Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

TEST, Author Instinct 29

Nejvýše postavená duralová devětadvacítka značky Author má rozhodně co nabídnout. Zaprvé má dobře zvolenou geometrii spojenou s ideálně tuhým rámem a zadruhé i samotné osazení je z uživatelského pohledu skvěle funkční – počínaje lehkou vzduchovou vidlicí RST F1 a konče hydraulickými kotoučovkami Tektro Orion s nadstandardním výkonem. K tomu model Instinct 29 spoléhá na kombinaci dílů Shimano Deore XT a Deore na postu řazení a pohonu, takže ani zde není prostor ke kritice. Když se k tomu přičte současná akční cena 27 990 korun, máme před sebou bike, který rozhodně doporučíme, zvažujete-li pořízení své první devětadvacítky se sportovními ambicemi.

Základem testovaného kola je rám ze slitiny 6061 s dvojitým zeslabením stěny trubek předního trojúhelníku. A přestože matně černý odstín doplněný jemnou zeleno-bílou grafikou lehce maskuje mohutnost použitých profilů, pravda je taková, že pro tuhost v záběru bylo učiněno maximum. Nejsou zde nutné berličky v podobě pevné zadní osy, přesto i největší velikost rámu 21“ nabídne skvělou torzní tuhost, zřetelnou nejen při silové jízdě, ale třeba i při položení kola do zatáčky. Svůj díl na pocitu z ideálního přenosu síly mají rovněž kola se standardním vypletením pomocí dvaatřiceti nerezových drátů a s lehkými a zároveň tuhými ráfky Author Radon Pro.

Ale zpět k rámu, jehož trojúhelníkový průřez spodní trubky nechává vzpomenout na celoodpružené karbonové topmodely z pera průmyslového designéra Pavla Sajtáka. Průřez spodní trubky se navíc po celé své délce mění z hlediska své mohutnosti a šíře, byť stále zachovává trojúhelník. Extrémně plochá horní trubka, použitá především z důvodu navýšení schopnosti rámu pohlcovat otřesy, zase evokuje silniční karbonové modely Charisma, jež jsou právě tímto prvkem typické. Nemůže chybět kónická hlava, širší profil sedlové trubky (opět se podílející na optimální tuhosti), vyšší průřez řetězových vzpěr a především tvarově nepřehlédnutelné zadní patky, z nichž levá je vybavena Post Mount úchytem brzdového třmenu. Líbilo se nám vedení řadicích lanek a hadice zadní brzdy zespodu horní trubky, kde nepůsobí jakkoli rušivě. Byť by detailista mohl namítnout, že celistvý (nepřerušený) bovden vedoucí k přehazovačce by byl o něco praktičtější. K hezkým drobnostem patří provedení můstků zadní stavby i tvar rozpěry, rozkládající tlak brzdy mezi sedlovou a řetězovou vzpěru.

Jak jsme psali výše, v případě odpružení vsadil výrobce na jistotu, tedy na jeden z nejlepších XC modelů od RST. Stomilimetrový zdvih je v dané třídě klasikou, za určitý nadstandard však lze považovat velmi kultivovaný chod vidlice s jasně čitelnou progresivitou. Rozsah seřízení odskoku zespodu pravé nohy odpovídá drahým vidlicím, dále nechybí pevná přední osa a celková nadprůměrná tuhost. Páčka lockoutu na korunce nás neurážela, byť dálkové ovládání z řídítek by bylo o něco pohodlnější. Citlivost z kraje zdvihu bychom zařadili k průměru a vidlice jezdce příliš neobtěžuje pohupováním, takže není nucen sahat na korunku v okamžiku, kdy vyjíždí z terénu na asfalt.

V případě brzd chválíme nejen výkon, ale rovněž ergonomii páček, u nichž lze velmi snadno seřídit vzdálenost od gripu. Řazení není co vytknout a velkou chválu si od nás odneslo použití standardních převodů 3x10, navíc s velkým převodníkem 40/30/22 zubů. U této devětadvacítky vám tedy rozhodně ke konci maratonské trati nebudou scházet převody, připlete-li se vám do cesty delší stoupání. Snad i ostatním výrobcům dojde, že preference dvou „placek“ či dokonce  jednopřevodníků není pro běžné hobby jezdce vždy tím nejpraktičtějším. Pořádný „vyproštovák“, v tomto případě zařízený převodem 22-36, se skutečně může hodit, jsou-li naše síly na dně.

Pohodově, a přesto sportovně

Jízdní projev testovaného biku by se dal označit za čistě „devětadvacítkový“, což by však nebylo až tak úplně vypovídající. Ano – Instinct 29 nabízí vysokou míru směrové stability a takřka neotřesitelnou adhezi prakticky na jakémkoli povrchu náležícím pod označení cross-country. Současně však není jakkoli neohrabaný, o čemž vypovídá již hmotnost 12,95 kilogramu. Zásluhou lehkých ráfků a skvělých plášťů Vittoria Mezcal 2,1“ zrychluje podstatně ochotněji, než bývá ve třicetitisícové 29“ kategorii pravidlem. Jinými slovy, působí poměrně lehkým dojmem, byť na nějaké vylomeniny s oběma koly odlepenými od země není zas až tak zvědavý. Základem spokojenosti od prvních metrů je zde hlavně „přátelsky“ naladěný posed, který je na pomezí sportovního a komfortnějšího. Samozřejmě je možné kolu přidat závodního ducha redukcí podložek pod představcem či posunutím sedla, ale upřímně – sériově nastavená pozice nám vyhovovala. Svůj díl na příjemném dojmu měla i řídítka s trochu výraznějším zatočením k jezdci, než bývá u standardních XC strojů zvykem. Současně však sedlovka s jen mírně vyoseným zámkem usazuje jezdce trochu více dopředu, což je citelná výhoda ve výjezdech. V nich Instinct 29 doslova kraloval. Přitom ani sjezdy nejsou jakkoli problematické - velká kola se společně s výše umístěnými řídítky podílejí na pocitu jistoty.

Instinct 29 se nevydal cestou ultrakrátkých představců, i přesto jsou jeho reakce velmi přirozené. Preference jízdní stability a ideálního vedení přímého směru, která začínajícím bikerům ve sjezdech hodně pomáhá, zde však nešla na úkor ovladatelnosti. Sice se s testovaným bikem neotočíme takzvaně na pětníku, v plynulých zatáčkách však působí hodně jistě a předvídatelně.

Naše chvála směřuje ještě k ultra pohodlnému sedlu Author Summit, dále k příjemným gripům i k dalším komponentům Author, například k zajímavě řešenému představci. Ten rozhodně nenajdete na žádném kole jiné značky. Takže tolik k modelu Author Instinct 29“.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

 

Rám: double butted alloy 6061

Vidlice: RST F1RST 29 15, 100 mm

Kliky: Shimano Deore 40/30/22

Brzdy: Tektro Orion, 180

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG50 11-36 (10)

Ráfky: Author Radon Pro

Náboje: Author Helium / Xenon Disc

Pláště: Vittoria Mezcal Kevlar 2,1“

Řídítka: Author Flatbar 700 mm

Představec: Author alloy

Sedlovka: Author alloy

Sedlo: Author Summit

Hmotnost: 12,95 kg (vel. 21“)

Cena: 27 990 Kč (CENY SE MOHOU V JEDNOTLIVÝCH OBCHODECH LIŠIT)

 

 

datum: 25.10.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign