Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test, Author Spirit 29

Sportovní devětadvacítka s cenovkou okolo dvaceti tisíc korun – to je poměrně častý požadavek hobby bikerů, kteří to s ježděním v terénu myslí trochu vážněji. V této cenové relaci je už možné počítat nejen s kvalitním rámem, ale především s kultivovaně pracující odpruženou vidlicí a výkonnými brzdami. Zkrátka s vybavením, které nás nebude jakkoli limitovat, a naopak si s ním vychutnáme pocity, donedávna známé spíše uživatelům výrazně dražších strojů. Dvacet tisíc korun je již určitou zárukou sportovního naturelu, tolik žádaného pro úspěšné zdolání třeba i maratonských tratí. A jeden takový bike zde máme – otestovali jsme 29“ hardtail Author Spirit 29 s cenovkou 19 990 korun, zdařilou geometrií a vyváženým osazením. Pakliže se při vybírání stroje pro nadcházející sezónu rozhlížíte právě v této cenové kategorii, měli byste zpozornět. Olejem tlumená vidlice RST Blaze, hodně vydařená poslední generace sady Shimano Alivio, precizně fungující kotoučovky Tektro Auriga - a to vše navěšeno na matně lakovaném rámu s hydroformním tvarováním trubek a elegantní grafikou.

Testovaný bike je úvodním 29“ modelem spoléhajícím na hydroforming, tedy na výrazné profilace trubek zajištěné technologicky poměrně náročným tvarováním pomocí tlaku horkého oleje. Jinými slovy se uživatel může spolehnout na rám ze slitiny 6061, prakticky totožný s výrazně dražšími stroji, takže v případě té vůbec nejdůležitější části kola se na jakékoli kompromisy nehraje, a výsledek je hodně přesvědčivý. Perfektní torzní i boční tuhost, příjemně naladěná geometrie a využití moderních prvků – takové byly naše první dojmy z testovaného modelu.

Nyní ale již k technice samotné. Typické konstrukční prvky, jež jsou v několika posledních sezónách pro naši největší značku charakteristické, zde nemohou chybět. Výrazný sloping doplňuje skoro až extrémně zploštělá horní trubka, dále mohutná sedlová trubka a neméně robustně působící kónická hlava (s 1,5“ spodním ložiskem) a nakonec dolní trubka s nezaměnitelným trojúhelníkovým profilem. Většinu těchto prvků jsme mohli poprvé spatřit již před několika lety u lehkých karbonových fullů Author, a postupně se rozšířily napříč většinou kolekce. Což je podle nás určitě dobře, protože skloubení bezvadné funkce a typického vzhledu jim vtisklo vlastní tvář. Schválně jsme přemýšleli, kolik konkurenčních modelů třeba právě dvacetitisícové třídy má dnes takto svébytné rámy - tedy takové, u nichž bychom i po odstranění log či u surového rámu bez váhání tipli danou značku. A přiznáváme, že příliš možností nás nenapadlo. U testovaného biku bychom jen podle použitých profilací vyslovili jméno Author bez jediného zaváhání. Z dalších prvků musíme zmínit třeba kompletní vedení řadicích lanek i hadice zadní brzdy zespodu horní trubky, dále nesmí chybět poměrně minimalistické můstky nebo třeba výztuha mezi sedlovou a řetězovou vzpěrou, rozkládající tlak od kotoučové brzdy. Snad jediným zdánlivým prohřeškem proti trendům posledních let je IS úchyt zadní brzdy, vyžadující redukci na Post Mount. Což ale v praxi samozřejmě ničemu nevadilo.

Spirit 29 - příjemný společník

Geometrie testovaného biku prakticky okamžitě padne do ruky a nabídne jak naprosto příkladné vedení přímého směru, charakteristické pro většinu typických cross-countryových devětadvacítek, tak i příjemnou porci ovladatelnosti. Spirit 29 zatáčí přesně tak, jak po něm jezdec vyžaduje, a i přes své nemalé rozměry nepůsobí ani na hodně točité pěšině přerostle. Na tom má mimo jiné zásluhu rovněž kratší představec společně s vhodně naladěným poměrem mezi délkou předního trojúhelníku a zadní stavby. I když celková námi navážená hmotnost 14,9 kilogramu nesvádí k nadhazování předku či odlepení obou kol od země při každé příležitosti, tak jsme měli při jízdě pocit, jako by bike vážil spíš o něco méně. A přestože obvodovou hmotnost kol u devětadvacítky za dvacet tisíc korun nelze příliš redukovat, akcelerace a celkový pocit svižnosti jízdy určitě neodpovídaly téměř patnácti kilům. Zkrátka jsme ani při několik hodin trvající vyjížďce neměli pocit, že by nás celková hmotnost nějak zvlášť omezovala, a kolo bylo velmi příjemným společníkem. Takovým, který ve výjezdech s přehledem zvládal i členitější povrch a ve sjezdech nabídl příkladnou stabilitu. Prostě typická devětadvacítka, u níž lehce vláčnější akceleraci dostatečně vyváží pocit skoro až neochvějné jistoty, ať už se cesta zvedá do prudkých stoupání, či naopak klesá kamenitou pěšinou. Nejvíce doma se Spirit 29 ovšem logicky cítí na klasických lesních a polních cestách bez zbytečných metrů převýšení, kde není problém s ním dlouhodobě držet sportovní tempo. Pláště Rocket s jemnějším vzorkem preferují rychlost a spíše méně náročný terén - z našeho pohledu by trochu hrubší vzorek nabídl vyšší univerzalitu. Ale pokud si nelibujete v blátě, budete s tímto obutím nejspíš spokojeni.

Fajn společníkem, ať už se zrovna nacházíme v jakémkoli terénu, je pocitová robustnost kola. Ta je dána tuhostí rámu i dostatečně kultivovaným chodem předního odpružení. Vidlice RST sázející na vinutou pružinu totiž nabídla slušnou citlivost zkraje chodu a dokázala v praxi využít většinu svého 100mm zdvihu. Absenci pevných os jsme zde v podobě znatelně snížené tuhosti nezaznamenali ani při naklopení do zatáčky, takže i v tomto ohledu vše bez připomínek. Maximálně spokojeni jsme byli s funkcí hydraulických kotoučovek Tektro Auriga se 180mm kotouči a s funkcí řazení. Nikdy v minulosti nebyla sada Alivio, funkčně i designově, takhle blízko podstatně dražším dílům. A určitě bychom dříve právě tyto komponenty nedoporučovali pro bikemaratonské nasazení. Časy se ovšem mění, a současné Alivio může být adekvátním partnerem i pro ryze sportovní styl jízdy. Navíc vypadá parádně. Podobně spokojeni jsme byli třeba i se sedlem Author Summit, které bylo k našemu pozadí doslova rozmazlující, a patří tak mezi naše oblíbence. Tolik tedy k modelu Spirit 29.

 

Fotogalerie kola ZDE

 Technická specifikace

Rám: hydroformní dural 6161 29“

Vidlice: RST Blaze 29 TnL, 100 mm

Kliky: Shimano M-4000 40/30/20

Brzdy: Tektro Auriga, 180 mm

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Acera

Kazeta: Shimano HG400 11-34 (9)

Náboje: Quando Disc

Ráfky: Author Radon 29

Pláště: Author Rocket 2,1“

Řídítka: Author Flatbar 700 mm

Představec: Author dural

Sedlovka: Author dural

Sedlo: Author Summit

Hmotnost: 14,9 kg (vel. 19“, s pedály)

Cena: 19 990 Kč

 

 

datum: 16.06.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign