Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Canyon Endurace CF 9.0

Německá značka Canyon rozvířila vody cyklobyznysu přímým prodejem svých kol zákazníkům, takže vynechala velko i maloobchod a cenami občas šokuje. Jenže v tomto případě neplatí, že levné rovná se nekvalitní, ale na většinu jejích modelů lze slyšet jen slova chvály, takže jsme sami byli zvědaví, jak se karbonová silnička předvede.

Pohodlí kontra výkon

Endurace je modelem poplatným současnému trendu komfortních silniček, které z jezdce nevytřesou duši, nabídnou mu pohodlný posed a přitom dostatek výkonu. Konkrétní model toto dotáhl, zdá se, ještě dál, protože míra komfortu byla na sedle i v testované velikosti XL s méně vytaženou sedlovkou hodně nadstandardní a přitom torzní tuhost by mohl rám rovnou vyučovat. Co má tedy zásluhu na dokonalém skloubení obou protichůdných vlastností?

Předně jsou to hodně rozdílné průměry a profily rámových trubek, kdy ta spodní je opravdu masivní a totéž platí i pro partii kolem hlavy. Vynikající tuhost v záběru do pedálů je znát i u středového pouzdra, na něž se excentricky napojuje sedlová trubka s velkorysým rozšířením do boků, zatímco směrem dozadu je pod i nad držákem přesmykače výrazně plošší. Řetězové vzpěry pak výškou navazují na diktát tuhosti, ovšem směrem k patkám se zužují a sedlové vzpěry jsou proti zbytku rámu doslova titěrné, což má spolu s jejich plynulým napojením až na horní trubku zásadní vliv na pohlcování rázů zadní stavbou. Rám pak ukrývá lanka v útrobách, i když ne tak extrémně, takže na zadní stavbě už je lanko k přehazovačce plně odhalené.

Přední vidlice s plynulým přechodem do hodně vysoké hlavové trubky sice razí přímý design ramen, ale není to tak tvrdý kousek, jak jsme čekali. Na druhou stranu v tlumení i tak vede spíš zadní partie. Canyon ovšem přichází s několika netradičními prvky jako je hlavové složení bez ježka ve sloupku vidlice, nebo speciální rozdvojená sedlovka, která dokáže utlumit i dláždění z kostek. Vlastní řídítka a představec pak s velice pohodlnou omotávkou nabídnou stejné pohodlí, jako příjemně komfortní sedlo, které možná někteří závodně orientovaní jezdci vymění za „ostřejší“ model.

Kolo primárně postavené na pohodlnou svižnou jízdu ctí tuto orientaci i geometrií rámu, který byl v testovaném ikselku vhodný pro jezdce s výškou nad 190 cm a rozhodně mu nepřijde dlouhý. Naopak posed je ideálně vyvážený, takže žádná ohnutá záda, ale ruce příjemně vysoko, i když v dostatečně sportovním nastavení. Kratší délka rámu se projeví hlavně při horním úchopu řídítek, kdy si najednou připadáte jako na městském kole se vzpřímeným posedem a cítíte ten nárůst odporu vzduchu, takže raději přehmátnete zpět na páky nebo pro ještě větší výkon do spodního oblouku.

S prvním šlápnutím do pedálů jasně cítíte, že pětadvacítkové pláště jsou tu pro pohodlí a ne pro tvrdý závodní projev. I natvrdo nahuštěné výborně tlumí a dobře sedí i v ostřejším náklonu nebo na hrubším asfaltu, aniž by ovšem nějak omezovaly výkon horším odvalováním. Výkon však dokonale navýší rám, u nějž se povedlo namíchat takovou torzní tuhost, že v sedle jedete naprosto lehce, a když už nemůžete a chcete si ulevit ze sedla, kolo najednou vystřelí kupředu. Jeho schopnost zrychlit ve spurtu je doslova návyková a jezdce láká k tomu, aby si nakládal v každém výjezdu. Stoupání ze sedla nebo spurt ze zatáčky jsou na endurace zkrátka radost. Rám prostě ujídá jen rázy terénu a ne výkon jezdce. Na rovině kolo skvěle drží švih a ve sjezdech je perfektně ovladatelné, i když kratší rám není tak stabilní, aby začátečníka okamžitě udržel v přímém směru. Točivost je přesně na hraně mezi živým závodním strojem a pohodlným kolem pro dlouhou jízdu, takže co se geometrie a ovladatelnosti týká, dovolíme si tvrdit, že před sebou máme ideální mix všeho.

Nekompromisní výkon podpořily i výplety DT Swiss, které slovo kroucení neznají a přitom nejsou přehnaně tvrdé. Funkce všech komponentů pak byla zcela bezchybná, takže ani v tomto směru nelze kolu nic vytknout. Canyon prostě namíchal z karbonu i osazení dokonalý a cenově příznivý koktejl, který skvěle osvěží a přitom neunaví ani při dlouhodobé konzumaci.

 

Fotogalerie kola ZDE 

 

Technické specifikace:

Rám: Canyon Endurace CF

Vidlice: Canyon One One Four SL

Kliky: Shimano Ultegra, 34/50

Brzdy: Shimano Ultegra

Řazení: Shimano Ultegra, 2x11

Přehazovačka: Shimano Ultegra

Přesmykač: Shimano Ultegra

Kola: DT Swiss R23 Spline

Pláště: Continental Grand Prix 4000S II

Kazeta: Shimano Ultegra

Sedlo: Fi:zi'k Aliante VS

Sedlovka: Canyon S14 VCLS 2.0 CF

Řídítka: Canyon H28 Road Al

Představec: Canyon V13

Hmotnost: 7,45 kg

Cena: 49 829 Kč

 

 

 

datum: 06.09.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign