cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Cube LTD Race

Když je něco Limited, tedy LTD, pak nemůže jít o standardní záležitost, což v případě řady LTD platí u značky Cube dvojnásob. Jde o cenově zajímavé hliníkové hardtaily, jejichž komponenty pohonu bychom mohli zařadit o dvě kategorie výš. Tuto kombinaci jsme prověřili na verzi Race a možnost užít si preciznost ikstéčkového řazení, a přitom finančně „nevykrvácet“, není vůbec špatnou myšlenkou.

Tuhost přímo ukázková

Cube své rámy rozhodně nešetří, co se profilací navyšujících celkovou tuhost týče. Testovaný model není výjimkou, tudíž dominantní spodní trubka sice nehýří nějakými průhyby, ale zato se masivní profil směrem od hlavy poslušně vertikálně zplošťuje a narůstá na šířce, aby se na středové pouzdro napojil v téměř celé jeho šíři. Moderna zde zasáhla v podobě lisovaného středového složení a návarku na přesmykač typu Side Swing, k němuž směřuje napřímo bovden z otvoru ve spodní trubce. Horní trubka už je směrem dozadu o poznání štíhlejší a standardní průřez mají i sedlové či řetězové vzpěry. Zatímco ty první sázejí na přímé vedení a navařený horní můstek, řetězové vzpěry mají lehké prohnutí dovnitř a jsou můstku za středovým pouzdrem zcela prosté. Naopak je v tomto místě dostatek prostoru pro průnik bláta směrem pryč ze zadní stavby.

Ač sportovně střižený rám, přesto mu nechybí na profilovaných patkách i sedlových vzpěrách závit pro případnou montáž nosiče nebo blatníků. Úchyt třmene zadní brzdy sice sází na moderní pozici uvnitř zadní stavby, ale je na dvojici IS otvorů. Absence pevné zadní osy je pak částečně kompenzována výměnnou patkou pro přímou montáž přehazovačky. Za kónickou hlavovou trubkou je dvojice vstupů pro bovdeny a chválíme jejich plastové krytí proti nečistotám usnadňující případný servis.

Tolik rám, jenž sice nehýří přehnaným hydroformingem, ale po prvním otestování jezdec zjistí, že to ani není třeba. Testovaná jednadvacítka totiž nabídla takovou porci tuhosti, že by si ji mohli za příklad vzít mnozí věhlasní výrobci. Rám totiž vůbec není poddajný, a přitom nejde o nějaký kostitřas. Ne snad že bychom to přičítali tlumicím vlastnostem plášťů či štíhlé sedlovce, tyto komponenty se samozřejmě na komfortu velkou měrou také podílejí, ale kombinace tuhosti a přitom vstřícnosti k určitému otupování rázů je zde namixovaná v ideálním poměru.

Na druhou stranu citlivost přední vidlice a její schopnost pohupovat se v rytmu šlapání je místy až nepříjemná, a pokud se jezdec hodlá občas do pedálů opřít, sáhne asi častěji po páčce lockoutu, nebo si naordinuje dopředu vyšší tlak, na úkor té trochy pohodlí. I tak je ale vidlice dost citlivá, takže v terénu zvládne perfektně žehlit rázy a absence pevné osy se neukázala být nějak omezující. Kombinace tuhý rám versus pohodlná vidlice je tak ke spokojenosti jezdce, tedy pokud nemá nějaké závodní ambice, to bychom asi sáhli po dražší verzi s vyspělejším odpružením.

 

Rozmazlování a stabilita

Trochu kontroverzní titulek začneme chováním kola, tedy převládající stabilitou, která se ukázala být převažující ve vyšší rychlosti. Bike svojí geometrií dokonale padne jezdci s výškou okolo 190 cm a nabídne mu odpovídající délku posedu, komfortní pozici řídítek a pocitově delší celkovou geometrii. Akceleraci je sice tuhý rám ku prospěchu, ale kombinace těžší verze plášťů s hrubším vzorkem vpředu částečně výkon omezuje. Bike tedy není přehnaně živý, spíše si dokáže udržet stabilní tempo, aniž by nějak výrazněji ztrácel. Výměna obutí za lehčí by výkonu rozhodně prospěla, ale takto má jezdec jistotu, že jej přední plášť nezradí ani v jarním bahně a jemnější vzorek vzadu zase neubírá tolik na výkonu.

Co majitel kola ocení, je projev komponentů pohonu, protože funkčnost, s jakou se ikstéčko ukáže i v opravdu silném záběru do pedálů, je prostě vynikající. Přesná odezva na povely řadicích páček, odřazování o dva pastorky dolů a až o čtyři nahoru znamená bleskovou změnu převodů. Dokonalý chod přesmykače je pak shimanovskou kompenzací za některé slabší ročníky, protože lehké ovládání na páčce a blesková změna převodníku i v záběru je doslova odměnou. Výkon brzd pak nijak nezaostává, byť kotouče nejsou Ice-Tec a prominout lze i úsporu danou použitím nábojů Deore, funkčně naprosto bez připomínek. Řazení tedy jezdce dokonale rozmazlí a volba převodů pak nahrává i méně zdatným cyklistům, kteří malý převodník rozhodně ocení.

Celkovému chování kola jednoznačně dominuje jistota, s jakou dokáže jezdce přenést přes překážky. Bike se převalí s neochvějnou jistotou doslova přes všechno, co mu stojí v cestě. Začátečníkovi tak dodá sebevědomí a nevyžaduje nějaké velké jezdecké zkušenosti. I přes stabilní projev, patrný ve vyšší rychlosti, především ve sjezdu, překvapilo ochotné manévrování po točité pěšině v nižší rychlosti. Předek tedy dokáže navést jezdce hbitě i do ostřejší zatáčky, je pak ale už jen na něm, jak razantně ji zvládne celé kolo protáhnout. Výška těžiště nahrává plynulému zatáčení, ale zároveň jde naproti i prostupnosti terénem. Eltédéčko ale rozhodně není hardtail na dovádění, jeho charakter zvládá spíše jízdu v plynulém tempu, delší rovinaté úseky, a když už je třeba vyskočit do vzduchu, jde spíše oběma koly naráz, než aby odskočil něco po zadním. Typický  devětadvacítkovský přítlak na přední kolo je zde hodně znát a postavit bike na zadní v prudkém výjezdu rozhodně není nic jednoduchého. Stoupavost je tedy na opravdu vynikající úrovni, a když pomineme vyšší zanořování vidlice, ve sjezdech jezdec s přesunem za sedlo také zvládne hodně.

Testovaný stroj lze mít i v jiném barevném provedení, případně ve verzi na sedmadvacítkách, která slibuje hravější projev nebo cílí na menší postavy. Tato verze je prostě stabilní, skvěle stoupající maratonský bike s tuhým rámem a špičkovým osazením, které za danou cenu rozhodně předčí očekávání.

 

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: Al 6061 D.B.

Vidlice: Rock Shox Recon Silver TK, 100 mm

Kliky: Shimano Deore XT, 26/36

Brzdy: Shimano Deore XT, 180/160 mm

Řazení: Shimano Deore XT, 2x11

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore XT

Pláště: Schwalbe, Tough Tom/Rapid Rob, 2.25“

Ráfky: Cube EX21

Náboje: Shimano Deore

Kazeta: Shimano SLX, 11-42

Sedlo: Cube Active 1.1

Sedlovka: Cube Performance

Řídítka: Cube Rise Trail Bar

Představec: Cube Performance

Hmotnost: 13,55 kg

 

 

 

 

datum: 29.04.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign