Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test, Author Pegas ASL

Dámský „sedmadvacítkový“ hardtail Pegas ASL nese typický rukopis největší domácí cyklistické značky, konstrukční i designový. Profilace trubek a jednotlivých rámových partií jsou určitým odkazem na luxusní karbonové topmodely, velmi decentní a elegantní grafika je pak příznačná právě pro dámskou část kolekce. Přídomek ASL, neboli Author Sport Lady, však charakterizuje i celá řada prvků respektujících anatomii ženského těla. Nemůže tedy chybět zkrácený přední trojúhelník, sedlovka s přímým zámkem, velmi pohodlné sedlo, dále krátký představec a neposlední řadě příjemně útlé pěnové gripy. Cenovka 16 990 korun naznačuje, že máme co do činění s modelem určeným pro širší spektrum dam – bikerek, od těch preferujících cykloturistiku, až po sportovnější jezdkyně.

Když jsem bike k otestování přebírala, tak nějak automaticky jsem počítala s jeho doporučením spíše začínajícím cyklistkám a dokonce jsem přemýšlela, že by Pegas ASL mohl oslovit i mou šestapadesátiletou mamku. Mohl a také oslovil. Ale k mému nemalému překvapení se z tohoto modelu záhy vyklubal stroj schopný nejen sportovní jízdy, ale navíc bez obtíží zvládající i trochu techničtější terén. Přesvědčení, že sada Acera či pružinová přední vidlice jsou jen pro úplné začátečníky, jsou v tomto případě pouhopouhými předsudky. I základnější komponenty dnes totiž mou být skvěle funkční, což zde plně potvrdily i precizně fungující hydraulické kotoučovky Tektro Auriga WS. Celková hmotnost 13,95 kilogramu je pocitově při jízdě snad tím jediným, co nás vrací do reality, tedy k pořizovací ceně kola.

Dámy, vyberte si!

Nedá mi to, abych hned na začátku popisu nezmínila ryze „ženský“ aspekt, do něhož patří subjektivní hodnocení designu. Author si skutečně vyhrál a identický zlatooranžový odstín, který je použit na přední vidlici, se opakuje v grafice designu rámu a na sedle. Ještě více se mi však líbil fakt, že je model Pegas ASL nabízen ve dvou zcela odlišných barevných kombinacích. Vedle testované bílé totiž mohou dámy zvolit rovněž neokoukanou šedo-růžovou, v níž bike působí velmi neotřele a elegantně. Jak by ale řekl můj přítel: „Barva přece nejezdí!“, tak se raději konečně zaměřme na konstrukci jako takovou.

Rám ze slitiny 6061 se pyšní využitím hydroformního tvarování, které je nejvíce zřetelné u spodní trubky hned za hlavovou partií. Použitý trojúhelníkový profil dává vzpomenout především na lehké závodní karbonové fully A-Ray, jež byly ve své době designově nezaměnitelné. S topmodely pojí rám testovaného stroje rovněž výrazně zploštělý profil lehce prohnuté horní trubky a ke zdařilým detailům patří i kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem. Podobně nepřehlédnutelné jsou rovněž zadní patky a především výztuha mezi levou sedlovou a řetězovou vzpěrou, rozkládající tlak při brzdění. Příkladně zpracované jsou poměrně titěrné můstky, z vyložených detailů zaslouží zmínku tažení lanek řazení i hadice brzdy zespodu horní trubky, případně praktické závity na patkách i vzpěrách, umožňující snadnou montáž nosiče či blatníků.

Z hlediska osazení je vše namícháno promyšleně a s ohledem na slušnou životnost i minimální ovládací síly. Řazení a brzdy fungovaly velmi přesně a citlivě. Komponenty se navíc tváří podstatně luxusněji, než co naznačuje cenovka – hlavně poslední generace přehazovačky Acera vypadá hodně dospěle a totéž se dá říci o klikách Suntour XCM, jejichž „čtyřpacka“ lehce evokuje drahé XTR. Podle mého názoru tvarově zdařilým klikám designově trochu škodí plastový kryt velkého převodníku, ale je pravda, že některé dámy jej ocení a navíc se dá snadno demontovat. Líbila se mi kola s pevnými ráfky a pláště s jemnějším středem běhounu. Přece jen se zde nepředpokládá, že by se majitelka kola vyžívala v bahnitých pasážích - použitý vzorek byl v suchém terénu svými schopnostmi naprosto přesvědčivý a po asfaltu či šotolině se skvěle odvaluje. Jedinou kritiku si neodpustím u přední vidlice, a sice jejího lockoutu, který lze aktivovat pouze ve zcela nezanořené pozici. Jinak vidlice celkem kultivovaně využívala většinu svého 100mm zdvihu, byť teploty lehce nad nulou logicky částečně omezovaly její citlivost.

ASL – sportovní pohodlí

První metry jízdy nikoho nenechají na pochybách, že zde šlo primárně o komfort. A to nemám na mysli doslova rozmazlující sedlo či příjemné gripy, ale především vzpřímený posed. Jízdní pozice je skutečně velmi pohodlná, současně však není v rozporu se sportovnější jízdou. Pro tu stačí pouze snížit řídítka ubráním podložek, případně dát o něco delší představec. Z mojí vlastní zkušenosti by však byla trochu škoda redukovat bohatou míru komfortu, neboť ani v terénu moc nesnižuje schopnosti biku. Ve výjezdech totiž hodně pomohou samotná kola průměru 27,5 palce a sklony ke zvedání předku v prudších stoupáních jsou i v sériovém nastavení na přijatelné úrovni. „Kompromisní“ velikost kol je zde vyloženě ideální, protože znatelně zlepšuje terénní prostupnost, aniž by snižovala ovladatelnost. Ve sjezdech, a to i těch prudších, je pak vzpřímenější posed vyloženou výhodou, a právě toto nastavení společně s velmi dobrou směrovou stabilitou zajistí, že se dámy – bikerky nebudou stresovat z možného přeletění řídítek. V případě alespoň základních terénních návyků a schopnosti přesouvat těžiště se totiž na tomto biku dá sjet prakticky cokoli, co nám běžný terén a turisticky značené cesty postaví do cesty. Zmíněná jízdní stabilita bude provázet majitelku testovaného modelu na každém metru jízdy, kdy naladění kola působí hodně přátelsky. A o to by mělo u dostupného dámského hardtailu jít především. Pegas ASL je zkrátka komfortním strojem dovolujícím méně zdatným jezdkyním postupné posouvání svých dovedností. Těm zkušenějším potom nabídne dostatečně sportovní svezení, které v dané cenové třídě nebývá vždy pravidlem.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alu 6061 hydroform. 27,5“ ASL

Vidlice: RST Gila 27,5 ML, 100 mm

Kliky: Suntour XCM, 40/30/22

Brzdy: Tektro Auriga WS, 160 mm

Řazení: Shimano Acera

Přehazovačka: Shimano Acera

Přesmykač: Shimano Acera

Kazeta: Shimano HG20 11-34 (9)

Náboje: Quando Disc

Ráfky: Author Radon 27,5

Pláště: Author Speed Master 2.0

Řídítka: Author, 660 mm

Představec: Author

Sedlovka: Author

Sedlo: Author Fenix

Hmotnost: 13,95 kg (vel. 18“)

Cena: 16 990 Kč

 

 

datum: 23.05.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign