Náboje: Shimano Deore

Ráfky: DT Swiss CSW MA

Pláště: Schwalbe Rapid Rob / Tough Tom 2,25“

Řídítka: Cube Rise Trail

Představec: Cube Performance

Sedlovka: Cube Performance

Sedlo: Cube Active 1.1

Hmotnost: 12,55 kg (vel. 21“, s pedály)

Cena: 41 990 Kč

 

datum: 13.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign