Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Test, Author Patriot Trail 1.

Po začlenění kolekce AGang pod mateřskou značku Author se její logo automaticky objevilo také na propracovaných a především dokonale funkčních celoodpružených 27,5“ modelech Patriot, rozdělených na enduro řadu Evo (zdvih 160 mm) a na stroje s dodatkem Trail, značícím 120mm zdvih na obou osách. My jsme tentokrát otestovali nejzákladnější variantu Trail 1.0, která se může pochlubit současnou akční cenou 42 990 korun, která je oproti té původní o celých pět tisíc nižší.

Model Patriot patří k našim redakčním oblíbencům – dá se říci,  že vývoj takto fungujícího fullu je v našich končinách, navíc u mainstreamové značky, v podstatě výjimečným počinem. A svým způsobem by se dala v tomto případě hodnotit „knížka podle obalu“, protože už před samotným testem jsme věděli, že tento bike zkrátka bude fungovat. Ale samozřejmě jsme to neudělali, neboť má testovaný model svá specifika. Důležité však je, že cenová dostupnost neokleštila jeho dovednosti, byť nějaký ten gram navíc oproti dražším verzím, a především absence teleskopické sedlovky mohou být pro některé zájemce důvodem, proč sáhnout po vyšší specifikaci.

Buďte patrioti!

Vývoj modelu Patriot včetně náročného testování v tvrdém terénu proběhl kompletně na našem území, což je ostatně připomenuto zmenšenou mapou Evropy, tvořící přechod mezi surovým hliníkovým povrchem a červeným lakem. Zvýrazněnou Českou republiku zde nelze přehlédnout. Mnohem důležitější jsou však konstrukční prvky čistokrevného trailbiku. Rám ze slitiny 6061 s dvojitě zeslabovanou stěnou je s jinými fully nezaměnitelný, i kdybychom zamaskovali všechna loga. Asi nemá cenu psát o dvojitém průhybu spodní trubky či kónické hlavě, mnohem důležitější je zde provedení čtyřčepové zadní stavby vlastní konstrukce Drive Link Pivot. Umístění hlavního čepu do zajímavě řešeného dílce, tvořícího masivní blok středového pouzdra, není natolik zásadní jako provedení zadního čepu DLP, situovaného do bezprostřední blízkosti osy. K typickým znakům rámu patří také odlehčené duralové vahadlo přepákování tlumiče a třeba i zajímavě řešený spojovací můstek propojující pod tímto vahadlem sedlové vzpěry zadní stavby. Cílem zde byla co nejvyšší tuhost při záběru či při položení kola do zatáčky, což se povedlo na výbornou. I v námi testované jednadvacítce byla torzní tuhost rámu naprosto nekompromisní a v rámci dané třídy patří patriot právě v tomto ohledu k tomu nejlepšímu.

Z detailů potěší nepřerušené vedení bovdenů k oběma měničům a nechybí ani příprava pro zčásti vnitřní vedení ovládání teleskopické sedlovky. Zásadní je však samotná geometrie, jež vsadila na koncept s lehce prodlouženým předním trojúhelníkem, více položenou vidlicí a superkrátkým představcem. Točivost by tedy měla být i základnímu patriotu zcela vlastní. Jednotky pružení kombinují vidlici RST F1 vpředu s tlumičem X-Fusion O2 RL vzadu. Dálkové ovládání lockoutů zde nehledejme a upřímně, vůbec nám nescházelo.

Šikovný všeuměl

Kategorie trailbiků si velmi rychle získala nemalou popularitu a testovaný model, který je jejich klasickým zástupcem, jasně definuje, proč se tak stalo. I přes značné rozměry kola, které o to více vynikly v největší velikosti rámu, je totiž tento bike ovladatelný jako málokterý. Zvolená geometrie je oním ideálním kompromisem, z kterého v bikeparku jezdec vyždímá maximum a současně mu kolo dovolí bez problémů zdolat větší vzdálenost v trochu sportovnějším tempu. Celkovou hmotnost 14,9 kilogramu sice nelze oklamat a lehká rozvážnost při akceleraci je jejím logickým vyústěním – to však rozhodně neznamená, že nejlevnější patriot neobjede dlouhou maratonskou trať. Dokonce ani nabízený posed a živost geometrie zde nebudou na obtíž. Takže, tato strana mince trailbiku je plnohodnotná a na lehkou nadváhu kola poměrně rychle zapomenete, zvlášť když je více než adekvátně vyvážena pocitem robustnosti až „nezničitelnosti“.

Patriot je však primárně o užití si o něco těžšího terénu, tedy tvrdšího, než by jeho skoro „maratonské“ zdvihy naznačovaly. S tímto kolem si vychutnáte sjezd kamenitého koryta, dráhu plnou klopenek, odskočení kdejaké terénní hrany nebo bunny hop přes ležící kládu - snad jen odraz bude muset být o něco razantnější. Hlavní však je, že se ve všech těchto pasážích patriot tváří, že jeho zdvih leží někde okolo hodnoty 130 až 140 milimetrů – je totiž beze zbytku využitý a výraznější progresivita se dostavuje až k jeho konci. K tomu připočtěte perfektní točivost, která popírá nemalý rozvor kola, a již výše zmíněnou robustnost, opět typickou pro vyšší zdvihové kategorie, než je „pouhých“ 120 milimetrů. Páčky lockoutu na obou jednotkách pak využijete spíše sporadicky, čtyřčep systému DLP jezdce při běžné jízdě rozhodně neobtěžuje nadměrným pohupováním, přestože vnímání menších nerovností je u zadní stavby o něco citlivější než u přední vidlice.

V dobrém světle se předvedly brzdy Tektro Auriga, spokojenost panovala i s více než dostačujícími převody a rovněž s univerzálním vzorkem plášťů Maxxis Ardent 2,25“. Šířka řídítek 750 mm je pak dalším z klíčových dílů přinášejících skvělou točivost. Pokud nám něco na kole trochu chybělo, byla to teleskopická sedlovka, a instalace nějakého dostupnějšího modelu by ještě zvýšila terénní dovednosti. Přece jen zastavovat před každým extrémnějším sjezdem a manuálně zasouvat sedlovku do rámu trochu zdrží. Možná i z tohoto důvodu, a stejně tak kvůli trochu nižší celkové hmotnosti, bychom při výběru nejspíš rovnou sáhli po vyšší specifikaci modelu Patriot Trail. Na druhou stranu, pakliže máte lehce omezený rozpočet a chcete trailbike se skvělým rámem, který třeba v průběhu času osadíte dle svých představ, model Trail 1.0 je hodně dobrou volbou. A zdaleka ne jen volbou rozumu!

 

Fotogalerie kola ZDE

 

 Technická specifikace

Rám: double butted Alloy 6061, 120 mm

Tlumič: X-Fusion O2 RL

Vidlice: RST F1RST 15 air, 120 mm

Kliky: Shimano Deore 38/24

Brzdy: Tektro Auriga, 180 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)

Ráfky: AG Lab Krypton Pro 27,5

Náboje: AG Lab Disc

Pláště: Maxxis Ardent Kevlar 2,25“

Řídítka: AG Lab alloy, 750 mm

Představec: AG Lab alloy

Sedlovka: AG Lab alloy

Sedlo: Author Summit

Hmotnost: 14,9 kg (vel. 21“)

Cena: zjistíte u prodejců

 

datum: 07.10.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign